Osamělost

Možná i Ty se někdy cítíš sám/sama. 

Mít kolem sebe kamarády, na které je spolehnutí a se kterými je zábava, je fajn. Vypadá to jako samozřejmost - mít přátele, je ale spousta lidí, kteří se cítí opuštění. Jsou nešťastní z toho, že jsou dlouhodobě sami a nemají blízké přátele.

Je normální trávit čas i sám svou vlastní zábavou, nemusí jít o osamělost. Někdy jsi možná rád/a sám/a. A je to tak v pořádku.

Osamělost trápí hodně dětí i mladých lidí.
Někdo je stydlivější a špatně se seznamuje s druhými lidmi, protože neví, co si s nimi povídat.
Někdy osamělost způsobí přestěhování se a změna školy, nebo třeba i šikana, kvůli které ztratíš kamarády.

Co s tím?
Neděje se to jen Tobě, na Linku bezpečí se obrací denně více dětí, které jsou osamělé. Pokud si o tom nemáš s kým promluvit, můžeš i Ty kdykoliv zavolat a sdílet s námi to, co Tě trápí. Můžeme se pokusit vymyslet společně, co by se dalo podniknout, aby Ti bylo lépe.

Zavolej nebo napiš na Linku bezpečí a promluv si o tom s někým, kdo Ti bude rozumět.
Osamělost

Modelový příběh:

Ve třídě si s nikým moc nerozumím, jsem spíš uzavřená. Jediná kámoška, kterou jsem tam měla, se odstěhovala. Sice mi neubližujou, ale cítím se strašně sama…nevím, jak je zaujmout, o čem se s nima bavit, chtěla bych s ostatními někdy vyrazit ven a nesedět jen doma...

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.