Úzkost
Může být mírná nebo tě může úplně pohltit
Úzkost je přirozený psychický stav, který prožíváme, když jsme ve stresu, v nejistotě, v nebezpečí nebo jsme vystaveni různým výzvám. Je to pocit nervozity, obav nebo strachu z toho, co přijde. Pokud se promění a stane se přetrvávající a silnou emocí, která zasahuje do každodenního života, může přerůst v úzkostnou poruchu, což je vážnější stav vyžadující odbornou pomoc.
Úzkost a strach jsou oba pocity, které z našeho života známe velmi dobře. Ve skutečnosti ale nejsou stejné. Představ si strach jako reakci na konkrétní hrozbu nebo nebezpečí – třeba když přecházíš silnici a blíží se auto. Strach je tedy přímá, často krátkodobá reakce na něco, co je tady a teď. Strach nás chrání a varuje před takovým nebezpečím. Je tedy docela užitečný. Jeho trvání bývá krátké.
Úzkost je více o tom, co by se mohlo stát. Je to pocit nejistoty nebo obavy z budoucích událostí, které se možná ani nikdy nestanou. Například můžeš cítit úzkost před důležitou zkouškou nebo když přemýšlíš o své budoucnosti. Také může přijít zdánlivě bez příčiny a může být ochromující. Může pomoci připravit se předem na určitou situaci. Úzkost je více o představě o tom, co by se mohlo stát, a často nás doprovází delší dobu.
Oba tyto pocity jsou v životě běžné a zažívá je každý. Úzkost ale může být také tak silná, že se z ní zátěž.
Úzkost je složitá emoce. Také příčiny jsou většinou skládačkou mnoha důvodů.
Základní body se dají shrnout asi takto:
„Spouštěč“. Tím úzkost často začíná. Obecně říkáme spouštěč tomu, co může vyvolat úzkost. Mohou to být konkrétní situace nebo hlubší důvody, které nejsou na první pohled vidět. (strach z mluvení před třídou nebo Spouštěč vyvolává reakci: většinou nás připravuje k nějaké sebeobraně: K boji, k útěku nebo způsobí zamrznutí. Tím pádem se přestáváme ovládat a naše reagování přebírají nejrůznější projevy. Někdo křičí (útok), jiný se naštve (útěk) nebo dělá mrtvého brouka (zamrznutí).
Nauč se je rozpoznávat a najít způsoby, jak se strachem a úzkostí zacházet.
Je to pro tebe těžké? Zkus se o tom pobavit a vyzkoušet to s někým, s kým se ti dobře mluví a komu věříš. Můžete to vyzkoušet společně.
Chceš si to nejprve zkusit s námi? Ozvi se, můžeme to spolu projít. Nebo koukni do seznamu pocitů. Mohou ti pomoci pojmenovat, jak se cítíš.
Tady je seznam 15 nejčastějších emocí a jejich protikladů:
Radost – Smutek
Láska, přijetí – Strach, odmítnutí
Důvěra – Podezřívavost
Překvapení – Očekávání
Obavy – Odvaha
Úzkost – Klid
Naděje – Zoufalství
Úleva – Stres
Spokojenost – Nespokojenost
Zaujetí – Nuda
Hrdost – Hanba
Obdiv – Pohrdání
Závist – Pocit, že někam patřím (sounáležitost)
Situační úzkost se vyskytuje v konkrétních situacích nebo za určitých okolností. Ty jsou stresující nebo v tobě mohou vyvolávat obavy. Například u zkoušek, mluvení před třídou, když jdeš rande nebo když se máš stát středem pozornosti. Také ale když jsi v kině nebo máš jet autobusem. To jsou situace, které někomu přijdou naprosto v pohodě, pro jiné je to ale veliká výzva, ve které se nechovají přirozeně.
Úzkost si nevybírá a proto je dobré vědět, že za to, jak se v danou chvíli cítíš, nemůžeš. Stále jsou ale možnosti, jak tomu porozumět a zkusit situace zvládat lépe.
Podobnou úzkost občas zažíváme každý a je to velmi přirozené v životě. Pokud se ti ale úzkost stupňuje nebo ti v něčem brání, podívej se na naše doporučení, co se s tím dá dělat.
Postupně a opatrně se vystavuj situacím, které ti vyvolávají úzkost. Začni v bezpečném a kontrolovaném prostředí (doma o samotě v pokoji), s méně náročnými situacemi a postupně zvyšuj obtížnost. (Nejprve se nahraj na diktafon, až si zvykneš na svůj hlas, přidej video). To ti může pomoci postavit se tvým obavám a naučit se je zvládat.
V případě, že se tvůj stav prožívání úzkosti nemění nebo zhoršuje, je dobré vyhledat odborníka, psychoterapii.
Vše si v duchu nebo nahlas pojmenuj a sleduj, jestli se úzkost proměňuje, třeba jen o kousek.
Toto jsou jen některé základní techniky, které existují. Určitě jich společně s někým nebo i sám*a najdeš celou řadu dalších.
Důležité je ale procvičovat je a naučit se je používat předem. Mimo akutní situace. Jen tak budeš připraven*a, když úzkost přijde. S praxí se můžeš naučit rychleji a efektivněji reagovat na příznaky situační úzkosti a snadněji si pomoci.
Přichází náhle a bez zjevného důvodu. Během ní můžeš zažít rychlý tep, pocit dušení, závratě nebo dokonce strach z blížící se katastrofy nebo smrti. Může se objevit kdykoliv a kdekoliv, i když jsi zrovna v pohodě doma na gauči. O to je to náročnější, protože nevíš, kdy se objeví. Jestli ti to zní docela děsivě, tak to úplně chápeme.
Pocit strachu a bezmoci, který panická ataka přináší, je extrémně náročný a vyčerpávající. Pokud si nejsi jistá*ý, že jde o panickou ataku, můžeš si zavolat rychlou záchrannou službu 155 nebo si po odeznění dojít k lékaři a nechat se vyšetřit. Zdravotní hledisko je velmi důležité a je nutné vyloučit zdravotní potíže. Určitě je dobré nic nepodcenit.
Panickou ataku může zažívat kdokoliv a je to běžnější, než si mnozí myslí. Může se přihodit jednorázově, ale také se opakovat. Pokud se ti taková ataka přihodí nebo pokud se stávají častějšími či intenzivnějšími, je důležité hledat odbornou pomoc.
Příčiny jsou podobné jako u situační úzkosti, jen se nepojí tolik s konkrétními situacemi. Podněty, které ji spouštějí jsou skryté a objevují se v nečekaných situacích.
Pokud čelíš situační úzkosti nebo panickým atakám, zde jsou některé kroky, které můžeš podniknout:
Zvládání úzkosti je proces, nejen okamžik a je úplně v pořádku, pokud někdy zjistíš, že to nejde hned na první pokus. Zkus být trpělivá*ý a oceň se za každý i drobný úspěch ve zvládání úzkosti a rozpoznání emocí.
Úzkost není příjemná. Úplně se ji vyhnout není vždycky možné, ani dobré. Je to přirozená součást lidského života a může sloužit jako signál, že něčemu musíme věnovat pozornost.
Pokud ti ale ovlivňuje život, hledej způsoby, jak snížit její intenzitu a lépe ji zvládat (viz situační úzkost a panická ataka).
Co tedy dělat, aby byla úzkost snesitelná a neovládla tvůj život? Je to dost podobné tomu, jak se vyhnout depresi. Někdy se dokonce tyto dvě nemoci spojí. Jak předcházet psychickým potížím jako je deprese a úzkost, je tedy velmi podobné. Možná to není pro tebe nic nového, ale sám*a si řekni, kolik toho ze seznamu níže zvládáš a jestli se můžeš někam posunout. Samozřejmě na to nemusíš být sám*a.
Hledání pomoci je známkou síly, nikoli slabosti. Úzkost je léčitelná. Můžeš se cítit lépe.
Zjisti si o tom víc
Může být mírná nebo tě může úplně pohltit
Jaký je mezi nimi rozdíl, kdy se objevují a jaké mají projevy
Intenzivní strach a úzkost; jejich projevy, příčiny a spouštěče
Jak zvládnout zkouškové a nezbláznit se
Úzkost se může v některých případech časem zmírnit. Třeba když je spojena s konkrétními událostmi nebo situacemi a ty se vyřeší. Nicméně, pokud je úzkost intenzivní, trvalá a ovlivňuje každodenní život, je pravděpodobné, že bez nějaké formy zásahu nezmizí a může se dokonce zhoršit. Určitě může pomoci řešit to společně s dospělými, nastavit zdravý denní režim a životní styl a další tipy, které najdeš v naší webové poradně.
Je dobré začít s někým, kdo ti je blízký a komu důvěřuješ, ideálně někdo z rodiny, učitel*ka nebo kdokoliv dospělý. Vyber chvíli a místo, kde vás nebude nikdo rušit a budete mít na mluvení prostor a čas, abys měl*a plnou pozornost toho druhého. Zkus být co nejvíce upřímná*ý, i když to může být hodně těžké. Někomu pomůže o svých potížích nejprve napsat mail, zprávu, dopis. Člověk, kterému se chceš svěřit, už pak ví, s čím přicházíš a může ti pomoct začít mluvit.
Naslouchej bez soudů, nabídni pochopení a empatický přístup. Můžeš nabídnout svůj názor k hledání pomoci u dospělého nebo odborníka. Pokud to ale odmítá, kamaráda nepřemlouvej. Nezapomeň také na sebe a nenech se zavalit úzkostí druhého. Pokud toho je na tebe příliš, je naprosto v pořádku to říct a rozhovor přerušit. I ty se můžeš svěřit nebo se poradit s někým dospělým. Ti mají více zkušeností a mohou lépe pomoci, než když je na to člověk sám.
Sociální média mohou na úzkost působit různě. Pro některé mohou být zdrojem podpory a spojení, ale často mohou také zvyšovat pocit úzkosti a nedostatečnosti. Srovnávání se s idealizovanými fotkami a životy ostatních na sítích může vést k pocitům nejistoty a nespokojenosti se sebou samým. Také neustálé procházení negativních zpráv, tzv. „doomscrolling“ zvyšuje stres a úzkost.
Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda, říct si o pomoc. Ozvi se.
Naše služby jsou určeny pro děti a studenty do 26 let.
Až budeš kontaktovat Linku bezpečí, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje (třeba kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy), pokud si to nebudeš přát. To znamená, že jsi pro nás anonymní.
Služba je zdarma. Není pro nás důležité, jakou hudbu posloucháš, jestli jsi věřící, jestli se ti líbí kluci nebo holky, kolik máte doma peněz, nebo jakou barvu vlasů nosíš.