Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Například proto, že je to pro ně někdo:
Podporujte děti, aby měly kamarády nejen virtuální na sociálních sítích, ale zejména ty reálné, se kterými se mohou i setkávat a prožívat společné chvíle. Najdou je ve škole, v zájmových kroužcích, při sportu… Přesto i ti virtuální hrají důležitou roli, rozhodně třeba u dětí, které by jinak byly osamělé např. kvůli nemoci. Tam je ovšem potřeba dbát na bezpečnost na internetu.
Poznávejte přátele svých dětí, ať víte, s kým tráví svůj čas, když jste třeba v práci. Pokud se vám nelíbí, s kým se dítě kamarádí, mluvte o tom otevřeně. Vysvětlete dítěti své důvody a naslouchejte také jeho důvodům, proč se kamarádí právě s tímto člověkem. Zkuste respektovat jeho výběr, pokud pro něj není tento kamarád z nějakého důvodu ohrožující. Jen to, že je vám nesympatický, by stačit nemělo. Hledejte kompromisy. Současně jako rodič, který je zodpovědný za výchovu svých dětí, můžete ovlivňovat, s kým bude vaše dítě trávit volný čas.
Promluvte si doma o tom, jaké přátele máte, čím jsou pro vás důležití. Čeho si na nich ceníte. Třeba tím inspirujete své děti. Může to být chvíle nenásilného předávání důležitých hodnot vašim dětem.
Navazování kamarádských vztahů může být někdy pěkný oříšek. Ve svém příštím článku se zaměřím na to, co dělat, když nám nabízí přátelství někdo, s kým se nám moc kamarádit nechce.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti