Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Nejtypičtějšími, ale ne jedinými důvody asistovaného kontaktu (dále jen AK) jsou rozvod či rozchod rodičů. V případě pěstounské péče rodič často prostě „zmizí“ na nějaký čas a nemívá rodičovské kompetence, které by mu umožnily se o dítě starat. Těmto rodičům se může podařit, mnohdy však až po několika letech, vytvořit vhodné zázemí a začít usilovat o získání své rodiny zpět. V takovém případě pak asistovaný kontakt realizuje mnohdy doprovázející organizace pěstounů, která má vypracovanou svou metodiku.
Pokud jde o rozvod či rozchod, záleží pouze na rodičích, zda se pokusí tyto napjaté okamžiky zmírnit a dostat na rovinu jednání zdravě vyspělých dospělých, nebo zda podlehnou vlivu nezpracovaných emocí směrem ke druhému z rodičů, bez uvědomění si, že nejvíce tím ubližují dítěti. Pokud to však není možné, je zde možnost asistovaného kontaktu.
V tomto článku představujeme asistované kontakty v obecné rovině a nezahrnujeme extrémní případy, kdy je třeba mnohem intenzivnější plán a urgentnější intervence v rámci spolupráce více odborníků, aby bylo zajištěno bezpečí všech zúčastněných. Například v situaci, kdy jeden z rodičů je obětí domácího násilí ze strany bývalého partnera. Zde pochopitelně nemůžeme hovořit o tom, že oběť podléhá nedospěle nezpracovaným emocím vůči druhému z rodičů. Strach, obavy a úzkost jsou zde na místě a pochopitelné.
Průběh asistovaného kontaktu závisí vždy na metodice konkrétního poskytovatele této služby a samozřejmě na stavu vašich rodinných vztahů, které budou mít vliv na to, jak moc bude během asistovaného kontaktu vyžadována intervence odborných pracovníků. V hlavních bodech se však proces asistovaných kontaktů neliší.
Během této schůzky si odborný pracovník (či odborní pracovníci, neb často asistované kontakty zaštiťují dva odborníci) vyslechne přání vás obou, očekávání, průběh a cíl asistovaných kontaktů. Jsou-li mezi vašimi přáními a očekáváními rozpory, snaží se s oběma stranami hovořit tak dlouho, dokud se nenalezne kompromis, který je pro oba rodiče akceptovatelný. V rámci této dohody se proberou opravdu nejmenší detaily průběhu asistovaného kontaktu tj:
Organizace nabízející tuto službu jsou na asistovaný kontakt (AK) vybaveny hernami i sociálním zázemím. Mezi další nezbytné detaily patří shoda na délce AK a také nad řešením neočekávaných situací. Např. že dítě bude plakat, bude chtít odejít dříve atp. V takovém případě platí, že i tyto situace jsou ošetřeny s oběma rodiči dopředu a na jejich dodržování dohlíží odborný pracovník.
Obecně platí, že i když je dohoda rodičů o délce AK smluvena, ochrana dítěte a jeho psychického stavu je na prvním místě a fakticky se délka AK řídí podle stavu a reakcí dítěte a odborný pracovník má vyhrazené právo AK případně ukončit dříve a postupně AK prodlužovat. Toto vše se písemně po úvodní schůzce shrne do dohody, kterou všechny zúčastněné strany podepíší, tj. oba rodiče a jeden či dva odborní pracovníci, kteří budou mít AK na starosti. Pokud mají rodiče k něčemu výhrady, je možné dohodu za přítomnosti a souhlasu všech upravit.
Nyní následuje individuální schůzka s matkou, individuální schůzka s otcem a individuální schůzka s rodičem, který má dítě svěřené do péče, a dítětem, které přivede.
Cílem těchto setkání je probrat, jak daný rodič bude dítě na AK vhodně připravovat, jak s ním bude o druhém z rodičů hovořit, jaké hračky, případně sladkosti, svačinu, pití mu na AK přinese, tak aby to bylo v souladu se zvyklostmi dítěte a souhlasem druhého rodiče. Individuální schůzka s dítětem za účasti hlavního pečujícího rodiče má za úkol, aby se dítě seznámilo s prostředím, s odbornými pracovníky, kteří budou AK přítomni, se sociálním zázemím a obecně prostředím herny a prostor, kde se AK bude uskutečňovat, a namotivovat ho k první návštěvě. K dispozici zpravidla rodičům bývá také kuchyňka či další místnost, ve které může druhý rodič během AK setrvat. A to buď proto, aby byl nablízku pro případ potřeby, že by dítě plakalo a potřebovalo se ujistit, že rodič, na kterého je více zvyklé, je tu. Nebo zkrátka jen proto, že nemá kde vyplnit volný čas mezi začátkem a koncem AK.
Zcela zásadní věcí, kterou je nezbytné mít stále na mysli, je skutečnost, že v první řadě se vždy vše odvíjí od věku a zvyku dítěte a kvality vztahu k rodiči, který nemá dítě ve výhradní péči.
Během AK je v herně s rodičem a dítětem odborný pracovník, zpravidla psycholog, psychoterapeut, sociální pracovník, který sedí opodál, aby měl rodič s dítětem soukromí, probíhá-li vše bez problémů. Nebo naopak, aby pomohl dítěti či rodiči s navázáním kontaktu, s přirozenější nabídkou her, kterých se třeba zpočátku také účastní a postupně z procesu ustupuje.
Pokud vám AK nařídí soud či OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí), postup je stejný a liší se pouze to, že na úvodní schůzce s oběma rodiči je i zástupce OSPODu.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti