Linka bezpečí se objevuje i v jiných tištěných médiích. Abyste o tyto články nepřišli, přinášíme je i na náš blog pod hlavičkou našeho loga. Také zde najdete články ze zahraničních zdrojů, zejména jiných krizových linek, které jsme pro vás nechali přeložit.
Linka bezpečí | Blog
Blog
Jak mluvit s dítětem po pokusu o sebevraždu?
Pokus o sebevraždu – téma, o kterém není jednoduché mluvit. Je to náročné i v případě, kdy se vás téma přímo nedotýká. Ze zkušeností víme, že právě myšlenky na sebevraždu a pokus o ni je velice častým tématem, se kterým nás děti a dospívající kontaktují.
Tvoje nahé fotky uvidí všichni spolužáci. Na internetu častěji útočí děti.
Ne „klasičtí“ sexuální predátoři, ale mnohem častěji vrstevníci jsou pachatelé takzvané sextortion, vydírání na základě intimních fotografií či videí. Podle nejnovějších poznatků jde nejčastěji o dospívající a mladé dospělé ve věku mezi 17 až 23 lety, existují však i případy mnohem mladších – dětí kolem 10 nebo 12 let.
Jak zlepšit atmosféru v rodině?
Zlepšit atmosféru a navodit příjemné pocity v rodině neznamená odstranit konflikty nebo kritiku. Ty mohou být součástí komunikace, obzvlášť, pokud jsou sdělovány konstruktivně. V pořádku samozřejmě není slovní agrese, ani ta pasivní v podobě zarytého mlčení, natož pak násilí. Podpořit však můžeme způsob, skrze který můžeme dosáhnout laskavého prostředí, ve kterém se lépe žije.
Jedním z nich je zvýšení počtu kladných a příjemných komentářů k sobě navzájem. Zní vám to jednoduše? To je dobře. Je to jednoduché a má to velký dopad na rodinné rozpoložení.
Facku dítěti zakáže zákon / článek MF Dnes napsaný ve spolupráci s Linkou bezpečí
Poslanci chtějí uzákonit větu, že fyzické a psychické násilí není přijatelným druhem výchovy. Česko je jednou z posledních zemí v Evropské unii, která ještě toleruje tělesné tresty u dětí. I když se v roce 2007 zavázalo k přijetí zákona, který by jakékoliv trestání dětí zakazoval, doteď tak ještě neučinilo.
Zabít se v patnácti. Varovně stoupá počet sebevražd dětí a mladistvých / Článek Reflexu napsaný ve spolupráci s Linkou bezpečí
Za poslední tři roky zaznamenali odborníci nárůst počtu sebevražd mladistvých o víc než 110 procent. Přispěly k tomu i pandemie covidu či kyberšikana. Navíc je téma sebevražd dětí a mladistvých stále ještě v podstatě tabu a systém prevence selhává kvůli velkému nedostatku profesionální pomoci.