Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Samozřejmě, že vám na vašem příteli záleží a chcete ho uklidnit nebo dokonce změnit jeho názor a pocity. Ale sami jste nikdy takto na smrt nemysleli a nemáte tušení, co mu říct a jak na to. Navíc se sami můžete cítit dost vyděšeně.
Je dobré si ale uvědomit, že se podobně cítí i váš přítel. I lidé, kteří mají sebevražedné myšlenky, se často těchto myšlenek bojí. Nemusí mít nutně jasný plán nebo konkrétní časový plán. Chtějí prostě jen ukončit bolest, která se zdá být nesnesitelná a nemožná k překonání.
A tak se celkem pochopitelně může stát, že se tomuto tématu začnete vy sami vyhýbat a dělat, že neexistuje. Namísto toho se budete přítele snažit pobavit a poukazovat na světlé stránky života. Obcházení tohoto tématu si však může přítel vykládat jako neochotu o tématu sebevraždy mluvit a může ztratit chuť a důvěru na toto téma s vámi znovu začít mluvit.
Sebevražedné myšlenky nejsou úplně vzácné. Objevují se při stresujících nebo obtížných životních situacích, jako jsou například vážné zdravotní a psychické potíže, kyberšikana, prožité trauma, zanedbávání a ubližování, samota, izolace a celá řada dalších obtíží.
Tvrzení, že ten, kdo o sebevraždě mluví, ji nespáchá, je mýtus a je třeba brát výroky vážně. Rozhovor a sdílení svých myšlenek a bolesti s někým dalším často přináší úlevu a uvolňuje zahlcující myšlenky a stres. Ten může vypadat třeba takto:
Projevte zájem. „Trochu se o tebe bojím, protože …. (zmiňte pár věcí, kterých jste si všimli). Záleží mi na tobě a chtěl/a bych ti nějak pomoct“? A pomoc a zájem nabízejte opakovaně. „Myslel/a jsem na tebe, jak ti je?“ „Jsem tady, kdybys o tom chtěl/a víc mluvit“.
Nabídněte pochopení pocitů, ale stůjte na straně života. Vyslechněte si příběh a potíže kamaráda. Možná se dozvíte víc o tom, proč se cítí smutný nebo beznadějný. Nabídněte pochopení, proč se tak cítí, ale reakci na ukončení života, jako řešení odmítněte a pochopení zde nenabízejte.
Podporujte přítele ve vyhledání odborné péče zavoláním na krizovou linku nebo vyhledáním terapeuta (pokud jste už dospělí). Pokud jste ve škole, zkuste školního psychologa. Můžete to zkusit i společně jak ve škole, tak s kontaktováním pomoci zvenčí. Linka bezpečí je zdarma a můžete volat kdykoliv. Pokud přítel váhá, může zkusit chat nebo napsat do poradny. Pro dospělé existují další krizové linky.
Přesto může přítel nabídku o sdílení trápení s odborníkem odmítnout. Namísto toho dál zůstává ve své bolesti a s myšlenkou, že se jejich situace nikdy nezlepší. A to pro vás může být velmi frustrující… Nemusíte v tom být ale sami.
Nejste zodpovědní za zabránění příteli v tom, aby si ublížil. Rozhodnutí se někomu svěřit, je v pořádku. A to i když tvůj kamarád nechce, aby o tom někdo jiný věděl. Je pochopitelné mít obavu z toho, že se přítel naštve a možná to bude považovat i za zradu. Říct to dospělému však ukazuje, že ti na něm záleží a že chceš, aby se mu dostalo pomoci. Důvěru a rozhovor o tom, jak to ovlivnilo váš vztah můžeš s přítelem otevřít později, až se bude cítit lépe a myšlenky na sebevraždu ustoupí. Možná tvé jednání ocení. Někdy to chce to odvahu, říci si o pomoc.
Je důležité, abyste i vy dostali podporu, kterou si zasloužíte. Podporovat někoho v obtíženém období je nesmírně náročné a vyčerpávající. Není pochyb, že to i vás může psychicky zatížit. Promluvte si o tom s blízkými, rodiči, dospělým, přáteli. S kýmkoliv, komu důvěřujete. Protože rozhovor přináší úlevu.
Pokud je situace akutní a vy víte o někom, kdo je v ohrožení života nebo plánuje sebevraždu, volejte 112 nebo 155.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti