Rozvod a rozchod rodičů

Rodiče se pořád hádají, znamená to, že se rozvedou?
Rodiče se rozvádějí, určitě je to moje vina.
Rodiče chtějí, abych se rozhodl, se kterým z nich chci po rozvodu bydlet. 
Jak to, že se rodiče už nemají rádi? 


Někdy se stává, že se lidé v něčem nedohodnou, a pak se hádají. Ne všechny hádky mezi rodiči končí jejich rozchodem. Pokud tomu, co se děje doma, nerozumíš, zkus se na to rodičů v nějaké klidné chvíli zeptat.
Někteří rodiče si po nějaké době přestanou rozumět, a pak se rozcházejí nebo rozvádějí. Rozvod znamená, že už rodiče nebudou dál manželé, stále ale zůstanou Tvou mámou a Tvým tátou. Rozvod je pro rodinu velká změna a někdy se stává, že nějakou dobu trvá, než si na ni všichni zvyknou.

Je jedno, v jakém věku Tě rozvod rodičů zastihl, nikdy to není snadné. Po rozvodu obvykle rodina již nežije společně. Děti bydlí většinou s jedním z rodičů, a s druhým se proto vídají méně často. Během rozvodu Tě mohou potkat různé věci - hádky rodičů nebo naopak dusné ticho a někdy i jejich snaha se navzájem pošpinit, účast při soudním řízení, návštěva sociální pracovnice, rozhodování, ke komu z rodičů jít, změna bydliště i školy... Možná řešíš i něco jiného a rodiče na Tebe pro samé starosti nemají čas.


Co s tím?
Můžeš popřemýšlet, kdo by Ti v náročných chvílích mohl být oporou. Může to být některý z rodičů, který Ti vysvětlí, co se děje. Může to být někdo z příbuzných, někdo z kamarádů, učitelů, nebo i nějaký odborník – třeba psycholog.

Pokud si chceš o čemkoliv popovídat, neváhej a ozvi se nám na Linku bezpečí. Vždy je lepší se o starosti podělit, než na to být sám/sama. 

Rozvod a rozchod rodičů

Modelový příběh:

Naši se poslední dobou pořád jen hádají. Zkoušela jsem jim říct, ať toho nechají, ale jen se to zhoršilo a seřvali mě i bráchu. Zavřeme se vždycky s bráchou v pokoji, ale ty hádky jsou stejně slyšet. Myslíme si, že táta někoho má, že se s ním chce máma rozvést, ale nic nám zatím neřekli. Když se na to mámy zeptám, jen se rozbrečí, nebo mi řekne, ať se starám o svoje věci...

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.