Depka

Někdy se cítíš bídně, nejsi ve své kůži. Nebaví Tě to, co dřív bylo fajn. Uzavíráš se do sebe a nechceš se bavit s druhými o tom, jak Ti je. Možná ani nechápou, co se to s Tebou děje.

Můžou za tím být různé starosti - ve škole, s kamarády, s láskou, s rodinou... Je běžné, že se nálady mění, je úplně normální cítit se jednou skvěle a šťastně a jindy být smutná/ý. Zvláště v průběhu dospívání se nálady mohou proměňovat a člověk neví, co si s nimi počít.

Pokud ale špatné pocity a smutné nálady převažují a Tobě není dobře většinu času, cítíš se zoufale a bez energie, je potřeba vyhledat pomoc.

Co s tím?
Svěřit se můžeš rodičům, a pokud to bude potřeba, můžete společně dojít k Tvému doktorovi, který Tě může doporučit k psychologovi či psychiatrovi.

Pokud o tom zatím s rodiči nechceš z nějakého důvodu mluvit, nezůstávej na to sám/sama.  Když se o tom nikdo nedozví, nebude možné Ti pomoci. Můžeš kdykoliv anonymně zavolat nebo napsat na Linku bezpečí a promluvit si o tom, co zažíváš. Je možné, že se Ti uleví a že získáš nápady, jak se vyhnout blbé náladě příště. Také můžeš dostat kontakt na další pomoc, pokud to budeš potřebovat.

Depka

Modelový příběh:

...mám problém, který se možná někomu zdá malý, ale mně ne... nic mě nebaví, přestala jsem chodit na atletiku, prostě na to nemám sílu a motivaci, naši si myslej, že si vymýšlím, že jsem jen líná, ale tak to podle mě není, prostě se nepřinutím…nikdo mi nerozumí, už to radši ani nikomu nevysvětluju, nemám na to sílu…. cítím se fakt hrozně... 

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.