Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Rozvodovost v České republice dosahuje stále vysokých čísel. Podle Českého statistického úřadu končí rozvodem přibližně 45 % manželství. Na Rodičovskou linku se každoročně obrací stovky rodičů, kteří hledají pomoc a radu v této náročné životní situaci. S rodinnými vztahy nás v 2023 kontaktovalo 39 % rodičů a s tématem porozvodové péče 22 %.
Rozhodli jsme se tedy natočit podcastovou minisérii „Jak se SLUŠNĚ rozvést“. V rozhovorech s odborníky zohledňujeme témata, se kterými se u rodičů běžně setkáváme a na které také často v hovorech, e-mailech nebo v chatu odpovídáme.
Dotazy jsme seskupily tematicky do jednotlivých dílů a jejich posloupnost reflektuje celý proces rozvodu od samotného zjištění, až po založení nové rodiny. Minisérie je dostupná ve všech podcastových aplikacích a na YouTube. Najdete ji v našem podcastu Na tenké Lince.
SLUŠNOST zde vnímáme jako respekt k sobě samým. Při natáčení minisérie jsme měli na mysli, že při procesu rozvodu je důležité nezapomínat na vlastní hodnotu a potřeby. Zahrnuje to péči o vlastní psychické i fyzické zdraví a hledání podpory, když ji potřebujeme. Také jsme měli na mysli uznání vlastních pocitů a umožnit si zpracovat ztrátu a hledat způsoby, jak se posunout vpřed.
SLUŠNOST je také respekt k bývalému partnerovi, a to i přes možné bolestné události, které před rozvodem mohly vzniknout, tak i osobní rozdíly, kvůli kterým partneři nemohou být spolu. Manželství vzniklo ze vzájemné lásky a sounáležitosti, byť to může být už hodně dávno, a z ní také vniklo mnoho dobrého, jako třeba děti.
SLUŠNOST k dětem skrze otevřenou a ohleduplnou komunikaci směrem k nim, která může přispět k minimalizaci nepříznivého dopadu rozvodu na děti. Když se bavíme o SLUŠNOSTI, bavíme se také o procesu vedoucímu k zachování stability, kterou děti potřebují zejména v novém rodinném uspořádání. Stabilní prostředí jim pomůže lépe se vyrovnat s rozvodem.
SLUŠNOSTÍ myslíme také spolupráci a společné rodičovství. Po rozvodu už nejsou muž a žena manželé, ale zůstávají rodiči. Pro děti je důležité zajistit, aby obě strany zůstaly aktivně zapojeny do jejich života.
V této sérii vám nabídneme odpovědi na nejčastější otázky z rodičovské linky, zkušenosti odborníků, praktické rady a doporučení, jak zvládnout rozvod s důstojností a ohleduplností.
Cennější, než poslech bývá samozřejmě pomoc ušitá přímo na míru právě pro vás. Život, vztahy a situace jsou naprosto jedinečné a ani nejkonkrétnější podcastové téma nepojme váš individuální příběh se všemi jeho detaily. Proto je tu Rodičovská linka, kam se můžete obrátit při řešení nejen rozvodu, ale také potížích při výchově, psychických potížích dětí, dospívání, škole nebo s čímkoliv, co se ve vaší rodině a vašim dětem děje.
Rodičovská linka nabízí pomoc i informace v těchto službách a čase:
Rodičovská linka poskytuje anonymní telefonické služby každý pracovní den v pondělí až čtvrtek od 9.00 do 21.00 hodin a v pátek od 9.00 do 17.00 hodin na telefonním čísle 606 021 021 (O2 operátor, telefonní poplatky dle tarifu operátora).
Internetové poradenství provozuje prostřednictvím formuláře na webových stránkách nebo na e-mailové adrese pomoc@rodicovskalinka.cz. Klienti obdrží odpověď v nejkratším možném termínu, zpravidla do tří pracovních dnů. Chatové poradenství nabízí každou neděli od 17.00 do 21.00 hodin. Na chat se mohou klienti přihlásit prostřednictvím adresy https://chat.rodicovskalinka.cz.
Telefonickou krizovou intervenci i e-mailové a chatové poradenství na Rodičovské lince zajišťují psychologové a odborní pracovníci, kteří mají za sebou mnohaletou praktickou zkušenost s krizovou intervencí a znalosti z oblasti rodinného poradenství.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti