Linka bezpečí | Špatné usínání, úzkost nebo tiky? Pomůže Jacobson

Špatné usínání, úzkost nebo tiky? Pomůže Jacobson

Zdlouhavé usínání, roztěkanost, bolení bříška nebo tiky. To jsou některé projevy, které mohou být jen dočasným projevem nahromaděného stresu a způsobem, jak se menší děti vyrovnávají s denními situacemi. Jindy, zejména v případě, že jde o delší časové období, to ale může být projev úzkosti a silného napětí v těle, které si vyžaduje naši pozornost.

A nejen tak ledasjakou. Takový psychogenní kašel (kašel – tik, bez onemocnění dýchacích cest s psychologickými příčinami), dokáže i toho nejklidnějšího rodiče dohánět k záchvatům zoufalství nebo zuřivosti. Rodiče se tak potýkají s vlastní bezmocí a googlí cokoliv, co jim může přinést byť jen trochu úlevy.

Děti si svoje napětí právě těmito způsoby často kompenzují, protože ještě nejsou schopny potíže formulovat do slov nebo jim čelit jinak. Projevuje se jako pláč, nejistota, vztek nebo odmítání učit se novým situacím. Příčinou může být prodloužená separační úzkost, stres nebo neutěšené vztahy ve školce či doma. V celé řadě případů – s drobnými změnami režimu – mohou potíže časem vymizet.

Ke zlepšení stavu je leckdy potřeba udělat vícero opatření. Podpořit osamostatňování, méně kontrolovat, co a jak dítě dělá, podporovat spontaneitu a pohyb, mít realistická očekávání k výkonu a chování dítěte, otevřenou komunikaci a další doporučení.

U pětiletého chlapce se objevily potíže s usínáním. Trvalo opravdu dlouho, než usnul, výjimkou nebyla ani hodina nebo víc. Chlapec se budil i v noci a měl potíže usnout další dvě hodiny. Matka byla po měsících a letech vstávání a uspávání unavená a i když se snažila reagovat laskavě, protože si uvědomovala, že za to chlapec nemůže, situace začala být napjatá. Přes den díky únavě z nedostatku spánku se projevovala na obou stranách. Později se u chlapce objevily i nejrůznější tiky.

Co s tím?

Doporučení k úpravě spánku, které se k rodičům prostřednictvím odborné konzultace kromě individuálního poradenství – jak upravit situaci rodičů a dítěte, dostalo, znělo přibližně takto:

Pro lepší usínání sjednoťte večerní režim. Pořadí koupání, čištění zubů, večerního čtení a dalších vašich běžných aktivit držte v pravidelném pořadí. Televizi vypněte alespoň 40 minut před ulehnutím do postele a nezačínejte žádné aktivizující činnosti. Dbejte na správnou délku spánku. Místnost vyvětrejte a ztlumte světlo. Vyzkoušejte některé techniky na uvolnění napětí a pravidelně je před spaním opakujte.

A právě jednou z těchto technik je tradiční technika z psychologie 20. století, Jacobsonova progresivní svalová relaxace. Jde o techniku pro dospělé, ale i u malých dětí může najít po drobné úpravě své uplatnění. Tuto metodu vyvinul americký lékař Edmund Jacobson. Dnes je známá jako efektivní nástroj proti stresu a napětí. Pokud je podána formou hravých příběhů, učí děti, jak vědomě uvolnit svaly a zklidnit mysl, což může vést k lepšímu spánku, zvládání emocí i celkovému pocitu pohody.

Nemusíte ji aplikovat jen v případě závažnějších forem nepohody, může jít o příjemný rituál, jak končit den nebo jak se učit vnímat své tělo a být s ním v kontaktu.

Jacobsonova relaxace je pro děti přirozeným způsobem, jak:

  • Zklidnit mysl před spaním, pokud mají problémy s usínáním.
  • Zvládnout stres a napětí, například při přechodu do školky, školy, při odloučení od rodičů nebo v jiných stresujících situacích.
  • Odpočinout si po náročném dni, plném aktivit a pohybu.
  • Podpořit emoční regulaci – dítě se naučí rozpoznávat napětí v těle a vědomě ho uvolňovat.
  • Budovat základy péče o své tělo a emoce, což je důležitá dovednost pro celý život.

Sem s tím!

Pojďme na to. Přinášíme vám detailní popis Jasobsonovy relaxace pro děti. Princip Jacobsonovy relaxace spočívá ve střídání napětí a pozorování uvolnění postupně v celém těle. Napětí mysli a rozjitřené emoce, včetně úzkosti, tak mohou z těla odcházet.

Pro tuto relaxaci jsme vybrali obraz „sněhuláka“, který postupně mrzne a taje a dítě (i vy to můžete vyzkoušet) napodobuje tento stav. Mluvte k dětem jemným a klidným hlasem, aby se cítily uvolněně. O jejich pocitech a vjemech spolu můžete v průběhu mluvit.

Sněhulák

Instrukce:

  • Požádejte děti, aby si sedly nebo lehly na podložku do pozice, která je jim pohodlná.
  • Ztlumte světla, pustit můžete jemnou hudbu nebo zvuky přírody.

Začínáme:

Lehni si nebo se posaď na podložku do polohy, která je ti příjemná a udělej si pohodlí. Dneska si zkusíme, jaké to je být sněhulákem! Takový sněhulák, je celý zmrzlý a ztuhlý. Představ si, že i tvoje tělo pomaličku tuhne. Tvé ruce tuhnou až na kost a nohy tvrdnou jako kus ledu. Dokonce i tvoje bříško je celé ztuhlé a zatnuté. Zatni všechny svaly! Cítíš to, jak jsi pevný a zmrzlý v celém těle? Dokonce i obličej máš teď úplně zmrzlý! Držíš pevně? Výborně! Teď jsi jako opravdový sněhulák!

Ale co to? Nad tebou se objevuje sluníčko! Hřeje svými teplými paprsky a ty pod nimi pomaličku povoluješ. Sníh se stává postupně měkkým a uvolněným, stejně jako každá část tvého těla. Tvoje ruce a svaly na nich měknou, tvoje nohy a svaly měknou, i tvoje bříško se uvolnilo, obličej se uvolnil, až ti klesla bradička a všechno se proměňuje a ohřívá. Tvoje tělo je teď měkké a teplé. Cítíš, jak je klidné? Aaach…

Jenže počkej, co se to děje, zdá se mi to? Nene, začíná přituhovat, mrznout!!! A pozor! Sněhulák se znovu staví! Tvoje tělo se napíná, ruce i nohy jsou zase pevné jako led, svaly napjaté, bříško tuhne a každá část jeho i tvého těla je stále pevnější a tvrdší, až je postupně všechno úplně zmrzlé na kost a pevné jako skála. Jsi zase pevný sněhulák! Ještě chvilku drž pevně!

Ale ani zima nevydrží tak dlouho a sluníčko se zase ukazuje a pomalu sněhuláka hladí svými teplými hřejivými paprsky a ten se ohřívá a měkne a taje a měkne a taje, a i tvoje tělo se uvolňuje a ty cítíš, jak zima a ztuhlost odchází a ze sněhu j nakonec loužička, která zalejte kytičky a travičku a všechno kolem. A celé tvoje tělíčko a svaly jsou teď uvolněné, klidné a teplé od sluníčka a všechno napětí a ztuhlost je pryč.

Tvoje tělo je teď příjemně klidné a uvolněné.

Tuto techniku můžete opakovat, dokud bude dítě bavit. Můžete spolu s dítětem přidávat počet opakování, různé prvky, a to včetně humoru, který spolehlivě uvolní i tak plochý sval, jakým je bránice.

Chlapec s rodiči si postupně osvojili celou řadu nejrůznějších technik, ze kterých si chlapec večer vždy vybíral tu, kterou použijí. Tu pak s rodiči praktikoval. Jeho stav se postupně upravil. Pokud vás zajímají i další techniky, jejich seznam uvádíme ve webové poradně Rodičovské linky nebo je najdete v některých dalších našich článcích. Například v technikách dýchání, když cítí strach nebo čmeláčím dýchání.

Kam pokračovat dál

Videa, články, podcasty

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání