Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Ačkoliv se jeví sebepoškozování dramaticky a skutečně se jedná o rizikovou aktivitu, má své řešení.
Začněte tím, že místo „Ježíši výkřiku“ dáte dítěti najevo, že tam pro něj jste:
Je to běžná reakce. A právě tak to může mít i vaše dítě. Skrývá své jizvy před světem, děsí se okamžiku, kdy se vše provalí, nechce, aby o tom někdo věděl. Klidná a přijímající reakce, vám může otevřít dveře k důležitému rozhovoru o tom, co se vlastně děje a co vaše dítě sužuje. Protože za každou jizvou na těle se obvykle skrývá bolestivé zranění na duši.
Stát se to může a je to, jak už jsem zmínila, pochopitelné. Nenechte se zaskočit reakcí svého syna či dcery, která může být v takovou chvíli nevyzpytatelná. Někdo se rozčílí, jiný rozpláče, někdo zůstane stát v takový moment zcela zkoprnělý nebo situaci zlehčuje. Uvědomte si, že jednání vašeho dítěte je voláním o pomoc. To, že z vás spontánně vytrysknou emotivní slova, neznamená, že jste všechno zkazili. Můžete se později omluvit a zkusit pro své dítě udělat cokoliv z výše doporučeného. Hovořte, nehodnoťte, podporujte. Buďte laskaví k jeho i ke svým emocím. Ptejte se svého dítěte, co potřebuje, aby se cítilo lépe.
Každé dítě je jiné, a různí se i to, jaké budou jeho reakce. V ideálním případě bude otevřené rozhovoru, ve kterém můžete zkusit odhalit, co ho trápí a jemně nabídnout svoji podporu. V opačném případě to k ideální reakci bude mít hodně daleko. Ticho a pasivita. Dejte si na čas. Nemusíte vyřešit vše hned. Vždy je však dobré mít po ruce informace, které můžete ve správný čas rozumně použít. A to i v případě, že se dítě v první chvíli uzavře a nebude s vámi chtít nic řešit. Nenechte se odradit a dejte mu vědět, že se o něj zajímáte:
I když vás to logicky povede k tomu vzít dítěti žiletky, nůžky nebo cokoliv, čím by se mohlo zranit, nedělejte to. Zbytečně jej ponížíte. Vězte, že nikdy nezabezpečíte vše tak, aby si nenašlo další nástroj, kterým si ublíží, bude-li chtít. Doporučení přesto zní, aby se nástroj dostal z dosahu. Když není po ruce, může trvat nástroj najít a v mezičase může napětí odeznít. Pokuste se toho dosáhnout ve shodě s dítětem a nahradit ho jiným způsobem. Například odkláněcíma technikama.
S pomocí psychoterapie či za podpory psychologa lze problém začít řešit a hledat příčinu. Nevyčítejte si, že vašemu dítěti není dobře. Podstatné je, že se rozhodnete podat pomocnou ruku ve chvíli, kdy zjistíte, že se něco děje.
I když budete stateční a nedáte na sobě nic znát, emoce, které budete v podobných chvílích prožívat, budou zřejmě tíživé. Nestyďte se požádat o podporu i Vy. Svěřte se do rukou odborníka nebo zavolejte na Rodičovskou linku. (606 021 021). Můžete zkusit také Linku pro mámy a táty na čísle 739 416 408 nebo Linku první psychické pomoci na lince 116 123. Dopřejte si každý den několik chvil pro sebe, dělejte to, co vám činí radost. To znamená pro každého něco jiného, ale jakákoliv osvědčená aktivita se počítá. I tím ukazujete svému dítěti, že starat se o sebe je v pořádku.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti