Panická ataka
Intenzivní strach a úzkost; jejich projevy, příčiny a spouštěče
V životě se potýkáme se spoustou náročných situací, které obvykle ovlivní naše prožívání. Může nás někdo ohrožovat, porušovat naše práva. Můžeme prožívat bolest, strach. Někdy se cítíme osaměle, vyčleněni z kolektivu, nepochopení, nespokojení, ohrožení. Může to zhoršovat naše vztahy v rodině, s kamarády, schopnost se soustředit, učit. Je pak obtížnější se radovat z věcí, které nás těší.
Většina situací má ale řešení a mohou se časem zlepšit. Podívej se na naše tipy, třeba ti podobné situace pomohou ulehčit.
Je přirozené, že každý člověk chce být přijímán svým okolím a že má tendence se s ním srovnávat. Chce být oblíbený a vážit si sám sebe.
Někdy se stane, že nejsme spokojeni sami se sebou, máme pocit, že všichni lidé jsou lepší, žijí zajímavější život. Zejména v období dospívání je obvyklé se srovnávat a může se stát, že si kvůli tomu člověk vůbec nevěří. Velký vliv sehrávají i sociální sítě, kde však nemusí být vždy vše reálné. Přesto to mnoho lidí ovlivní.
Strach je přirozený a do našeho života patří. Je užitečný, protože nám pomáhá se ochránit před nebezpečím. Někdy ale může velikost strachu přerůst do rozměru, který se špatně zvládá.
O strachu mluvíme, když známe jeho konkrétní důvod. Podobné pocity jako při strachu můžeme prožívat i při úzkosti. U té ale nebývá zjevná příčina.
Strach můžeme mít z čehokoliv – z nemoci, lékařů, cizích lidí, tmy a spousty dalších věcí. Můžeme se stydět o svém strachu mluvit nebo i přesto, že se ho snažíme zvládnout, nedaří se nám to.
Prožívání strachu nás může hodně vyčerpávat a ovlivňovat naše pocity a chování. Můžeme se klepat, špatně se nám dýchá, potíme se, ovládají nás nepříjemné představy. Vyhýbáme se situacím, kde se s příčinou strachu můžeme potkat. To často hodně ztěžuje běžný život.
Když tě strach ochromuje, můžeš vyzkoušet následující tipy:
Nakolik ovlivní zdravotní potíže běžný život člověka, je závislé na více věcech. Na tom, o jak závažný stav jde. Jestli se jedná o jednorázovou a časově ohraničenou událost, nebo jestli jsou potíže dlouhodobější či trvalé. A také záleží na období, kdy člověk onemocní, jaké měl zrovna plány. Někomu proto mohou zdravotní potíže zkomplikovat život méně a jinému více.
Člověka může trápit bolest, různá omezení, kdy nemá možnost dělat věci, které ho baví. Může se bát lékařských vyšetření, zákroků, nemůže se spolehnout na své tělo.
Je přirozené, že při zdravotních potížích můžeme prožívat smutek, zklamání, vztek, nejde se nám radovat, můžeme se cítit osamělí a nepochopení svým okolím.
Drogy jsou chemické látky, které lidem mění náladu a pocity. Mezi drogy patří léky, které jsou jen na lékařský předpis a mají silné tlumivé nebo povzbuzující účinky. Dále pak drogy ilegální, zákonem zakázané látky, které člověku mění vědomí, chování, reakce.
Drogy rozlišujeme na tzv. měkké a tvrdé. Nejde říci, že měkké jsou bezpečnější než tvrdé, spíše při jejich užívání hrozí rozvoj závislosti pomaleji. Pokud už však vznikne, je stejně nebezpečná jako u drog tvrdých. Mezi měkké drogy řadíme např. marihuanu. Mezi tvrdé pervitin, kokain, heroin a další. Není trestné drogy užívat, ale přechovávat, prodávat, vyrábět. Některé drogy člověka spíše utlumí (heroin), jiné zase výrazně povzbudí (pervitin).
Je mnoho důvodů, kvůli kterým se člověk může dostat k braní drog. Například:
Braní drog je nebezpečné a přináší spoustu problémů. Například:
Přiznat si svou závislost na drogách je náročné. Rozhodnout se ji řešit chce hodně sil.
Kouření cigaret a pití alkoholu je v České republice povolené až od osmnácti let. Je to proto, že alkohol i cigarety jsou nezdravé a mohou lidskému tělu hodně ublížit. Přesto se děti setkávají s tím, že jejich kamarádi kouří nebo pijí a nabízejí cigaretu nebo alkohol ostatním. Pokud to člověk jednou vyzkouší, nemusí se nic stát. Problém ale nastává při pravidelném užívání. Můžeš se na kouření nebo na pití alkoholu stát závislý/á. Pak můžeš mít problém s kouřením nebo pitím přestat.
Člověku, který je závislý na alkoholu, se říká alkoholik. Alkoholik může ztrácet sebekontrolu, když je pod vlivem alkoholu, chovat se bez zábran, nevhodně a být i agresivní. Alkoholismus je nemoc. Proto lidé, kteří jsou na alkoholu závislí, potřebují pomoci, aby se mohli léčit.
I na cigaretách vzniká závislost. Odnaučit se kouřit může být taky velký problém a bojuje s tím hodně lidí.
Přiznat si závislost na alkoholu a cigaretách je náročné. Rozhodnout se ji řešit chce hodně sil. Jde o společností tolerované drogy, spousta lidí nadmíru pije alkohol, kouří, svou závislost neřeší, není proto snadné s tím skončit. Je také běžné, že se to nepovede napoprvé.
Každý má svou lidskou důstojnost a svá práva. Všichni lidé jsou si totiž rovni. A je jedno, jestli jsou už dospělí nebo ještě děti. Jakou mají rasu, barvu pleti, pohlaví, jakým jazykem hovoří, jaké mají názory nebo do jaké rodiny se narodili.
Děti potřebují zvláštní ochranu svých práv, protože nemají takové možnosti se chránit jako dospělí. Proto vznikla Úmluva o právech dítěte. Česká republika se jí řídí od r. 1990.
Přiblížíme ti to hlavní, o čem se v Úmluvě mluví a co se tě týká:
Někdy se člověku může zdát, že se všichni mají lépe než on. Může to mít nějaký důvod (náročná životní situace, událost), ale někdy se tak můžeme cítit i bez zjevné příčiny. Většina lidí prožívá různá období – radosti i starosti. Jen o tom třeba tolik nemluví. Možná tedy ani nevíš, jak se holky mají doopravdy. Často se stává, že se snažíme věci navenek přikrášlovat a svá trápení a pochybnosti si necháváme pro sebe. Jestli o to stojíš, můžeš se zkusit s holkama pobavit o tom, jak se mají a co prožíváš ty. Třeba zjistíš, že to mají některé podobně.
Promluv si o tom, co prožíváš, s rodiči nebo někým jiným blízkým. Popros je o podporu. Zkus promyslet, co by ti pomohlo vyšetření zvládnout. Třeba, že by tě někdo doprovodil, že si vezmeš nějakého talismana. Jestli máš z vyšetření strach, řekni o tom doktorovi. Pokud to půjde, může ti dát něco na zklidnění. Někomu pomáhá zjistit od lékaře, jak přesně vyšetření proběhne. Někdo to naopak vědět dopředu nechce. Promysli, jak to máš ty, a podle toho to zkus udělat. Přichystej si pro sebe pak nějakou odměnu. Nech si po vyšetření volno, aby tě nečekala hned nějaká náročná aktivita.
Zkus s rodiči naplánovat i jiné cesty, kudy chodit domů, pokud to jde. Jestliže to nejde, proberte možnosti doprovodu, aby ses po cestě cítila bezpečně. Někomu pomáhá cestou s někým blízkým telefonovat. Má alespoň pocit, že není úplně sám a že kdyby se něco stalo, tak to někdo uslyší. Někdo má rád přehled o tom, co se kolem děje, tak ani neposlouchá hudbu a jde co nejrychleji. Promysli, jestli by něco z toho pomohlo i tobě.
Při podávání trestního oznámení záleží na tom, kolik je ti let:
Jestli ti už bylo 18 let, můžeš dojít na policii a podat trestní oznámení. S policistou se domluvíte na dalším postupu.
V případě, že ti ještě nebylo 18 let a mohou s tebou jít rodiče (zákonní zástupci), podají trestní oznámení za tebe oni.
Pokud ti ještě nebylo 18 let a půjdeš na policii bez doprovodu rodičů, policista přizve k jednání sociální pracovnici. Ta tam bude proto, aby stála na tvé straně, hlídala, jak trestní oznámení probíhá. Měli by ti vysvětlit, co a jak se bude dít dál.
Podle úmluvy o právech dětí máš nárok na soukromí. V ideálním případě byste se s mámou měli domluvit, proč potřebuje vědět, co na mobilu děláš, a měla by se ti do něj dívat jen s tvým souhlasem. Můžou však nastat situace, kdy tě potřebuje chránit před něčím, co by tě mohlo ohrozit, ale co před ní možná tajíš. To je totiž zase její povinnost ze zákona. A ty máš na její ochranu právo. Nejde tedy úplně jednoduše odpovědět, protože se potkává několik práv a povinností dohromady. Rodiče by kontrolu měli používat v zájmu tvého bezpečí, citlivě a komunikovat o tom s tebou.
Zjisti si o tom víc
Intenzivní strach a úzkost; jejich projevy, příčiny a spouštěče
Zkus hledat jiný způsob úlevy od napětí
Jaký je mezi nimi rozdíl, kdy se objevují a jaké mají projevy
Společník poruch příjmu potravy; dokonalost nebo radost?
První pomoc proti strachu, několik tipů pro rodiče i děti
Poznejte své spouštěče a ovládněte VY je
Sebevědomí na bodě mrazu? Rychlé tipy i řešení na míru
Fyzické tresty nevedou u dětí ke zlepšení chování, ale naopak
Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda, říct si o pomoc. Ozvi se.
Naše služby jsou určeny pro děti a studenty do 26 let.
Až budeš kontaktovat Linku bezpečí, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje (třeba kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy), pokud si to nebudeš přát. To znamená, že jsi pro nás anonymní.
Služba je zdarma. Není pro nás důležité, jakou hudbu posloucháš, jestli jsi věřící, jestli se ti líbí kluci nebo holky, kolik máte doma peněz, nebo jakou barvu vlasů nosíš.