Vztahy v rodině

Vycházet s rodinou je někdy složité. Každý její člen je jiný, ať už myslíme rodiče nebo sourozence a další příbuzné, jako jsou prarodiče, tety... Každý z nich má jiné potřeby, názory, návyky. To může být někdy super, ale někdy je proto společné soužití komplikované. Na Lince bezpečí si můžeš popovídat o tom, jak se máte rádi, ale i o tom, když s nimi máš trápení...

V rodině se mohou vyskytnout různé problémy. Nejčastěji se jedná o:


Co s tím?
Pokud Tě některý z uvedených problémů trápí, je možné zkusit o tom mluvit s někým, ke komu máš důvěru. Snad by Ti pomohl Tvé trápení řešit. Pokud by se to za jeho pomoci nelepšilo, můžeš se obrátit na odborníky. Někdy je ve škole psycholog, se kterým se o tom dá mluvit a který Ti může pomoci náročné chvíle překonat. Nebo můžeš zajít na městský či obecní úřad na oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kde pracují sociální pracovnice či pracovníci. Jejich úkolem je pomáhat dětem, kterým se z nějakého důvodu doma nedaří dobře. Měli by hájit Tvé zájmy. Mohou vaší rodině doporučit i návštěvu různých odborníků, kteří by vám mohli pomoci vztahy doma urovnat.

Pokud o tom potřebuješ vědět víc nebo chceš kontakty na odborníky, zavolej nebo napiš na Linku bezpečí, rádi Tě vyslechneme, vše Ti vysvětlíme a vyhledáme Ti kontakty na odborníky.

Vztahy v rodině

Modelový příběh:

...už to doma nevydržím, naši si proti mně pořád něco vymejšlej…musím doma všechno dělat, uklízet, prát, vařit a furt jim to není dost dobré…a brácha nemusí nic. Za všechno můžu já, i když si on začne, hned seřvou mě. Jediný, kdo se mě zastane, je babička, ale ta bydlí daleko...

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.