Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Deník je místem, kde můžete vyjádřit a odložit tíživé myšlenky a najít úlevu. Pokud jste si dříve deník psali nebo stále píšete, budete zřejmě souhlasit s tím, že psaní deníku umožňuje detailněji se zaměřit na myšlenky a lépe jim porozumět. Pokud o psaní zatím jen uvažujete, věřte, že samotné formování a sepsání myšlenek vytváří přehled a strukturu, která pomáhá lépe se orientovat ve svém vnitřním světě.
Když napíšete své myšlenky na papír nebo do elektronického deníku, patrně pocítíte úlevu, protože jste je přenesli z vaší mysli na vnější médium. To vám může pomoci získat jasnější pohled na situace a snížit stres spojený s nejasností a chaosem.
Psaní pomáhá právě v obdobích, kdy je toho na člověka příliš, cítí se zaplavený emocemi a je neschopný jasně přemýšlet. Také, když se myšlenky stále vrací a opakují, což může být velmi vyčerpávající.
K dispozici jsou dnes vedle tužky a papíru také jiné formy zaznamenávání. Stáhnout si můžete celou řadu aplikací na monitorování nálad. Ty na základě sběru vámi zadaných dat nabízí grafy, které umí odhalovat, jaká aktivita má největší dopad na vaše duševní rozpoložení. (VOS) S aplikací Calmio se zase můžete naučit meditovat a zlepšit tak spánek, soustředění nebo zmírnit stres. A mezi velmi praktické pomocníky v kapse patří také aplikace Nepanikař, která obsahuje řadu návodů, jak zvládnout obtížné situace, dechová cvičení nebo vytvoření záchranného plánu. I toto je cesta, jak dosáhnout úlevy při obtížích.
Vraťme se ale k psanému deníku. Na rozdíl od aplikací je psaní tvůrčí proces bez limitů. Vyjádření vlastních emocí, jakkoliv silných, je na psaní deníku jedna z jeho největších výhod. Vyjádříte se vlastními slovy a plně. Nikdy vás nezkritizuje za styl, gramatiku a obsah. Neopraví, co byste měli nebo neměli dělat, ani nehodnotí vaše pocity. Prostě tam vždycky pro vás je.
Další výhodou je, že co je vhodné pro vás, si můžete objevit sami. Jednoduše k tomu dojít právě tím, že si dovolíte nechat všechny emoce napsané a uvolnit prostor pro přemýšlení. Časem si můžete všímat opakujících se vzorců ve svém chování, přemýšlet o jejich příčinách a hledat východiska, zda a jak s nimi něco dělat.
Deník je místem, kde můžete psát o čemkoli, co si přejete. Možná znáte pořekadlo, že papír snese všechno. Můžete sdílet své radosti, starosti, sny, pochybnosti nebo vzpomínky. Je to soukromé místo, které je pouze vaše a můžete v něm být naprosto autentičtí.
Přes bezpočet výhod deníku a aplikací je ale zřejmé, že psychoterapii jako takovou nikdy plně nenahradí. Spíš než o terapii jde o možnosti, jak si dovolit se uvolnit a odložit stres.
Pokud se rozhodnete začít psát deník a blokuje vás prázdná stránka, zde je několik tipů, jak se do toho pustit:
1. Začněte s tím, co vás napadá
Nečekejte na dokonalý námět nebo styl. Jednoduše otevřete svůj deník a začněte psát o tom, co vás napadá právě teď nebo o čem zrovna přemýšlíte. Můžete popsat svůj den, své pocity, touhy, cíle nebo prostě popisovat, co vám zrovna běží hlavou.
2. Stanovte si pravidelnost
Pokuste se psát deník každý den. Pravidelnost vám pomůže vytvořit si pravidelnou deníkovou praxi a zapojit psaní do svého každodenního života. Zvažte, kolik času chcete psaní věnovat. Může to být i jen několik minut, ale také třeba odstaveček nebo určitý počet vět. Najděte si čas, který vám vyhovuje – ráno, večer, v obědové pauze, ve vlaku nebo třeba v koupelně. A pokud se vám opravdu nechce psát, zkuste si namísto toho kreslit. Deník může mít mnoho podob.
3. Rozvíjejte své myšlenky pomocí otázek
Abyste získali větší prospěch z psaní deníku, zkuste si klást otázky a rozvíjet své myšlenky. Například se zamyslete nad svou náladou a zkuste ji pojmenovat. Položte si otázku, co tuto náladu vyvolalo a jak se projevuje ve vašem těle. Pokud se cítíte dobře, uvažujte o tom, jak si tenhle pocit můžete prodloužit. Pokud se necítíte dobře, zkuste se zamyslet, co vám v minulosti pomohlo zvládnout podobné situace a využijte podobnou strategii.
4. Zaznamenávejte události
Kromě osobních reflexí si v deníku můžete zapisovat také události ze svého života, které si přejete zaznamenat. Deník může sloužit jako místo pro uchování vašich vzpomínek a nápadů nebo jako kalendář toho, co jste viděli a zažili.
5. Důležitý bod: Oceňte se!
Na závěr každého deníkového zápisu si dejte čas na ocenění sebe samého. Pokud je vám těžké si něco najít, zkuste si představit, že dáváte ocenění svému kamarádovi nebo kamarádce. Ocenění může být cokoli, od malých úspěchů až po projevení laskavosti nebo vytrvalosti.
6. Každý týden se zamyslete nad tím, jak vám psaní deníku prospívá. Možná zjistíte, že když své myšlenky napíšete, nemusíte na ně tolik myslet. Možná objevíte nové perspektivy a jiný pohled na věci nebo si všimnete, že se zlepšuje vaše schopnost vyjadřovat se.
7. Nebojte se experimentovat, protože v deníku je pro to skvělý prostor. Pište ve verších, zkratkách nebo jen heslovitě. Vzhůru nohama nebo pište nohama! Graficky ho ztvárněte – kreslete, použijte barevné fixy, lepte vstupenky a výstřižky, dělejte koláže, piště lehkou rukou nebo naopak s velkou silou. Provedení a obsah se tak stává vaším individuálním vyjádřením a možná i uměleckým dílem.
Psaní deníku je cenný nástroj pro sebeuvědomění, zpracování myšlenek a uvolnění emocí. Staňte se architektem svých myšlenek a objevte vnitřní svět, který je jen na dosah ruky. Vaše deníková praxe může růst a vyvíjet se s vámi, a to je krásná cesta k objevování sebe samých.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti