
Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Technika je postavená na jednoduchém principu. Na střídavém napínání a uvolňování svalových skupin. Nejenže vám pomůže vnímat rozdíl mezi napětím a klidem, ale díky propojení těla a nervového systému může efektivně uklidnit mysl. Stane se tak vaším pomocníkem kdekoliv se zrovna nacházíte – v kanceláři, doma i na cestách. Ať už si najdete pár minut na krátké uvolnění nebo se ponoříte do hlubší relaxace, výsledek vás překvapí.
Fyzické a psychické napětí jsou úzce propojené. Z tohoto předpokladu vycházel už sám Jacobson a dnešní výzkumy to jen potvrzují. Když totiž uvolníte svaly, vyšlete mozku signál, že jste v bezpečí. Tento proces pomáhá zmírnit příznaky úzkosti, jako je zrychlený tep, stažený hrudník nebo napjaté svaly. Je to vlastně vědecky podložený způsob, jak si v těžkých chvílích pomoci – bez léků a komplikovaných postupů.
Představte si Karla. Čeká ho důležitá prezentace a nervozita ho ochromuje – potí se mu ruce, hůř dýchá, celé tělo má napjaté. Vzpomene si na Jacobsonovu relaxaci. Na chvíli napne a uvolní svaly na rukou, povolí, po chvíli stáhne lopatky k sobě, drží, povolí. Ramena, obličeji a další části těla a svalových skupin zatíná a povoluje tak, jak je naučený. Už po pár minutách se cítí klidnější, připravený soustředit se na svůj výkon místo na stres. Nervozita sice úplně nezmizela, ale už nad ním nemá takovou moc. |
Jacobson pomáhá zvládat akutní stresové situace, např. před zkouškami, pohovorem nebo prezentací jako u Karla. Pravidelnost má zesílený účinek na odolnost vůči stresu, ale také na zvyšování koncentrace před zkouškami. Navíc jestli vás občas trápí noční buzení nebo potíže s usínáním, Jacobsonovu pomoc jistě oceníte i vy. Odkloněním myšlenek směrem k tělu a soustředění na počítání navozuje relaxaci, klid, odpoutává od myšlenkového zacyklení a zlepšuje kvalitu spánku.
Pro dlouhodobý efekt je potřeba pravidelný nácvik. Jako všechno, co pomáhá, je i zde jednoduše potřeba trénovat. Zkrácená verze pak může mít stejný efekt, jako plná. Tělo si bude umět vybavit pocit uvolnění snadněji a rychleji.
První krok ke klidnější mysli začíná právě teď.
Každou svalovou skupinu můžete opakovaně napínat a uvolňovat podle potřeby, dokud se nebudete cítit uvolněně. Na závěr se na chvíli soustřeďte na své dýchání a vnímejte, jak vaše tělo i mysl spočívají v příjemném klidu. Až budete připraveni, pomalu otevřete oči a vraťte se do přítomnosti.
Stručný návod na Jacobsonovu progresivní svalovou relaxaciNajděte si klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit. Pohodlně se usaďte nebo si lehněte, zavřete oči pokud je vám to příjemné a zhluboka vydechněte ústy. Soustřeďte se na nádech a dlouhý výdech. Postupujte podle následujících kroků:
Každou svalovou skupinu můžete opakovaně napínat a uvolňovat podle potřeby, dokud se nebudete cítit uvolněně. Na závěr se na chvíli soustřeďte na své dýchání a vnímejte, jak vaše tělo i mysl spočívají v příjemném klidu. Až budete připraveni, pomalu otevřete oči a vraťte se do přítomnosti. |
Když vás přepadne úzkost nebo zahltí stres, zaktivujte třeba jen ruce. V rukou můžete zmáčknout například tužku nebo část oblečení a následně uvolnit a celé zopakovat kolikrát je třeba. Podobně postupujte s dalšími svalovými částmi. Napněte svaly na nohou v jakékoliv pozici se nacházíte a chvíli držte. Podobně s břišními svaly. Vnímejte napětí a uvolnění. Když to uděláte šikovně, nikdo si ani nevšimne, že „cvičíte“.
Tuto techniku můžete přizpůsobit i dětem. Využijte ji při práci se stresem ze školy, zkoušek nebo ji nastavit jako uspávací rituál. Budujete tím dovednost, kterou mohou děti využít kdykoliv potřebují. O benefitech Jacobsonovy relaxace se můžete dočíst více v našem článku a využít můžete i nahrávku přizpůsobenou věku.
Úzkost Jacobsonem nevyléčíte. Relaxací ale můžete zvládnout akutní stres a pracovat na uvolnění, což je způsob, jak úzkost ovládnout. Pak je možné se lépe věnovat jejím příčinám, spouštěčům a lépe porozumět, co nám úzkost chce sdělit. K takovému porozumění se nejlépe hodí pomoc psychoterapeuta.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti