Domácí násilí

Domácí násilí říkáme tomu, když jeden z rodičů druhému vyhrožuje, napadá ho slovně nebo fyzicky, nebo ho jinak ohrožuje. Domácí násilí nemusí být jen mezi manžely nebo dospělými partnery, ale také mezi mladými, kteří spolu chodí, a dokonce i u lidí, kteří se už rozešli.

I když násilí není namířeno přímo na Tebe, i tak se Tě může silně dotýkat a zranit Tě na duši i na těle. Pokud domácí násilí probíhá u vás doma mezi rodiči, nebo mezi rodičem a jeho novým partnerem, je to nebezpečné nejen pro ně dva, ale i pro Tebe. Prožívat doma domácí násilí mezi dospělými je opravdu těžké. Rodiče se o Tebe mají starat a zajistit Ti bezpečí a klidné dětství. Pokud jeden druhého ohrožuje, ani Ty se nemůžeš cítit dobře.

Co s tím?
Zažíváš-li něco podobného, je důležité, aby ses dostal/a do bezpečí. Nejlepší způsob, jak to udělat, je říct to někomu důvěryhodnému. Někomu, komu věříš a víš, že Ti bude ochotný naslouchat a pomoct.
Je možné, že tajíš to, co doma probíhá. Je to pochopitelné, ale pokud se to nikdo další nedozví, domácí násilí samo nepřestane. Naopak se může ještě dál zhoršovat. Rozhodně nezkoušej domácí násilí zastavit sám/sama, nebo chránit vlastními silami slabšího rodiče. Není to pro Tebe bezpečné.

Můžeš taky zajít na městský či obecní úřad na oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kde pracují sociální pracovnice či pracovníci. Jejich úkolem je pomáhat dětem, kterým se z nějakého důvodu doma nedaří dobře. Měli by hájit Tvé zájmy. Mohou vaší rodině doporučit i návštěvu různých odborníků, kteří by vám mohli pomoci situaci doma urovnat.

Můžeš zavolat na Linku bezpečí a vymyslet s námi, jak se dostat do bezpečí a kde hledat další odborníky, kteří pomohou domácí násilí zastavit.
Domácí násilí

Modelový příběh:

Nevím, co mám dělat. Táta zase řve na mámu a já se bojím, že jí zase zbije. Máma se ho bojí, říká, že by od něj s námi ráda odešla, ale má strach, že by nás se ségrou neuživila. Už jsme dvakrát odešli k babičce, ale táta tam přišel, strašně se omlouval, že už to neudělá, tak jsme se k němu vrátili. Ale stejně se to opakovalo a dneska přišel opilý, tak se hrozně bojím, co bude...

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.