Linka bezpečí | Problémy s jídlem

Problémy s jídlem

Co se dozvíš:

  • Co můžeš dělat, aby ti bylo lépe
  • Kdy už vyhledat pomoc
  • Jak se nedostat do problémů s jídlem
  • Když má někdo v tvém okolí potíže

Potíže nebo problémy s jídlem mohou a nemusí znamenat, že má člověk poruchu příjmu potravy. Hranice mezi nimi ale může být velice tenká. Pokud přemýšlíš, kde se nacházíš ty, je dobré to určitě probrat s někým dalším, kdo ti pomůže se v tom zorientovat a vyhledat další pomoc. I samotné potíže s jídlem ti ale mohou dělat těžkou hlavu. Podívej se na možnosti, jak s tím naložit.

Co jsou potíže s jídlem?

Potíže s jídlem

Potíže mohou zahrnovat to, když na jídlo myslíš docela dost času během dne. Například, když si hlídáš kolik, nebo kdy a co jíš. Když jíš hodně nepravidelně, málo nebo zase příliš. Když ti stres ovlivňuje, kolik toho sníš, nebo když přemýšlíš o své váze a tělu a snažíš se tomu přizpůsobit jídelníček. Určitě toho je mnohem více, co by se dalo vyjmenovat a co všechno do potíží patří. Možná i tebe napadá něco, co v souvislosti s jídlem řešíš a co tu ještě nezaznělo.

Do potíží patří nejen myšlenky na jídlo, ale možná tě překvapí, že je to také obezita, držení nejrůznějších diet nebo nadměrné cvičení.

Když se potíže s jídlem stupňují, jsou častější, intenzivnější, někdy se mohou změnit do stavu, kdy už nejde jen o potíže, ale poruchu. Tomu se pak říká porucha příjmu potravy. V takovém případě je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Modelový příběh:

Už dlouho si hodně hlídám jídlo. Mám různý aplikace, kam si zaznamenávám, co jsem snědla a kolik jsem se hýbala, abych byla pořád v mínusu s kaloriema. Na jejich počítání jsem teď dost ulítla. Dřív jsem si hlídala jenom moje fear foods, ale teď už přepočítávám kalorie úplně u všeho. Pořád kontroluju v zrcadle, jestli jsem nepřibrala, koukám na ostatní a vždycky mi zkazí náladu na celej den, když je někdo hubenější než já.

Co s tím

Všimni si, jak to máš se vztahem k jídlu a ke svému tělu. Máš pochybnosti nebo ti není jasné, jak to u tebe je? To je v pořádku, nemusíš vědět všechno hned. Zkus se nám ozvat na Linku bezpečí nebo to probrat s někým, kdo ti rád věnuje pozornost a bez hodnocení to s tebou probere. Společně se o tom vždy přemýšlí líp. Navíc rozhovor přináší úlevu.

Rozhodni se pro změnu. Pokud víš, že je to problém a s někým jsi o tom mluvil*a, možná bude snazší rozhodnout se, že chceš něco dělat jinak. Aby se problém s jídlem začal řešit.

Tvoje hodnota spočívá v tom, kým jsi, neodvíjí se od tvé váhy. Pobav se s někým blízkým o tom, čeho si na tobě cení. Může to znít jako divná otázka, ale v souvislosti s problémy s jídlem to může být docela pochopitelné i pro tvé okolí.

Nebuď na to sám*a. Potíže, na které je člověk sám, se někdy zdají být neřešitelné. Cyklí se, naskakují neustále ty samé otázky nebo myšlenky a může to být dost vyčerpávající. Proto je užitečné sdílet je se svými rodiči nebo blízkými, lékařem, školním psychologem nebo se obrátit na psychoterapeuta, psychologa. Samozřejmě toto téma můžeš kdykoliv otevřít i s námi na Lince bezpečí. Společně je možné hledat příčinu potíží.

Všímej si

Někdo v tvém okolí má potíže

Je ve tvém okolí někdo, kdo má potíže s jídlem? Ať už si to myslíš nebo se o tom společně otevřeně bavíte, je moc dobře, že si všímáš.

Projevů potíží s jídlem může být opravdu mnoho a všechny je zde určitě nezvládneme vyjmenovat. Ale může to být například extrémní omezení jídla, přehnané cvičení, užívání projímadel, přejídání, zvracení po jídle, nadměrné držení diet, omezený výběr jídla a řada dalších nebo jejich kombinace.

Je pochopitelné, že ti to může dělat starost. Obzvlášť, pokud ten, kdo je ti blízký, si závažnost neuvědomuje a nechce si nechat pomoct. Nebo si nechat pomoct chce, ale nejde to a je to nad jeho síly. To pak může být velmi frustrující nejen pro druhého, ale i pro tebe.

Proto je důležité vědět, že pokud chceš pomáhat druhým, musíš mít sílu ty sám*a. A na to člověk sám většinou nestačí.

Pokud se ti blízký svěřil nebo si potíží s jídlem všímáš, může to být velká zátěž. Zejména, pokud už to nějakou dobu trvá. Někdy je to vaše společné tajemství a to pak může být ještě těžší. Zdraví je ale vždy přednější než držet slib zachování tajemství. Mrkni na naše tipy, co s tím.

Modelový příběh:

Mám strach o kamarádku. Poslední dobou hodně zhubla, ve škole nic nejí, na obědě se většinou vymluví, že jí to nechutná a pořád pozoruje ostatní, jakou mají postavu a říká, že potřebuje zhubnout, že se jí to prostě líbí. Přitom je hubená už dost. Nechci to přehánět, někdy něco i jí a není zatím úplně vyhublá, ale bojím se, že se to může zhoršit a bude mít anorexii nebo bulimii. Už jsem jí to zkoušela říkat, ale ona mi vždycky řekne, ať se nebojím, že o nic nejde. Ale já se bojím. Přijde mi, že není v pořádku se vážit několikrát denně.

Co s tím

Tvůj úkol není dotyčného zachraňovat. Ochraň nejprve sebe, aby toho na tebe nebylo moc. Ani ty na to nemusíš být sám*a. Jedině tak je možné zajistit účinnou a včasnou pomoc.

Jak reagovat, když se „to“ dozvím?

Všimneš si náhodou nebo z dlouhodobého pozorování, že se něco kolem jídla děje: Tvoje reakce může být spontánní. Například vyhrkneš, že je to „divný a že už to je moc nebo že to není normální“. To z tebe promluvilo zděšení, úlek a strach o druhého. Možná se druhý stáhne, urazí nebo ohradí a nebude s tebou o tom chtít dál mluvit. Možná ale bude chtít a pak ho nebo ji můžeš vyslechnout.

Rozhovor tě čeká a chceš se na něj připravit

Pokud je druhý otevřený rozhovoru, nech ho mluvit a vyslechni ho, pokud chceš. Nátlak na změnu nebo nevyžádané rady nefungují. Nabídnout můžeš ale společné hledání podpory. Tvé zkušenosti ani znalosti neumožňují poskytnout dostatečnou a odbornou pomoc. Ale hledat tuto pomoc jinde je něco, co můžete udělat společně. To je cesta k tomu cítit se lépe.

Pokud o potížích s jídlem nechce mluvit víc, než sám řekl, respektuj to a nabídni možnost popovídat si kdykoliv jindy.

Přesto by o tom měl vědět dospělý. Kamarád*ka by měl*a vědět, jestliže se potřebuješ svěřit ty sám rodičům nebo jinému dospělému. Ty jsi také důležitá*ý. Držet tajemství, za kterým stojí potíže s jídlem a dopad na zdraví, nepomáhá jeho řešení.

Nezapomeň si ani zde stanovit své vlastní hranice:

  • Nemusíš být vrba, která je kdykoliv k dispozici.
  • Nastav si, jak chceš, aby tě blízký kontaktoval (osobně, chat, volání).
  • Urči si také kdy a jak často. (Nemusíš odpovídat na zprávy uprostřed noci nebo na dovolené, kde odpočíváš.)

Dospívání a stres

Dospívání je období, kdy se v těle a prožívání děje mnoho změn.

Fyzické změny mohou být překotné, tělo se může měnit rychleji, než si stihneš zvyknout na změnu, mění se proporce, pleť, ale také nálady, pocity a myšlenky. Může toho být hodně a nemusí být snadné se tomu všemu rychle přizpůsobit. Někdy také může tvůj vzhled komentovat okolí, a to ti také nemusí být vždy příjemné.

Je velmi přirozené, že se tělo vyvíjí a mění. Každému ale jinak. Někdo může vypadat stále velmi dětsky, zatímco jiní už téměř dospěle. Oboje může vést k nespokojenosti. Vývoj zastavit ani urychlit nejde a každý ho má jiný.

Stres může také vyvolávat potíže s jídlem. Například neschopnost jíst před zkouškami, v průběhu učení, když se něco děje ve vztazích nebo v konkrétních situacích. Třeba na vystoupeních, výletech a podobně. Stejné to může být s nadměrným jezením. Stres má na naše tělo veliký vliv a takto se může projevovat. Pokud něco podobného zažíváš, je dobré vědět, jak si v podobných situacích pomoci.

