Problémy ve škole

Učitelé na Tebe nakládají náročné úkoly, které musíš plnit, a ne vždy je to snadné. Možná bojuješ s fyzikou, nebaví Tě zeměpis, nebo nerad/a chodíš na tělocvik...

Ve škole trávíš spoustu času. Je to příležitost vidět kamarády, dozvědět se něco nového, něco zažít. Někdy se ale škola může stát místem, kam se netěšíš ani trochu a nejradši bys tam po prázdninách už nikdy nemusel/a.

Ne každému jde učení snadno, na některé předměty prostě „nemáme buňky“. Každý je nadaný na něco jiného.

Co s tím, když všichni čekají, že doneseš domů samé jedničky, a ono se zrovna nedaří?

Pokud rodiče chtějí, abys byl/a nejlepší, může to být pro Tebe stres. Někdy chtějí, abys dokázal to, co rodiče sami v dětství nezvládli. Určitě by to tak nemělo být.
Jestli se cítíš pod tlakem a unavená/ý, rádi Tě na Lince bezpečí vyslechneme.

Když se ve škole něco nedaří, může být těžké to oznámit doma rodičům, kteří nemusí mít pro chyby pochopení. Pár špatných známek v žákovské nebo na vysvědčení a kázeňská poznámka třídního učitele může přivolat velký strach z toho, co tomu doma řeknou... Někdy jsou obavy tak velké, že Tě může i napadnout utéct z domova nebo třeba chodit nějakou dobu radši za školu.
To ale většinou problémy nevyřeší, naopak z toho může být ještě větší průšvih, když se na to přijde. Mít strach z reakce rodičů  je normální a nejsi sám/sama, kdo ho má.
Kdybys chtěl/a, zavolej k nám na Linku bezpečí a popovídej si o tom, co prožíváš, není to žádná ostuda! 

Další, na koho je možné se obrátit, pokud máš nějaké starosti, je učitel nebo učitelka. Nejlíp takový, který je hodný a je na něj spolehnutí. Pokud takového máš, je to velká výhoda.
Ke každému učiteli ale nemusíš mít důvěru. Naopak, s některými to může pěkně skřípat, když si na Tebe zasednou, nebo jste si vzájemně prostě nepadli do oka. I to je důvod, proč se na naši Linku bezpečí děti obracejí.

Hodně dětí zná bolení břicha, pocení a strach před důležitým zkoušením a testem, nebo třeba trému přečíst referát nebo báseň před celou třídou. Takové starosti Tě mohou pěkně potrápit a můžeš se spolehnout, že na Lince bezpečí se Ti nikdo nebude smát a shazovat Tě za to, že něco takového zažíváš.

Ze spolužáků sis možná vybral/a své nejlepší kamarády a kamarádky, rozumíte si a těšíš se na ně, až se ve škole zase potkáte. Pokud ale máš ze spolužáků strach, ubližují Ti, nebo se s Tebou nikdo nekamarádí, může se jednat o šikanu. Nakoukni na víc informací o tomto tématu nebo rovnou zavolej na Linku bezpečí nebo napiš na náš chat.

Jak se má člověk soustředit a podávat ve škole dobré výkony, když má jiné starosti, třeba rodinné problémy...? Je pochopitelné, že pokud nejsi v pohodě, nemůžeš se pořádně učit jako obvykle. Rádi Ti pomůžeme s řešením starostí, neváhej se na nás obrátit.

Co s tím?
Ať už se děje ve škole cokoli, co Tě trápí, je dobré nezůstávat na to sám/sama. Můžeš se pokusit to řešit s nějakým fajn učitelem/učitelkou, svěřit se výchovnému poradci či školnímu psychologovi/psycholožce, promluvit s rodiči nebo požádat o podporu někoho z příbuzných či blízkých lidí.
Pomoc ohledně učení můžeš hledat i v pedagogicko-psychologické poradně.

V každém případě je tu pro Tebe i Linka bezpečí, na kterou můžeš zavolat, přijít na chat nebo poslat e-mail.

Problémy ve škole

Modelový příběh:

Na matiku prostě nemám buňky! Nejde mi, ani když se celé odpoledne učím. Vždycky to pak při zkoušení pokazím, mám úplný okno a učitelka na mě ječí, že jsem se na to zase vykašlala. Ale není to tak, prostě to nechápu…Nikdo mi nerozumí, naši jsou chytrý a myslej si, že to flákám, ale já se fakt snažím… 

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.