Internet a sítě
Rizika na internetu a sociálních sítích – nebuďte na to sami
Být v pohodě a online. Hodně lidí to tak má. Nemá s tím potíž. Mnoha lidem se to ale proměňuje a setkává se na sítích, ve hrách nebo jinde v onlinu s různými nepříjemnostmi a potížemi. Využívej sítě i informace online tak, aby ti byly k užitku a sloužily tobě. Ne ty jim. Zjisti, jak být online v komfortu a v bezpečí a jak se případně bránit, když tě někdo na síti ohrožuje.
Nudes – nahé fotky nebo fotky či videa s intimním obsahem, které někdo jiný zneužije nebo pošle dál bez tvého svolení, se nazývá sexting.
Často se stává, že dívka pošle chlapci, se kterým chodí, nebo o kterého stojí, intimní fotky. On ale zneužije její důvěry a začne je posílat dál. Třeba ani nemusí jít o zlý úmysl, ale chce se jednoduše pochlubit kamarádům, protože se chce podělit o svoji radost, jak má hezkou holku (může to být i naopak nebo jinak).
Může se také stát, že úmyslem je získání intimních fotografií a dotyčný chce další fotky. Vyhrožuje, že pokud je nezašleš, zveřejní je. Tomu se pak říká vydírání a vyhrožování.
Pokud dáváš svoje nudes (odhalené nebo sexy fotky, videa) na sítě, můžeš se setkat s nepříjemnými komentáři týkající se tvé postavy, vzhledu, vkusu nebo čehokoliv jiného. A to může být velmi zraňující a opravdu nepříjemné.
Fotky může také přesdílet někdo jiný na svém profilu, ve skupině nebo na úplně jiné síti s různým komentářem. Dokonce může být tvá fotka zneužita na stránkách s erotickým nebo pornografickým obsahem.
Množství sledujících nebo počet lajků, přehrání atd. se zdá někdy jako velmi důležité číslo. Věříme, že to tak pro tebe je. Je totiž pochopitelné, že chceš být vidět nebo uspět. Obzvlášť, pokud se srovnáváš s ostatními.
Nic z toho nevypovídá o tom, kým skutečně jsi. Tvá hodnota se na lajky nepočítá.
Když budeš mít mezi sledujícími někoho, o kom nic nevíš vystavuješ se možným nepříjemnostem:
Nemusí se to stát. Ale čím víc sledujících máš, které neznáš, tím větší pravděpodobnost, že se s podobnými situacemi setkáš.
Hejty, nepříjemné komentáře, vulgarismy, sexuálně laděné odpovědi, nadávky, urážky, slova s hvězdičkou *, sprosté emoji, útoky na tvoji důstojnost a hodnotu. To všechno se může pod tvými příspěvky objevit.
I když máš naprosto zdravé sebevědomí a cítíš se dobře, může to s tebou hodně zahýbat. To by se stalo nejspíš každému. Může to tvoji sebeúctu a hodnotu poškodit. A to není správně.
Je opravdu přirozené ověřovat si v průběhu dospívaní, co ti jde a kým jsi. V onlinu je ale mnoho lidí, kteří jsou nevybíraví v komentářích a bezohledně je píší. Při setkání s tebou by je nikde neřekli, ale na sítích si to dovolí.
Zároveň mohou některé komentáře vyznít jinak, když jsou napsané, než kdyby ti je pisatel řekl naživo.
Hejty si nemusíš nechat líbit.
Za kyberšikanu považujeme ubližování pomocí počítačů, tabletů, mobilních telefonů a podobných komunikačních zařízení. Obětí se může stát kdokoliv. Agresorem je původce videa, fotky, komentáře, ale následně i všichni ostatní, kteří to sdílejí dál, přidávají komentáře apod. I jeden komentář, který podporuje ubližování nebo sdílení příspěvku, který někoho uráží, či zesměšňuje, může být považován za součást kyberšikany. Většinou se jedná o záměrné ubližování, ale kyberšikana může vzniknout i nezáměrně – např. jako nevhodný vtip, který se v on-line prostředí vymkne kontrole.
Kyberšikana může mít různé podoby:
Dopad kyberšikany je někdy závažnější než u “běžné” šikany, protože před ní není úniku. Může probíhat v podstatě kdekoliv, kde jsme online.
Co myslíme „pohodou“? Dalo by se to shrnout jako stav, ve kterém cítíš klid, spokojenost a vnitřní rovnováhu. A to jak psychicky, tak po tělesné stránce.
Pozor! Toto ale není stav, který by měl trval nepřetržitě. Možná tě překvapí, že nebýt „v pohodě“, je docela běžné a vlastně také v pořádku. Nepohoda by ale neměla trvat dlouho. Pokud je nesnesitelná, nemusíš s ní zůstávat a můžeš si říct o pomoc.
Zůstat v pohodě online znamená, že pohyb na sítích, skrolování, hraní her, chatování s kamarády atd., tvůj život neovlivňuje negativně. Máš čas na jiné věci, kamarády, pohyb a máš i jiné zájmy a pohyb v onlinu ti nepřináší potíže. Nenarušuje to tvoji spokojenost a zdraví.
Jak může vypadat online „nepohoda“?
Nevíš, jak začít? Vem si k sobě někoho dospělého, kdo ti pomůže vrátit se do online pohody. Zkuste společně vymyslet, jak můžeš změnit používání technologií k tvému prospěchu, nebo se inspiruj body níže:
Ne, nic dalšího už neposílej. Pravděpodobně by s vyhrožováním stejně nepřestal a chtěl by něco dalšího. Zároveň je potřeba říct, že vyrábět a posílat dál intimní fotky a videa lidí mladších 18 let je trestné. Neznamená to, že by za to tobě hrozil nějaký trest, ale není správné, abys to dělala. Potrestaný za to naopak může být ten, kdo tě k tomu nutí. I to je totiž trestné. Ty naopak potřebuješ ochránit. Napiš mu, že pokud tě nenechá, obrátíš se na dospělé, na policii. Často se takový člověk lekne a přestane, protože nechce mít potíže. Obrať se na poradnu e-bezpečí a poraď se, co dál. Svěř se někomu dospělému. Obrať se na Linku bezpečí.
Domluv se s klukem, že se potkáte na veřejném místě, které je pro vás oba přibližně stejně daleko. Dejte si schůzku v kavárně, cukrárně, v obchodním centru, někde, kde je hodně lidí. Nechoď k němu domů ani nikam jinam, kde byste byli sami. Řekni rodičům, kam se chystáš, domluv se s nimi, jestli tě mohou odvézt, nebo naplánujte cestu společně. Jeď s kamarádkou nebo s rodiči. Mysli na to, že kluka zatím vůbec neznáš. Víš jen to, jak vystupoval na internetu. Než poznáš, jaký je v reálném světě, mysli na své bezpečí a postupuj raději opatrně.
Obětí se může stát kdokoliv.
Stačí jen jedna fotka, kterou si všichni přepošlou.
Na rozdíl od šikany může probíhat nepřetržitě. Stačí být online. Proto můžeš mít pocit, že z kyberšikany není úniku, dostihne tě i doma.
Nemusí být jasné, kdo šikanuje – ten kdo ubližuje, si může založit fiktivní profil, e-mail, skrýt IP adresu nebo své mobilní telefonní číslo.
Kyberšikana se v online prostředí šíří rychle.
Obětí kyberšikany se může stát kdokoli, neexistují příliš návody, jak se jí nestát. Pomáhá nebýt příliš často na síti, nedávat tam žádný obsah, který by mohl být zneužit. Zvažuj, co kam dáváš a komu to zpřístupníš. Vyplatí se mít soukromé účty, k nimž povolíš přístup pouze lidem, které dobře znáš.
Zjisti si o tom víc
Rizika na internetu a sociálních sítích – nebuďte na to sami
Když pomoc přichází e-mailem; jak se postupuje a co je obsahem
Obětí kyberšikany se může stát každý; i se do ní zapojit
Jak se bezpečně přes on-line s někým spojit
Jaký je postup při řešení kyberšikany a kam se obrátit?
Co je to, jak jí poznám a jak jí čelit; tipy dětem i rodičům
Hranice může být tenká, trpět mohou ale obě strany
Mohou být v symbióze; včetně tipů jak na to
Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda, říct si o pomoc. Ozvi se.
Naše služby jsou určeny pro děti a studenty do 26 let.
Až budeš kontaktovat Linku bezpečí, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje (třeba kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy), pokud si to nebudeš přát. To znamená, že jsi pro nás anonymní.
Služba je zdarma. Není pro nás důležité, jakou hudbu posloucháš, jestli jsi věřící, jestli se ti líbí kluci nebo holky, kolik máte doma peněz, nebo jakou barvu vlasů nosíš.