Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Pro každého deváťáka je potřeba rozhodnout se, jakou školu si vybrat. Ale jak má vědět, jaká škola je pro něj vhodná? Většinou tuto otázku řeší s rodiči, kteří mohou mít přehnané ambice a tlačit dítě tam, kde to bude pro něj „nejlepší“, i když na školu nemá nebo by na ní bylo nešťastné. Důležité je si uvědomit, že v ní bude trávit další čtyři (náročné) roky studia. Ve výběru nám mohou pomoci zájmy, vlohy, ale také onen prospěch, který (pokud je výborný) může být předpokladem snadnější přípravy na náročnější školu.
Pokud dítě ani rodič neví, mohou se objednat do pedagogicko-psychologické poradny, kde na základě testování různých předpokladů poradí, jakou cestou se ve studiu vydat.
Jestliže už má budoucí student představu o směru studia, je dobré vyhledat školy v okolí. Zjistit, zda a kdy školy pořádají dny otevřených dveří. Celková atmosféra školy a přístup pedagogů mohou hodně napovědět o kvalitě studia, nabízených programech nad rámec povinné výuky apod. Dobré je také zjistit si reference od stávajících studentů nebo absolventů. Rozhodně doporučuji navštívit i webové stránky školy. Nejen, že se z nich spoustu věcí dozvíte, ale také zjistíte, jak škola komunikuje se studenty i jejich zákonnými zástupci a jak promlouvá k veřejnosti.
Čas na přípravu je pro každého individuální. Ti nadaní rozhodně stráví přípravou méně času než ti, kteří by se rádi na vysněnou školu dostali, ale cítí, že mají rezervy.
Rozhodně by všechny skupiny studentů, které čekají testy CERMAT, neměly podcenit přípravu právě na ně. Nejjednodušší způsob, jak si testy z minulých ročníků vyzkoušet, jsou buď tištěná zadání s klíčem správného řešení ve formě brožur – nabídka je nepřeberná. Existuje samozřejmě spousta skript na procvičování před samotným testem. Jednodušší varianta jsou internetové stránky cermat.cz, kde jsou ke stažení testy z předchozích ročníků a to jak pro deváťáky, tak pro víceletá gymnázia. Na nich se teprve ukáže, jak moc se musí dítě připravovat.
Pokud se vám zdají lehké, máte napůl vyhráno. Teď už jen být pozorný, neudělat zbytečné chyby a sledovat čas, který je pevně vymezený pro vyřešení všech úloh. Většina budoucích studentů však oněmí úžasem nad náročností a komplikovaném zadání. Je proto dobré, pustit se do řešení testových úloh co nejdříve, tedy třeba už v této době.
Nejste schopní úlohy vyřešit? Nezoufejte. Stejný pocit mají tři čtvrtiny z vás. Možností, jak je pochopit je opět několik:
Zhruba v únoru je ten správný čas definitivně vyplnit přihlášky na vybrané školy. V té době už máte zhruba představu o tom, jak vám testové úkoly sedí a na co tzv. „máte“.
Není třeba o sobě pochybovat, je tu ještě jedna možnost, jak si své znalosti ověřit. Tou jsou přijímačky nanečisto. Většina vzdělávacích agentur nabízí budoucím studentům simulaci přijímacích zkoušek. Dostaví se tedy do vybrané učebny, dostane testová zadání a má na jejich vyplnění stanovený čas takový, jak by byl na ostré zkoušce. Tyto přijímačky nanečisto lze opakovat i několikrát a po celou dobu konání přípravných kurzů. Platí se zvlášť a jejich cena je kolem 400 Kč.
Žáci, kteří se připravují na talentové zkoušky, mají před sebou ještě fyzickou nebo třeba výtvarnou, hudební a jinou část. U nich je potřeba také včas myslet na přípravu, ať už ve spolupráci se sportovním klubem, základní uměleckou školou nebo individuální přípravou.
V den samotného testu je zapotřebí maximální soustředění. Proto je důležitý kvalitní spánek, dobrá strava s sebou a klidná mysl. Ono to přeci vždycky „nějak“ dopadne.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti