Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Online hry jsou fenoménem, který zasáhl miliony dětí a teenagerů po celém světě. Ačkoli mohou být zdrojem zábavy, uvolnění a relaxace a přinášet určité výhody, jako je rozvoj strategického myšlení, týmové práce a rychlých rozhodovacích schopností, přinášejí s sebou i řadu rizik.
Jedním z největších problémů je vznik závislosti na online hrách. Děti a teenageři mohou rychle ztratit pojem o čase, což vede k zanedbávání školních povinností, rodiny, přátel a dalších zájmů. Dlouhé hodiny hraní způsobují fyzické potíže jako nedostatek spánku, bolest očí, obezita nebo oslabení svalů. Navíc, i když hry nabízejí komunikaci s ostatními hráči, nenahrazují skutečné sociální vztahy.
Online hry mohou být také prostředím, kde dochází ke kyberšikaně. Hráči jsou často vystaveni vulgárním urážkám, výhrůžkám nebo jiným formám obtěžování od ostatních hráčů, což negativně ovlivňuje jejich psychické zdraví. Může dojít ke snížení sebevědomí, úzkostem a depresím.
Klíčové je otevřeně s dětmi o hraní mluvit a aktivně se o to zajímat. Zajímejte se o to, co je baví hrát, jaký je cíl hry a jak hra funguje – zkrátka buďte součástí jejich herního světa.
Na vzdělávacím portálu O2 Chytrá škola si přečtěte 10 zásad, které vám pomohou korigovat hraní online her. Patří mezi ně například to, že byste měli:
Ačkoli jsme se zatím věnovali pouze rizikům spojeným s online hraním, je důležité si uvědomit, že online hry mohou mít také mnoho výhod. Správně vybrané a řízené hry mohou podporovat rozvoj různých dovedností a nabízet pozitivní zkušenosti. Jednou z takových her je například online vzdělávací hra NetKnights, která kombinuje zábavu s učením a rozvojem.
Ať už děti, rodiče, pedagogové nebo senioři, nástrahám internetu může čelit kdokoli. Je důležité zůstat v obraze a neustále získávat nové vědomosti, jak se pohybovat v online světě bezpečně. Nadace O2 proto společně s partnery přišla s novinkou – online hrou NetKnights, která zábavnou formou edukuje veřejnost.
Cílem hry je zvítězit nad Zlounem a stát se díky prokázaným znalostem hrdinou internetu. Samotné prostředí hry je přehledné a intuitivní – hráč nejprve hodí kostkou a pak odpoví na otázku týkající se bezpečnosti na internetu, digitálního zdraví nebo třeba kyberšikany. A podle správnosti se k cíli buď přiblíží nebo se od něj naopak vzdálí. A na jaké otázky ve hře můžete třeba narazit?
Detailním popisem hry vás provede video: NetKnights - Jeden hráč
Díky online hře NetKnights máte o „zdravou“ zábavu postaráno. Hru si může zahrát jednotlivec, ale také dvojice nebo skupina až třiceti účastníků. Je dostupná na počítači, tabletu nebo třeba na chytrém telefonu. Rodiče mohou hrát s dětmi, pomáhat jim řešit různé úkoly a tím podporovat jejich učení a rozvoj. Navíc to nabízí skvělou příležitost otevřít diskusi o bezpečnosti na internetu a k vysvětlení základních návyků a pravidel chování v online světě.
NetKnights funguje na ÁMOS vision, což je síť dotykových informačních panelů na základních a středních školách, a nově i v domovech pro seniory. Vyzkoušet si ji mohou také návštěvníci plzeňské Techmania Science Center. V rámci výstavy je k dispozici právě na zmíněném dotykovém panelu ÁMOS vision.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti