Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Pro děti bývá čas Vánoc emotivnější než jiné části roku. Vybavují se jim vzpomínky na společné Vánoce a více strádají, jestliže jeden z partnerů u vánočního stolu chybí. Pro mnoho dětí se tím pádem období Vánoc stává po rozvodu velmi stresujícím. S tím je třeba předem počítat a pokusit se udělat vše pro to, aby proběhly co nejharmoničtěji.
Ve vzduchu často visí otázky, které je vhodné mít jasně zodpovězené s dostatečným časovým předstihem před Štědrým dnem. Jak asi tušíte, jde o otázky typu:
„U koho budou děti na Vánoce? Jak dlouho tam budou zůstávat?“
Napětí, které nezodpovězené otázky vyvolávají, děti velmi dobře vnímají. Bez jasných a srozumitelných odpovědí pak zažívají nejistotu a místo klidu přichází stres a chaos. Jestliže navíc dochází ke sporům mezi rodiči, kde děti svátky stráví, míra prožívaného stresu se přirozeně ještě zvyšuje.
Úloha partnerů v této situaci je jednat v klidu a dohodnout se. Což se někdy snadněji řekne, než udělá. Pomoci v situaci, kdy komunikace mezi rodiči není zrovna splavná, může nastavení jasných a srozumitelných pravidel. Mohou vypadat například takto:
Promluvit s dětmi a znát jejich názor a přání, kde chtějí na Vánoce být, je určitě také možné. Avšak v mladším školním věku by pro děti mohlo být rozhodování velkým břemenem zodpovědnosti. Proto se podobné rozhovory doporučují nejdříve po 10 roce života.
„Kde budu na Vánoce? S kým bude táta, když já budu s mamkou? (a naopak) Nebude jim smutno? Nebudou celkově Vánoce smutné, když nebudeme všichni spolu?“
Děti v této situaci zažívají mnoho nepříjemných pocitů. Kromě smutku z rozpadu rodiny a nejistoty, jak bude vše probíhat, se může objevit i naštvání a zklamání. Důvodem mohou být neshody rodičů, ať už současné nebo předchozí. Také ale střet s realitou, protože jde o první Vánoce po rozvodu. Nejsou výjimkou ani velké obavy o jednoho rodiče, který zůstává na Vánoce sám. Mohou se objevit také pocity prázdnoty nebo psychického vyčerpání. To vše se leckdy často mísí nebo se velmi rychle střídá.
Trpělivost a velké pochopení je potřeba věnovat nejen dětem a jejich prožívání, ale i sám sobě, jako rodiči. První Vánoce v novém porozvodovém složení s sebou nesou mnoho výzev.
Pokud bude rodina trávit svátky společně i po rozchodu, může to v dětech vzbudit mylný dojem, že se k sobě rodiče vracejí. Obzvlášť, pokud se k sobě rodiče chovají dobře a přátelsky. Tento způsob dětem dodává falešné naděje a může to mít neblahé důsledky. Když pak jeden z rodičů po svátcích domov opouští, vzniká další stresová situace a přichází zklamání. Nejčastěji volenou variantou, z které vychází mnoho rodin, je Vánoce střídat. Jeden rok trávit Vánoce u jednoho z rodičů a další u druhého. Samozřejmě je důležité, jak spolu rodiče dokážou komunikovat a jak otevřeně o svém vztahu a nadějích mluví s dětmi. Rozhodnutí by však mělo být vždy ve prospěch dětí.
Vánoce by se neměly stát soubojem o to, kdo dítě oslní hodnotnějším dárkem. Tento krok situaci spíše zhorší a vytvoří mezi rodiči větší napětí, které se přenáší pochopitelně i na děti samotné. Jak se v takové situaci zachovat? Jednou z možností je – domluvit se. Samozřejmě zde mohou hrát roli i finanční rozdíly mezi partnery. Oba by si toho měli být vzájemně vědomi a v nejlepším případě si navzájem pomoci.
Přes veškeré spory je potřeba si opakovaně připomínat, že mají rodiče společný cíl. Tím – jak pevně věřím – je spokojenost dětí. Vlastní bolest, pocity zrady a smutku z rozpadlého vztahu, by neměly převážit nad potřebami dětí a zajištěním klidu a blaha.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti