Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Mezi poruchy příjmu potravy patří mentální anorexie, bulimie, záchvatovité přejídání a zvracení spojené s psychickými poruchami. Lidé s poruchou příjmu potravy mají zkreslený pohled na svou váhu, tělo i na jídlo. Často potřebují odbornou pomoc, aby své potíže dokázali překonat. Jedná se o komplexnější, déle trvající problém, který podstatně ovlivňuje fyzické i psychické zdraví a následně také kvalitu života.
Oproti tomu potíže s jídlem bývají obvykle spíše dočasné. Příčinou bývá stres, potlačené emoce nebo mohou být ovlivněny například významnějšími změnami. (Stěhování, změna školy, práce, rozchod, cestování atd). Podobně jako u poruch příjmu potravy člověk může mít potíže se stravováním – ať už s přejídáním, ztrátou chuti nebo nadměrnou pozorností věnovanou stravovacím návykům. Po skončení působení stresujících okolností a návratu do běžného stavu, se mnohdy potíže s jídlem samy vyřeší. Přesto by potíže s jídlem neměly být úplně přehlíženy.
Někdy se totiž mohou potíže s jídlem postupně do poruchy příjmu potravy přeměnit. V takovém případě mohou být změny ve stravování zpočátku nenápadné, ale zároveň pro člověka stále závažnější. Je důležité je tedy včas zachytit, aby se pomalu nepěstoval negativní vztah k jídlu i k vlastnímu tělu.
Jedním ze signálů bývá výraznější změna v jídelních návycích. Všímat si je vhodné například vynechávání jídel, výrazné omezení kalorií či jejich nadměrné sledování, stravovacích režimů výrazně ovlivňující každodenní život, které mají vliv na fyzickou i psychickou pohodu a na to, jak se člověk celkově cítí. Toto se týká například veganství, paleo diet, přerušovaných půstů a dalších omezení.
Držení diet si žádá více časového plánování, kde a co se bude jíst, potíže to může přinášet zejména ve společném stravování, v restauracích nebo při cestování.
Neustálé sledování svého těla v zrcadle, časté vážení, měření v kombinaci s narůstající nespokojeností s tělem, to vše bez toho, že nedošlo k významným fyzickým změnám, může být označováno jako nadměrná pozornost. Je pochopitelně přirozené, že si člověk všímá svých tělesných změn během dospívání (i to může být provázeno škálou různých pocitů). Zároveň by tomu však neměla být věnována ona „nadměrná pozornost“ vedoucí k regulaci příjmu potravy.
V přechodové fázi se objevují pocity viny nebo studu po jídle (zejména po konzumaci větší porce jídla či „zakázaného“ jídla). Pocity studu a nepatřičnosti při jídle mezi lidmi (Co si o mě pomyslí, když mě uvidí jíst? Budou si říkat, že zrovna já bych si ten dezert dávat neměla. Nemůžu to snít celé apod.) Běžné jsou také smutky, úzkosti, nadměrná únava a celkově méně energie. Tyto pocity mohou být před ostatními dobře skrývány a zahlédnout je například v projevech chování nemusí být vůbec snadné. Obzvlášť v období dospívání je složité oddělit co patří k přirozenému vývoji a co se blíží potížím spojeným třeba s jídlem.
Může se také objevit strach z jídla, jakkoliv zvláštně vám to může znít. Všimnout si ho lze zejména v situacích spojených se společenskými akcemi nebo rodinnou večeří. Tento pocit je vyvolaný většinou tím, že člověk neví, co jídlo obsahuje, nemá kontrolu nad jeho složením a kalorickou hodnotou.
Může být ale i opačný efekt. Dítě začne vařit, péct, zaobírá se jídlem, ale neochutnává.
U potíží s jídlem se objevuje také izolace od vrstevníků. Stranění se společným návštěvám restaurací nebo chození do obchodů a komentování vzhledu, bývá také projevem toho, že se mladý člověk necítí dobře.
Také tělo se hlásí se svými projevy a tak se na této úrovni mohou objevit například trávicí problémy, jako je nadýmání, zácpa nebo bolesti břicha. Najednou může docházet k náhlému zhubnutí nebo přibírání na váze.
Na hraně Už při tomto popisu je zřejmé, že některé příznaky již patří do poruch nebo jsou na jejich hraně. Pokud si všímáte zmíněných příznaků nebo třeba podobné situace zažíváte u sebe nebo u dětí, přátel, spolužáků, je vhodné nenechat to být a situaci otevřít a vyhledat odborníka. Prevence propuknutí poruchy příjmu potravy je vždy lepší než složité řešení duševního onemocnění, kterým poruchy příjmu potravy bezpochyby jsou. |
Lze vyzkoušet i aplikaci Nepanikař nebo jinou aplikaci pro podporu duševního zdraví.
Jestliže už se rozvine porucha příjmu potravy, není to ostuda. Je potřeba ji řešit s odborníkem, s psychoterapeutem, psychologem nebo ve specializovaných poradnách a stacionářích. Přesto, že dětských odborníků je v poslední době méně, než je potřeba, má smysl hledat pomoc ve svém okolí nebo využít online konzultací.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti