Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Když se zamyslíme, uvědomíme si, jak důležité a všudypřítomné selhání v životě je. Například při vědeckém výzkumu jsou marné pokusy denním chlebem. Víte, kolikrát musí útočník vystřelit na branku, než dá gól? Například Jaromír Jágr v baráži o extraligu 2018/19 z 56 střeleckých pokusů, ze 22 šancí a z 36 střel proměnil 10 gólů.[1]
Trošku mě děsí představa spojení neúspěchu a rodičovství. Obzvlášť ve srovnání se zmíněnými hokejovými brankami! Každý den rodičovství, je pro mě výzva. Někdy se povede dát gól nebo přihrát, jindy ne. Pochopila jsem, že to, co je silnější, než výchova je, jak já přistupuji ke svým selháním, která do našich dnů s dětmi patří. Bohužel se za svá selhání osobně stydím – ale považuji to za normální. Naštěstí mám šanci děti naučit, že selhání do mého života patří.
Asi každý z nás zažil někdy neúspěch. Mně se okamžitě vybaví neúspěšné přijímačky na střední. Pro teenegera to byla pohroma. Pravda, máma mi říkala, že jsem „lempl“, ale nijak mé prožívání nezlehčovala. Ani mě nenechala se v tom průšvihu utopit. Dopřála mi nadhled, laskavost a pochopení.
Představte si život jako mozaiku. Neúspěch ji nevyplňuje celou, jsou jen některými dílky mozaiky. Kolem nich jsou nejrůznější pocity jako je stud, také ale zklamání, vztek, smutek a další. Jaké jiné dílky může dítě vidět? Nabídněte naději, zápas, odolnost, odvahu a také úspěch. Neúspěch není určující pro celou mozaiku, život, osobnost. Mohou ale sloužit jako zdroj změny, zlepšení, kreativity a růstu. Tady si znovu vypůjčím slova Winstona Churchilla: „Úspěch nemá konce, neúspěch není osudný: odvaha pokračovat, to se počítá.“
Ještě jednou ke studu, který sama v tomto spojení prožívám:
Neúspěch je pro dítě bolestný zejména proto, že při něm zažívá vedle dalších pocitů také stud. Stud je neoddělitelně spojený se strachem, že dítě nikdo nebude mít rád. Pokud se podaří stud pojmenovat a dítě podpořit tak, aby si uvědomilo svou hodnotu, kterou určuje ono samo, dodáte mu naději a odvahu. Stud a neúspěch se tak stanou pouze dílčí součástí většího příběhu.
Prožitkem neúspěchu se dotýkám sama sebe v určité hlubině, kam jinak nelze vstoupit. Jdu až na dřeň. A když se tam podívám, vidím silnou dávku soucitu. Se sebou, ale hlavně s druhým. Je to místo, ve kterém druhému odhaluji svou zranitelnost a dovoluji druhému napojit se na své nejryzejší já. Chce to odvahu, ale má to obrovskou sílu.
Z úspěchu se člověk nic nenaučí, jen z neúspěchu. Neúspěch nutí ke změně, může být proměněn ve stavební kámen. Úspěch přináší uspokojení, ale zároveň i stagnaci a strach ze změny. Je zvláštní, že toužíme po světě bez selhání, ale nikdy se nám nepodaří takového stavu dosáhnout.
_______________
[1] Hokej.cz. Www.hokej.cz [online]. Praha 9: BPA sport marketing, 2019 [cit. 2022-06-09]. Dostupné z:
[2] BROWN, Brené. Síla zranitelnosti. Přeložil Alena ŠVECOVÁ. Praha: Návrat domů, [2015]. ISBN 978-80-7255-345-7.
Neúspěch může být celoživotní téma – pokud si ho z něj uděláme. Neúspěch může být dočasná nepřítomnost úspěchu. Neúspěch může znamenat dobrou zkušenost – „touhle cestou ne.“ Záleží, z jakého úhlu pohledu se chceme dívat.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti