Sebevražedné tendence
Někdy se může zdát, že není jiné řešení, než nebýt
Myšlenky na sebevraždu mohou potkat kohokoliv, kdykoliv během života.
Můžeš se cítit tak smutně, osaměle a zoufale, že už nevidíš jiné východisko než se zabít.
Způsoby, jak pocitům ulevit a vyrovnat se s myšlenkami na sebevraždu existují. Pokud máš myšlenky na sebevraždu nebo se bojíš, že si něco uděláš, je velmi důležité si promluvit s někým dospělým, komu věříš.
Pokud si chceš teď ublížit, zavolej si pomoc hned teď. Kontaktuj někoho dospělého, zavolej nám na 116 111, v případě ohrožení života si zavolej rychlou záchrannou službu 155. Pokud si chce aktuálně ublížit někdo ve tvém okolí, postupuj stejně. |
Sebevražda je poslední možnost, která se nedá vrátit. Možnost ukončit svůj život zůstane vždycky. Zasloužíš si ale využít jiné možnosti, jak se dostat ze své tíživé situace.
Sebevražedné myšlenky nejsou trvalé, proměňují se.
Doba trvání sebevražedných pocitů je u každého jiná. Je běžné, že máš pocit, že už nikdy nebudeš mít pocit štěstí a spokojenosti.
Díky léčbě a podpoře, včetně péče o sebe sama, většina lidí, kteří se cítili sebevražedně, pokračuje v plnohodnotném životě.
Čím dříve někomu dáš najevo, jak se cítíš, tím rychleji budeš moci získat podporu.
Využij konkrétní kroky, které můžeš podniknout hned teď. Každý člověk je jiný, takže jde jen o to, najít, co nejlépe funguje tobě.
Koukni na některé rady, které pomohly jiným lidem se sebevražednými sklony.
Zajisti si bezpečí
|
Ovládni myšlenky
|
Myšlenky na vlastní smrt mohou být zoufalou reakcí na bolestné emoce a prožitky, kterým se druhý snaží vyhnout. Pokud myslí na smrt, zaslouží si pomoc. Takové myšlenky nebo dokonce plány mohou být velmi vážné a mohou vést k nebezpečným situacím. Je moc dobře, že si toho všímáš.
Jak poznám, že myslí na smrt? Příznaků může být mnoho. Nejsi lékař – psychiatr, abys je uměl*a odhalit. Ale pokud tě to napadne, jednoduše se zeptej. Není pravda, že kdo o smrti nebo sebevraždě mluví, nikdy ji nevykoná.
Je ale také jasné, že pokud se ti blízký svěřil, může to být velká zátěž i pro tebe. Taková zpráva může člověka pěkně vylekat. V dospívání je i smrt téma, kterým se mladí lidé zabývají a je to přirozené se o ni zajímat. Vždy je ale vhodné si ověřit, zeptat se, jak to s tou smrtí vlastně myslí a zda je to jen myšlenka na filozofické, zvědavé rovině (např: „Zajímalo by mě, co bude, až umřeme“) nebo je to únik od bolesti a nepříjemných myšlenek, který může vést třeba až k sebevraždě.
Tvůj úkol není dotyčného zachraňovat tím, že se ho budeš snažit přesvědčovat, rozveselovat nebo mu dělat psychologa. Ochraň nejprve sebe, aby toho na tebe nebylo moc a měl*a jsi sílu na hledání pomoci. Jedině tak mu můžeš pomoci hledat řešení. Podívej se níže na možnosti, jak to udělat!
Co myslíme tím: „Ochraň sebe“
Zajisti pro sebe emocionální podporu. Strach o blízkého, ať už kamaráda nebo dokonce dospělého, tě může úplně ochromit. To se projevuje jako obtíže přemýšlet o tom, jaké další kroky podniknout. Napadají tě myšlenky jako „Co dál, jak tomu zabránit, to je hrůza, co mám s tímhle dělat“ a tak dále. Pravdou je, že to opravdu vědět nemůžeš. Jak postupovat leckdy neví ani dospělí, ale umí se rychleji zorientovat v tom, na koho se mohou obrátit o pomoc, kam zavolat a jak to řešit. Pak tvoje myšlenky budou mít odpovědi.
Pokud to poneseš jen ty o samotě, je to jako běhat v kruhu bez možnosti úlevy.
Pokud si chceš ublížit, zavolej si pomoc. Kontaktuj někoho dospělého nebo nám zavolej na 116 111. |
Myšlenky na smrt se v lidském životě objevují běžně a je to velmi přirozený proces. Rozdíl ale je o smrti přemýšlet a myslet na sebevraždu – mít sebevražedné sklony.
Pohled na smrt se mění v průběhu vývoje člověka:
Je také velmi přirozené, že někdy se dobře nemáš. To se občas stane a může to chvilku trvat, než se to zase změní.
Sebevražda je vědomé a úmyslné ukončení vlastního života. Sebevražedné sklony jsou psychický stav, ve kterém můžeš pociťovat bolestivé a zatěžující pocity, mít sebevražedné tendence, myšlenky nebo plány na sebevraždu.
Beznadějné situace bez výhledu na možnost, jak věci zlepšit, mohou někdy vést až k myšlenkám na ukončení života. Každá situace ale má své řešení a bolest lze zmírnit.
Důvodů může být mnoho. Například:
Všichni ale zažívají velkou bolest, kterou už neumí sami unést.
Myšlenky na sebevraždu nepřijdou z čistého nebe. Většinou se něco děje už před tím. Nebývá to jen jedna příčina, ale jejich souběh v průběhu určité doby. Například náročná situace ve škole nebo doma, ztráta smyslu, potíže ve vztazích, ale také třeba hormonální změna v dospívání nebo zdravotní potíže.
Co můžeš prožívat:
Další projevy v chování:
Pokud si chceš teď ublížit, zavolej si pomoc. Kontaktuj někoho dospělého nebo nám zavolej na 116 111. |
V situacích, kdy člověk myslí na sebevraždu, často nevidí jiné možnosti. Říká se tomu tunelové vidění. Svět kolem se zúží jen na jedinou možnost, kterou je v tu chvíli vzít si život.
Jde ale o efekt tunelového vidění, ve kterém vnímá jen omezenou část reality a další řešení vidět nejsou.
Ony ale existují! Dej jim šanci, než se rozhodneš udělat nevratný krok.
Tunelové vidění je často spojeno s vysokou úrovní stresu, úzkosti nebo intenzivním a náročným duševním stavem jako je beznaděj a zoufalství, nesnášenlivost sebe sama.
Pokud si chceš teď ublížit, zavolej si pomoc. Kontaktuj někoho dospělého nebo zavolej nám na 116 111. |
Dlouhodobá péče o sebe přispívá k nastavení a udržení psychické pohody. Také dlouhodobou pomoc můžeš mít ve vlastních rukou a spoustu věcí zvládnout sám/a. Přesto je dobré se o ně dělit v rozhovorech nebo dělat některé aktivity společně. Kdy využít dlouhodobou pomoc?
Kdy sáhnout po dlouhodobé péči? Kdykoliv. Zařaď ji do svého života jako pravidelnou činnost. Psychická péče, tělesná aktivita, setkávání se s lidmi a udržování vztahů nebo zdravý spánkový režim jsou pro dlouhodobé zdraví zásadní.
Cvič, hýbej se: Fyzická aktivita uvolňuje hormony spokojenosti, které pomáhají zlepšit náladu. Zařaď pravidelné cvičení do svého týdenního režimu. Např: Jdi domů delší cestou svižnou chůzí aspoň 20 minut denně. Zařaď aktivní a cílený pohyb aspoň 3x týdně. |
Spánek: Nedostatek spánku ovlivňuje náladu. Choď spát a vstávej přibližně ve stejný čas, (alespoň v týdnu od po – pá), aby spánek trval cca 8 hodin (dle věku). Před spaním neotevírej telefon aspoň 40 minut. Dopřej si teplou sprchu nebo vanu, pusť si relaxační tichou hudbu nebo si čti knížku. V noci regeneruje celé tělo, včetně mozku, který také potřebuje odpočinek. |
Jez zdravě: Nezdravá strava má také vliv na to, jak se cítíš. Zkus nejíst těsně před spaním a zařaď denně ovoce a zeleninu. Samozřejmě i tady se dočteš, že energy drinky, fast food a alkohol a návykové látky do zdravého stravování nepatří. Víme, že to psychickému zdraví škodí. Zkus změnu a pozoruj, co se s tvým tělem a náladou děje. Také pravidelné jídlo a pitný režim mohou proměnit, jak se přes den cítíš. |
Čas s přáteli a rodinou: Trávení času s rodinou a přáteli zlepšuje náladu, ale také zpevňuje vztahy a otevírá možnosti, jak se snáze svěřit, když se něco děje. Důležité je s lidmi se potkávat jinde než v online hrách a na sítích. |
Online: Je prokázáno, že sociální sítě a nadměrný čas v online režimu škodí psychickému zdraví. Možná to zní jako otřepaná fráze, ale zkus přemýšlet o tom, jaký mají vliv na tebe osobně. Dej si omezený čas na sítě a sleduj jen to, co ti něco dobrého přináší. Nesrovnávej se s tím, co vidíš, a komentáře ber vždy s rezervou. Bav se s rodiči a známými o tom, co na sítích a v onlinu sleduješ. Najdi si každý den čas na to být záměrně offline. |
Zjisti si o tom víc
Někdy se může zdát, že není jiné řešení, než nebýt
Jak mohou děti reagovat a na co se u nich připravit?
Mít depresi není ostuda, ani selhání; řekni si o pomoc
Jak reagovat na dětské sebevražedné výroky
Co můžete udělat proto, abyste mu pomohli?
Zkus hledat jiný způsob úlevy od napětí; tipy a #zvladni20
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Jak rozpoznat varovné signály a co jsou příčiny?
Pokud máš sebevražedné myšlenky, které se daří zvládnout ve spolupráci s psychologem, či psychiatrem, můžeš na léčbu docházet jen ambulantně. To znamená, že tě nikam nezavřou.
V případě, kdy nepůjde sebevražedné myšlenky zvládnout a budou ohrožovat tvůj život, můžou tě tvoji blízcí nebo záchranná služba převézt do psychiatrické nemocnice k léčebnému pobytu (hospitalizaci).
Můžeš. Pokud prožíváš stav, který neznáš, nevíš, co se s tebou děje, a máš strach o svůj život, je na místě přivolat záchrannou službu. Lékaři mohou zkontrolovat tvůj zdravotní stav a zjistit příčinu. Jestliže vyloučí nějaké zranění, poškození orgánů, hormonální potíže apod., může tě to uklidnit. A pak je prostor věnovat se léčbě příčiny tvého stavu, např. úzkosti, pokud se zjistí, že to je důvod tvých potíží.
Kdykoliv prožíváš trápení, které se ti nedaří zvládnout vlastními silami nebo za pomoci okolí, když prožíváš něco, s čím si nevíš rady.
K psychologovi je potřeba se předem objednat. Při objednávání je důležité se zeptat, jestli můžeš přijít bez rodičů. S tím, že budeš chodit k psychologovi, musí souhlasit tvoji zákonní zástupci (nejčastěji to jsou rodiče), pokud ti ještě nebylo 18 let. Někdy jde na první schůzku přijít bez jejich souhlasu a až tam vymyslet, jak si o souhlas rodičům říct. I na to se můžeš při objednávání zeptat.
Pokud ti ještě nebylo 18 let, musí s tím, že budeš chodit k psychologovi, souhlasit tvoji zákonní zástupci (nejčastěji to jsou rodiče). Někdy jde na první schůzku přijít bez jejich souhlasu a až tam vymyslet, jak si o souhlas rodičům říct. Na to se můžeš při objednávání zeptat.
Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda, říct si o pomoc. Ozvi se.
Naše služby jsou určeny pro děti a studenty do 26 let.
Až budeš kontaktovat Linku bezpečí, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje (třeba kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy), pokud si to nebudeš přát. To znamená, že jsi pro nás anonymní.
Služba je zdarma. Není pro nás důležité, jakou hudbu posloucháš, jestli jsi věřící, jestli se ti líbí kluci nebo holky, kolik máte doma peněz, nebo jakou barvu vlasů nosíš.