Modelový příběh:

Letos dělám přijímačky. Hrozně se bojím, že se nikam nedostanu. Naši se tváří, že o nic nejde, ale vidím na nich, jak to taky prožívají a mají strach, abych se dostala na nějakou dobrou školu. Testy mi přijdou hrozně těžký. Pořád na to myslím a přijde mi, že už to kvůli tomu kazím i ve škole. Poslední dobou nemůžu usnout a vůbec mi nejde jíst. Sním toho trochu a začne se mi dělat zle, nemám na nic chuť. Přitom i mám hlad, ale nejde to, z jídla se mi dělá špatně.

Co s tím

Zvládnout tohle všechno bez pomoci nemusí být snadné. Na dospívání rada neexistuje, ale o situaci každého zvlášť je možné se bavit a hledat východiska ke konkrétním potížím. Přijmout své tělo jaké je, bez výhrady, je určitě možné, i když to může dát práci. Je pochopitelné, že je tvůj vzhled pro tebe důležitý. Můžeš o tom s někým mluvit? Využij toho. Pokud ne, jsme tu my.

Co může pomáhat ve stresu:

  • Pravidelný pohyb ti umožní vyplavit stresové hormony. Na začátek můžeš zařadit procházky nebo jógu nebo cokoliv jiného, co ti dělá dobře. Tělo se tak uvolní a může přijmout úměrné množství jídla.
  • Spánek také odbourává stres a napomáhá k lepší náladě. Zkus chodit spát dostatečně dlouho před půlnocí.
  • Využívej relaxační techniky, jako jsou 7/11 (nádech – počítej do 7, výdech – počítej do 11 stejným tempem), „grounding“ a „mačkej a povoluj“. Také práce s dechem pomáhá uvolnit stres. Zajímá tě, jaké techniky to jsou? Podívej se do záložky Situační úzkost.

Problém se mění v nemoc

Kdy už jde o velký problém

Poruchy příjmu potravy jsou závažné onemocnění, které je potřeba léčit pod dohledem odborníka.

O poruchách příjmu potravy mluvíme, když přemýšlení o jídle zabere většinu času, člověk se nesoustředí v podstatě na nic jiného než na svou postavu a na to, co a kolik toho sní. Má výčitky, když se nají nebo sní něco nezdravého. Neustále přemýšlí o jídle, cvičení, o pocitech ze svého těla. Hodnocení sebe sama mu sebere většinu energie. Příčiny mohou být různé, projevy také. Jde vlastně o psychické onemocnění. Mezi poruchy příjmu potravy nejčastěji řadíme:

  • Mentální anorexii – úmyslné snižování váhy, které může vést až k úplnému odmítání potravy. Součástí onemocnění je i zkreslený obraz o svém těle, které člověku přijde mnohem silnější, než ve skutečnosti je. Lidé s mentální anorexií snižují příjem jídla, a když se nají, snaží se vyvolat si zvracení nebo průjem, zároveň obvykle nadměrně cvičí, aby zhubli.
  • Bulimii – obvykle se střídá hladovění s následným přejídáním, kdy nejde přestat jíst, chybí pocit uspokojení z jídla. Následně přijdou výčitky z přijetí příliš velkého množství jídla a člověk si snaží vyvolat zvracení nebo průjem. Váha nemusí klesat, někdy naopak roste.
  • Přejídání – jezení více jídla najednou, než je obvyklé, a není možné přestat, i když už člověk nepociťuje hlad. Během těchto chvil nemá ten, kdo se přejídá, nad jídlem kontrolu. Po jídle nezvrací ani navíc necvičí. Důsledek přejídání může být nadváha a často prožívání smutku či naštvání.

Poruchy příjmu potravy ohrožují zdraví, někdy dokonce život člověka. Z důvodu působení žaludečních šťáv při zvracení se kazí zuby, zhoršuje se pleť, kvalita vlasů. Při nedostatku živin způsobeném hubnutím se více lámou kosti, dochází ke ztrátě menstruace u dívek, nastupuje silná únava, chudokrevnost. Přejídání může způsobit nadváhu, onemocnění trávicích orgánů.

