Linka bezpečí | Blog

Blog

Hanka Petráková
Hanka Petráková 10 článků
Zpět na blog

Hanka je ve spojení s Linkou bezpečí už od roku 2000. Postupně prošla všemi kategoriemi v rámci práce konzultanta až na pozici vedoucí směny. Po studiu se od Linky tak trochu vzdálila, aby se za dva roky vrátila na pozici vedoucí Linky bezpečí, na které setrvala do svého nástupu na mateřskou dovolenou. Spolupráci ale nikdy nepřerušila úplně. Od roku 2004 se věnuje práci pro E-mailovou poradnu Linky bezpečí, několik let i pro E-mailovou poradnu Rodičovské linky. Vystudovala vyšší odbornou školu sociálně-právní a poté obor sociální práce na FFUK. Pracovala na pozici sociální pracovnice v Zařízení pro děti – cizince, poté ve středisku výchovné péče. Externě přednáší na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Od roku 2019 je vedoucí E-mailové poradny Linky bezpečí. Je máma dvou báječných dětí.

Články autora:

Psychické potíže u dospívajících

Když se duše necítí dobře a přitom není jasné proč a co se vlastně děje. Ráno špatně vstává, večer špatně usíná a přes den se bojuje s nejrůznějšími pocity a stavy, které mají daleko k pohodě a spokojenosti. Někdy nejde úplně přesně pojmenovat, co se to vlastně děje a jaká je příčina, jindy to pojmenovat jde, ale ani tak to není snadno pochopitelné pro okolí.

Psychické potíže zaznamenává velké množství dětí a dospívajících. Co všechno mohu prožívat a jak se k tomu postavit?

číst dál

Sebepoškozování, pomoc přichází e-mailem

Téma sebepoškozování vzrostlo na Lince bezpečí za posledních pět let téměř o 500 %. Na všech službách Linky bezpečí (telefonu, chatu, e-mailu) se v posledních letech objevuje toto téma čím dál častěji. V roce 2017 bylo takových kontaktů 537, zatímco v roce 2022 už 2 607! A pomoc přichází také prostřednictvím e-mailu.

číst dál

Sociální sítě a duševní zdraví mohou být v symbióze

Sociální sítě edukují, detabuizují, inspirují, slouží k navazování kontaktů, archivaci vzpomínek, k podnikání a samozřejmě k zábavě. Zní vám to skvěle? Ano, a skvělé to je. Za těmito pocity stojí dopamin, který se při užívání sítí tvoří. Což může být, paradoxně, někdy problém.

číst dál

Mé roky s Linkou bezpečí

Linka bezpečí je dle mého názoru fenomén. Troufám si tvrdit, že o málokteré neziskové organizaci panuje mezi laickou i odbornou veřejností takové povědomí. Je to zcela určitě dobrým PR, dlouholetou tradicí, stabilitou na poli neziskového sektoru a především smysluplností služby, která je naprosto jedinečná. Bez lidí, kteří jsou ochotní věnovat Lince kousíček, kousek nebo rovnou celý kus svého života, by to ale nikdy nešlo.

číst dál

Strašit, nebo nestrašit?

S příchodem prosince se každý rok objeví diskuze o tom, nakolik děti strašit čertem. Většina odborníků se shoduje, že spíše nestrašit. Rozhodně zážitek vyvážit vlídným projevem Mikuláše a anděla. Tak jak to tedy udělat? Zachovat tradici a pozvat si tuto vyhlášenou partičku domů? Nebo spíše využít různých hromadných akcí? Anebo jen nechat dárky za oknem?

číst dál

Pasivní (video) poradenství na Lince bezpečí

V roce 2019 Linka bezpečí pracuje na novém projektu pasivního poradenství. Pod tímto názvem se schovává úmysl připravit videa, zaměřená na konkrétní témata, s nimiž se děti na Linku bezpečí obracejí. Cílem je nabídnout dětem zajímavou a poutavou formou informace, které jim mohou pomoci zorientovat se v tématu.

číst dál