Linka bezpečí | Blog

Blog

Online hry: Zábava pro děti, starost pro rodiče

Vítejte ve světě online her, který přitahuje stále větší množství dětí, ale trápí nejednoho rodiče. Ačkoli mohou být zdrojem zábavy a rozvoje určitých dovedností, přinášejí s sebou také rizika, která by rodič neměl přehlížet. Kromě možnosti vzniku závislosti číhají na děti také podvodníci. V tomto článku, který vznikl v rámci dlouhodobého partnerství s Nadací O2, se podíváme na způsoby, jak těmto problémům předcházet a chránit své děti. Abychom nebyli jen pesimističtí, představíme si online vzdělávací hru NetKnights, která je naopak nejen pro děti prospěšná.

číst dál

Sexualita s nálepkou „big tabu“. Dospívajícím s postižením může důvěrník pomoci erudovaněji než rodič.

Pro mnoho rodičů je těžké mluvit se svými dětmi o sexualitě. A pro rodiče dětí s postižením je to těžší několikanásobně více. Samotný fakt, že máte dceru nebo syna se zdravotním znevýhodněním je psychicky náročné. Je pro ně nepředstavitelné, že jejich dítě, které má mnohdy v lékařských zprávách formulku „mentální věk na úrovni např. 5letého dítěte“ bude v dospělosti prožívat svou sexualitu a chtít navazovat vztahy. Proto předání informací o sexualitě odsouvají do pozadí. A to je škoda.

číst dál

Sport je efektivní prevence duševního zdraví

Sport a pravidelný pohyb sehrává zásadní roli nejen ve fyzickém zdraví, ale také jako prevence duševního zdraví jak u dětí, mladých lidí tak i u dospělých. Pomáhá totiž uvolňovat stres, zpracovávat emoce a celkově zlepšovat psychickou pohodu.

Pro děti je obzvlášť důležité budovat pozitivní vztah k pohybu a ke svému tělu, ale také k jeho limitům, aby pohyb vnímaly jako příjemnou součást svého života a ne jako povinnost. Pro každé dítě je důležité, aby mělo dostatek pohybu, ve kterém nebude příliš omezováno. Děti (a nejen děti) si pohybem mohou odžít a odventilovat spoustu nahromaděných emocí a stresů, které v průběhu dnů zažívají.

číst dál

Tvoje 18. narozeniny a všechno, co potřebuješ vědět

Blíží se tvoje osmnácté narozeniny. Je to pro tebe jen datum v kalendáři, den jako jakýkoliv jiný nebo je to konečně „Ten Den“, od kterého si můžeš dělat, co chceš, máš svobodu a nemusíš se nikoho na nic ptát? Co všechno věk 18+ znamená nebo neznamená?

číst dál

To se radši zabiju!

Když se ocitnete v situaci, kdy se konflikt nebo hádka s dcerou nebo synem vyhrotí a zazní věta: „To se radši zabiju.“, většinu rodičů zamrazí. Ať už je to řečeno v žertu, ve vzteku nebo v zoufalství, jde o slova, která by neměla být ignorována. Jak reagovat?

Vaše reakce může být rozmanitá. Určitě vás ale nenechá klidnými. Typický je úlek, strach nebo dokonce vztek a dokonce i odpor. To se pak může projevit i ve sdělení, které z vás vystřelí rychlostí blesku: „Tak to si můžeš zkusit!“ (Nebo si doplňte svoji variantu, když se do situace vžijete). Jakkoli vás tato věta zasáhne, vaše reakce je důležitá. „Mlčeti zlato“ je doporučení, kterým v danou chvíli nic nezkazíte. Všechny komentáře podobné výše uvedenému, nechte nevyslovené a chvilku počkejte, než odezní první vlna emocí. Zhluboka se nadechněte a než cokoli řeknete, zvažte své další kroky. Ty mohou vypadat následovně.

číst dál

Psychické potíže u dospívajících

Když se duše necítí dobře a přitom není jasné proč a co se vlastně děje. Ráno špatně vstává, večer špatně usíná a přes den se bojuje s nejrůznějšími pocity a stavy, které mají daleko k pohodě a spokojenosti. Někdy nejde úplně přesně pojmenovat, co se to vlastně děje a jaká je příčina, jindy to pojmenovat jde, ale ani tak to není snadno pochopitelné pro okolí.

Psychické potíže zaznamenává velké množství dětí a dospívajících. Co všechno mohu prožívat a jak se k tomu postavit?

číst dál