Modelový příběh:

Nikdy jsem nebyla tlustá, ale ani hubená. Hodně jsem sportovala, byla jsem ještě malá, tak jsem to moc neřešila. V pubertě mi začal růst zadek a ztloustly mi nohy. Máma mi řekla, že to u nás v rodině bývá, a táta se smál, že ženská má mít pořádnej podstavec. Holky ze třídy jsou skoro všechny hubenější, drobnější. Je to nespravedlivý, když vidím, kolik toho sní. Snažila jsem se jíst zdravě, nešla s nimi ani na zmrzlinu, ale nestačilo to. Tak jsem přestala nosit svačiny, pak chodit na obědy. Mívám hlad, ale nevadí mi to, když vidím, jak hubnu. V poslední době už ani nesnídám. Večeřet bohužel zatím musím, protože jsou doma naši a ti mě do jídla nutí. Vždycky mám pak hrozný výčitky, kolik jsem toho snědla. Včera jsem to nevydržela a šla to vyzvracet. ...

Co s tím

Tvoje hodnota není velikost oblečení.
Snaž se nesrovnávat s ostatními. Každý člověk je jedinečný.
Pamatuj, že hodnota člověka se neodvíjí od toho, kolik váží, ale kým je jako osobnost, čeho si na sobě on sám váží a jaký má přístup k sobě a k ostatním.

Mít hlad je přirozené a najíst se také. Je dobré jíst pravidelně a zdravě, ale když se to občas nepovede, není to selhání.
Nevěř tomu, že fotografie na sociálních sítích a v časopisech jsou pravé, bez úprav.
Ve chvílích, kdy si vyčítáš najedení, nebo když se blíží záchvat přejedení, zkus tipy:

  • zklidni svůj dech, prodluž výdech a nech tělo samo, ať se nadechne,
  • odveď svou pozornost k něčemu, co je ti příjemné – k hudbě, knížce, filmu, hraní her,
  • jdi se projít,
  • pokud to jde, jdi za někým blízkým.

Proti záchvatu přejídání ještě pomáhá:

  • dej si žvýkačku,
  • jdi si zasportovat,
  • vyzkoušej odkláněcí techniky popsané v tématu sebepoškozování. Pomohou ti oddálit nutkání jíst.

Když už se u tebe rozvine porucha příjmu potravy, není to ostuda. Poruchy příjmu potravy je potřeba řešit s odborníkem. Málokdo to zvládne sám, protože na tom, jak se člověk stravuje, vzniká závislost.

Svěř se rodičům s tím, že máš potíže s jídlem, a požádej je, aby tě objednali k odborníkovi – psychologovi nebo psychiatrovi.

Obrať se na nás, na Linku bezpečí, pomůžeme ti nasměrovat na další pomoc.

Poruchám příjmu potravy se věnují např. v Centru Anabell, 3Pe.

Zůstat zdravý

Jak zůstat zdravá*ý a spokojená*ý?

Z pohledu stravování to znamená mít vyvážený vztah k jídlu, který podporuje jak fyzické i psychické zdraví. Například jíst různorodou a pestrou stravu. Nevyhýbat se jídlu nebo některým potravinám. Také ale žít bez extrémních obav z váhy či tělesného vzhledu a udržovat stálou hmotnost vhodnou pro své tělo, věk a vývoj. Být zdravý také znamená učit se rozpoznávat své emoce, které mohou ovlivnit stravování.

Zdraví z pohledu jídla a návyků znamená také mít dobrý vztah k vlastnímu tělu a sebehodnocení.

Sebehodnocení je to, jak o sobě smýšlíš. S jakou laskavostí a kritikou k sobě přistupuješ a jak se vnímáš ve svých očích.

Nemusíš umět a znát všechno hned, je v pořádku se zeptat nebo požádat o pomoc, když si uvědomuješ, že něco je u tebe jinak, nezdravě. Každý někdy potřebuje pomoct.

Modelový příběh:

Měla jsem nadváhu a snažila se zhubnout dost blbým způsobem. Vynechávala jsem jídla, někdy jsem nejedla celý dny, jenže pak jsem to nevydržela a hrozně se přejedla. Zakazovala jsem si sladkosti, ale to jsem taky vždycky vydržela jen pár dnů. Pak jsem spolu s mámou začala jinak. Pomohlo mi, že začala se mnou přemýšlet o tom, jak zhubnout zdravě. Teď jím vlastně víc než dřív, ale mnohem zdravější věci. Sladkost si po jídle taky klidně nějakou dám. Chodím s mámou na nákup a spolu plánujeme, co si uvaříme. Zhubla jsem zatím vlastně míň, než jsem chtěla, ale hlavně jsem se začala cítit líp, protože nejsem z jídla pořád ve stresu.

Co s tím

Co může vést vést k lepšímu zdraví a pocitu pohody?

Poslouchej své tělo. Všímej si signálů hladu a sytosti. Jez, když cítíš hlad, a přestaň, když máš dost. To ti pomůže udržovat zdravou tělesnou hmotnost a zlepšit vztah k jídlu.

Akorát: zkoušej mít vyvážené všechny složky co nejvíce akorát. Jídlo, vodu, sport, odpočinek, spánek, zábavu a kamarádství a vztahy. Nemusí, nebo ani nemělo by to být perfektní. Stačí, když to bude dost dobré.

Zajímá tě téma zdraví? Skvěle. Určitě je fajn s někým toto téma sdílet a vyměňovat si názory. Nejlépe k tomu slouží rozhovory s blízkými, dospělými, přáteli. Na sítích je také možnost zjišťovat názory jiných, jen mysli na to, že neznáš všechny, kdo tam píší, a že ne všechny názory na sítích jsou zdraví ku prospěchu.

Nedaří se ti to? Obrať se pro pomoc na někoho dalšího, dospělého nebo na nás. Jsme tu i pro tebe.

Videa, články, podcasty

Zjisti si o tom víc

Často se ptáš

Každé tělo je jedinečné. Váha se odvíjí od množství svalové hmoty, tělesné konstituce, výšky. O optimální váze se poraď s dětským lékařem. Nesrovnávej svou váhu s běžně dostupnými hodnotami BMI, které lze najít na internetu. Jsou určeny dospělým lidem. Pro děti a dospívající platí úplně jiné hodnoty.
V období dospívání se tělo mění. Hlavní je, aby bylo zdravé, nechyběly mu žádné důležité živiny. K tomu slouží kvalitní, zdravá, vyvážená strava a dostatek pohybu. Pokud si nevíš rady s tím, co jíst, můžeš se poradit se svým lékařem nebo u výživového poradce. Nezkoušej diety, které většinou fungují jen krátkodobě a nejsou zdravé.

Cítit občas nespokojenost se svým vzhledem, zejména během dospívání, je docela běžné a přirozené. Tělo se rychle mění a prochází zásadními proměnami z důvodu hormonálních změn. To je také zcela v souladu s vývojem. Někdy si člověk nestihne zvyknout na to, jak vypadá a už se to zase proměňuje. Jde o náročné období a je pochopitelné, že chceš něco na svém vzhledu měnit. To, jak vypadáme, je dané jednak dědičností, ale také tím, jak se hýbeme a jakou máme životosprávu. Něco tedy měnit lze a něco ne. Třeba výšku nebo barvu očí nezměníme. Ale jak se v těle cítíme nebo jakou máme kondici měnit lze. Může pomoci zaměřit se na to, co se ti na sobě vnímat líbí a co na sobě oceňuješ. To, že se nám líbí, jak vypadají ostatní nás často vede ke srovnávání a k negativnímu hodnocení sebe. Proto je dobré srovnávání dát jen omezený čas.

Pokud hledáš pomoc a podporu, je určitě dobré se obrátit na rodiče, jestliže to jde. Najdi vhodný okamžik nebo pošli sms, že potřebuješ o něčem důležitém mluvit. Sebrat odvahu není vždy snadné, ale vždy se to vyplatí. Hledat, komu se svěřit můžeš i mezi ostatními příbuznými. Oslovit můžeš i svého lékaře nebo ve škole školního psychologa. Existuje také řada organizací, které se potížemi s jídlem zabývají. Například 3pe nebo centrum Anabell. Tam můžeš získat spoustu informací nebo je přímo kontaktovat.

Chceš to probrat, najít tipy?

Poradna

Vyber si téma, o kterém se chceš dozvědět víc.

Napiš nám

Proberme na chatu nebo e-mailu, co tě trápí.   

Denně 9-13h a 15-19h

e-mail volno

Odpověď do 3 pracovních dnů

Zavolej nám

Chceš si o tom radši promluvit po telefonu?

Volej kdykoliv a zdarma

Nonstop

Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda, říct si o pomoc. Ozvi se.

Naše služby jsou určeny pro děti a studenty do 26 let.

Až budeš kontaktovat Linku bezpečí, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje (třeba kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy), pokud si to nebudeš přát. To znamená, že jsi pro nás anonymní.

Služba je zdarma. Není pro nás důležité, jakou hudbu posloucháš, jestli jsi věřící, jestli se ti líbí kluci nebo holky, kolik máte doma peněz, nebo jakou barvu vlasů nosíš.