Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Dovede vás k cíli. Pečlivé plánování znamená velkou šanci na úspěch. Podstatou chytrého plánu, který má šanci uspět, je definování malých cílů a postupování krok po kroku dál.
Plán musí tedy zahrnovat dlouhodobé i krátkodobé cíle. Například k osvojení si široké slovní zásoby cizího jazyka potřebujete víc než týden. Naučit se jednu lekci za týden už nemožné není. Docela reálné, nemyslíte? I krátkodobý cíl se pak podrobně rozpracovává na menší mezikroky. Při tvorbě svého plánu buďte zcela konkrétní.
Plán může představovat pomyslnou mapu, která vás provede cestou změny a pomůže vám najít cestu zpět, když zjistíte, že jste se ztratili.
Čas od času se zcela jistě dostaví i neúspěch nebo nastanou mimořádné situace, kdy není možné se ho držet. Buďte k sobě shovívaví a dovolte si selhat. Vnímejte to jen jako epizodu, ze které se můžete poučit. Občas sníst čokoládu, nenaučit se denní limit slovíček nebo ráno nevstat o hodinu dříve, jak jste si před spaním předsevzali, nic neznamená. Je to normální a v pořádku. Spíše se zaradujte z toho, že vám čokoláda chutnala a že jste si o hodinu více přispali.
Změna se odehrává ve vaší hlavě, která je složená z malých úspěchů a dobrého pocitu, že se vám daří zvládat malé kroky. Ty jsou po cestě klíčové, protože lusknutí prsty a navození změny během okamžiku je pohádkový trik. Nikoliv realita. Proto pomáhá koncentrace na úspěchy i když jsou třeba na začátku v menšině.
Pokud do svého života zařazujeme něco nového, obecně platí, že nový návyk je třeba vydržet realizovat minimálně 21 dní za sebou, aby se začal stávat novým zvykem. Podle studie z University College London potřebovali účastníci studie k vypěstování určitého návyku na bázi denní rutiny průměrně dokonce 66 dní. Mezi konkrétními jednotlivci navíc panovaly značné rozdíly – někteří si nový návyk vytvořili za pouhých 18 dní, jiní ovšem až za 254. Vydržet má ale smysl. Pomůže vám v tom dobře nastavený plán.
Mějte po boku někoho, ke komu budete mít důvěru a bude vás motivovat, podporovat a vaše rozhodnutí něco změnit, bude brát vážně. Pokud se to dlouhodobě nedaří jen v přátelském kruhu, zkuste psychoterapeuta nebo kouče. Obzvlášť, jestliže se točíte v bludném kruhu. Často ale stačí právě jen kamarád nebo partner. Ten s vámi možná půjde rád do posilovny, vyslechne vás nebo ho dokonce vaše rozhodnutí – dosáhnout změny – bude motivovat k vlastní změně. Navzájem se tak budete moci sdílet radost z úspěchu či se naopak podělit o pocity, když se něco nepodaří. Tento bod nepodceňte. Je velmi důležitý.
Víte přesně z jakého bodu vyrážíte, ten je „teď“. Kam chcete dojít? Jak má nová realita vypadat? Představte si jí se vším všudy. Jak to poznáte a jak se budete cítit, až nastane? Nechte se unést a pořádně tuto představu prozkoumejte.
Už se vám někdy v životě podařilo, změnu do svého života natrvalo zahrnout? Kdy to bylo a co vám pomohlo rozhodně stojí za připomenutí.
Při sestavování svého plánu pamatujte, že je to VÁŠ plán. Klidně se inspirujte u druhých, kterým se něco podařilo změnit, ale berte to jen jako inspiraci. Každý na svou cestu vyrážíme z jiného bodu, s jinými zkušenostmi a jiným zázemím.
Při cestě za cílem je potřeba počítat s tím, že při putování může nastat mnoho nepředvídatelných situací, které budou požadovat flexibilní reakce. Možná na takové cestě začne pršet a budete se muset na chvíli někam schovat. Nejlépe u někoho, kdo vám nabídne přístřeší a kde můžete počkat, až uschnete nebo jít společně, protože víc hlav víc ví a vzájemně se můžete podržet. Pak lze v cestě pokračovat, ne z ní odejít.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti