Ekonomické problémy

Ekonomické problémy nastanou, když rodina nemá dostatek peněz na to, aby zaplatila běžné výdaje, jako je jídlo, bydlení a třeba jí nezbývá ani na oblečení nebo kapesné pro Tebe. Někdy jde jen o přechodný nedostatek peněz. Pokud by to trvalo déle, mohlo by se stát, že by se o Tebe rodiče nemohli dobře postarat.

Zajistit Ti základní potřeby, jako je jídlo nebo oblečení, je rodičovská povinnost. Pokud mají rodiče s penězi potíže, můžeš to začít pociťovat i Ty, a to není v pořádku.

Co s tím?
Pokud jsi starší patnácti let
, můžeš už chodit na občasné brigády a sám/sama si peníze přivydělat. To, jestli doma máte dost peněz na zaplacení všeho potřebného, ale zůstává nadále záležitostí Tvých rodičů.

Pokud chceš, můžeš se se situací doma svěřit někomu, komu důvěřuješ a bude ochotný Tě vyslechnout a pomoci. Existuje také odborná pomoc, kterou by rodiče mohli v této situaci využít. Můžeš jim předat kontakt na Rodičovskou linku www.rodicovskalinka.cz, kam mohou zavolat oni sami.

Kdykoliv se můžeš obrátit na Linku bezpečí a nebýt na to sám/sama.
Ekonomické problémy

Modelový příběh:

Potřeboval bych poradit, jak si najít nějakou brigádu. Naši se rozvedli a my se ségrou zůstali u mámy. Moc nevydělává, i když se snaží, a otec jí neplatí pravidelně, takže na tom jsme finančně dost blbě. Furt chodíme ve starých věcech, ale já teď dost vyrost, tak bych potřeboval nový. A ségra zase řeší, že nemůže jet se třídou na lyžák. Chtěl bych mámě pomoct...

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.