Linka bezpečí | Blog

Blog

Články s problematikou "Výchova": Zpět na blog

Jak podpořit dítě během separační úzkosti

Separační úzkostí ve svém vývoji prochází každé dítě. Stručně řečeno jde o nadměrný strach nebo úzkost z odloučení od osoby, nejčastěji matky nebo otce, kterým věří, že mu poskytnou bezpečí a oporu.

První známky separační úzkosti se mohou objevit už kolem 8. měsíce života, kdy dítě rozpozná, že rodič nebo pečovatel není vždy na dosah a to jak doslova, tak obrazně. Tento strach obvykle vrcholí mezi 18. a 24. měsícem. To už je dítě schopno vyjádřit silnější pocity v reakci na odloučení, které nelze přehlédnout a často ani přeslechnout. Jde o boj o zdánlivé přežití a tak reakce může být pořádně silná.

Ale není to jen období raného věku – separační úzkost může znovu propuknout i při nástupu do školky nebo v jiné nové situaci, která znamená odloučení od rodičů. Důležité je vědět, že separační úzkost není „rozmazlenost“, ale normální reakce dítěte na odloučení od nejbližšího člověka.

číst dál

Mám pocit, že se mi dítě vzdaluje

Petra, matka šestiletého Tomáše, má poslední dobou pocit, že se od sebe vzdalují. Roztržky jsou na denním pořádku – Tomáš se vzteká kvůli každé maličkosti, odmítá poslouchat, a když s ním Petra mluví, často slyší jen trucovité ticho. Po každé hádce má Petra pocit, že ztrácí trpělivost, zatímco Tomáš se uzavírá do sebe. Dříve měli hezký vztah, ale nyní se zdá, že každý rozhovor končí konfrontací.

Taková situace může být pro rodiče velmi frustrující a bolestivá. Mít pocit, že ztrácíte blízkost se svým dítětem, může vyvolávat smutek i bezmoc. Obzvláště když se jedná o předškoláka nebo dítě v raném školním věku, které prochází mnoha změnami a hledá své místo ve světě. Jak tedy navázat zpátky kontakt a zlepšit komunikaci, když máte pocit, že se neustále jen hádáte?

číst dál

Sport je efektivní prevence duševního zdraví

Sport a pravidelný pohyb sehrává zásadní roli nejen ve fyzickém zdraví, ale také jako prevence duševního zdraví jak u dětí, mladých lidí tak i u dospělých. Pomáhá totiž uvolňovat stres, zpracovávat emoce a celkově zlepšovat psychickou pohodu.

Pro děti je obzvlášť důležité budovat pozitivní vztah k pohybu a ke svému tělu, ale také k jeho limitům, aby pohyb vnímaly jako příjemnou součást svého života a ne jako povinnost. Pro každé dítě je důležité, aby mělo dostatek pohybu, ve kterém nebude příliš omezováno. Děti (a nejen děti) si pohybem mohou odžít a odventilovat spoustu nahromaděných emocí a stresů, které v průběhu dnů zažívají.

číst dál

Tvoje 18. narozeniny a všechno, co potřebuješ vědět

Blíží se tvoje osmnácté narozeniny. Je to pro tebe jen datum v kalendáři, den jako jakýkoliv jiný nebo je to konečně „Ten Den“, od kterého si můžeš dělat, co chceš, máš svobodu a nemusíš se nikoho na nic ptát? Co všechno věk 18+ znamená nebo neznamená?

číst dál

Když se trápí dítě v mém blízkém okolí – aneb dá se (ne)udržet tajemství? (3. díl)

Pokud jste četli předchozí části (1. díl, 2. díl), nejspíš už víte, jak navázat komunikaci s dítětem, u kterého se vám zdá, že se trápí. Je možné, že se vám povedlo dítě podpořit, vyslechnout, že se mu povídáním s vámi ulevilo. A co víc, máte pocit, že vám dítě věří a pomalu se vám svěřuje s věcmi, které ještě nikomu neřeklo. Pro dítě to může být velmi úlevné, pro vás to ale může skrývat jednu nepříjemnou past…

číst dál

Když se trápí dítě v mém blízkém okolí – rozhovor (2.díl)

V prvním článku jsme se zamýšleli nad tím, jak dítě oslovit, navázat s ním kontakt, jestliže jste si všimli, že ho něco trápí. Dočetli jste se, že bývá dobré dát dítěti dost času a prostoru, nespěchat s nevyžádanými radami a přistupovat k situaci s otevřeností, co uslyšíme a respektem, co dítě chce. Možná že právě teď nechce nic. Ani naše super promyšlené „dospělácké“ řešení. Co si s tím počít?

číst dál