Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Řeč je o závislosti na internetu, což obsahuje závislost na on-line hrách, sociálních sítích, aplikacích a on-line pornografii. Nemilé je, že mezi nejohroženější skupiny patří právě děti, dospívající a studenti vysokých škol. Její zákeřnost tkví v tom, že používání internetu je společensky přijatelné, vyžadované, ba dokonce nutné. Internet používají děti ve škole, my v práci, je běžným prostředkem komunikace s blízkými i neznámými. Negativní dopady nadměrného používání internetu jsou plíživé – s největší pravděpodobností závislí netrpí takovými zdravotními potížemi jako závislí na drogách (nejčastější u závislosti na internetu jsou bolesti šíje, zad, hlavy a očí) a nemá na sebe uvalenou exekuci jako při závislosti na hazardu (výjimkou mohou být on-line placené hry). Jak tedy poznám, jestli jsem já nebo mé dítě závislé?
To, že je závislost na internetu fenoménem, kterým se začali zabývat i odborníci, dokazuje také vznik několika diagnostických testů. Můžete například vyzkoušet Chenovou škálu závislosti na internetu, která je v české verzi dostupná on-line (jak jinak ;)) zde http://poradna.adiktologie.cz/otestujte-se/.
Dopřál bych vám samozřejmě jednoduchý recept, který bude zaručeně fungovat. S internetem to ale není takové jednoduché a se závislostí už vůbec ne. Proto vám nabídnu alespoň pár doporučení, které zpracovala Kimberley Young:
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti