Sebepoškozování
Zkus hledat jiný způsob úlevy od napětí
Sebepoškozování je záměrné ubližování sám sobě. Nejčastěji se jedná o zraňování žiletkou, řezání do rukou a nohou, škrábání kůže do krve, štípání nebo pálení se zapalovačem. Jde o nezdravý způsob, jak se vyrovnávat s emočními problémy jako jsou úzkost, smutek a deprese nebo s jinými stresujícími situacemi. Sebepoškozování je návykové a vzniká na něm závislost.
Největší chuť si ublížit většinou trvá 20 – 30 minut. Výzva #zvladni20 má motivovat ke zvládnutí 20 minut bez ublížení. Zkus hledat jiný způsob úlevy. Koukni na techniky, které nabízíme.
K sebepoškozování tíhnou lidé, když cítí velké napětí, které neumí uvolnit jinak. Nebo naopak necítí vůbec nic a potřebují cítit aspoň něco.
Příčina nebývá pouze jedna. Většinou jde o mix emocí a potíží. U každého je to trochu jiné a tu hlavní příčinu, pokud existuje, je potřeba hledat. Nejlépe v terapii. To je důležité k uzdravení.
Možnou příčinou může být obtížné zvládání emocí jako jsou hněv, frustrace, bezmoc a jiné. Mezi další příčiny patří nedostatečná komunikace s blízkými o vztazích, potřebách a jejich dlouhodobé potlačování.
Prokázaný je také negativní vliv sociálních sítí. Neumožňují vydechnout a být sám se sebou v klidu. Srovnávání svého života s profily na sítích jednoznačně vedou k horším pocitům a sebehodnocení.
Sebepoškozování souvisí také s duševním onemocněním jako jsou deprese a úzkosti, trauma a posttraumatické stavy.
Vliv má velký tlak na výkon, přetížení, stres a málo volného času.
Sebepoškozování je nevhodná strategie, kterou se lidé pokouší vymanit ze svých negativních emocí a prožitků. Není to jen volání o pozornost. Je také voláním o pomoc. Vypadá to dramaticky a může skutečně vést k závažným důsledkům. Na druhou stranu – pokud si někdo ubližuje, neznamená to ještě, že to s ním musí špatně dopadnout.
Pokud se ti blízký svěřil, může to být velká zátěž. Někdy je to vaše společné tajemství s to může být ještě těžší. Zprávy v telefonu, častý kontakt, volání nebo také pohled na jizvy může být pro tebe zahlcující nebo dokonce odpudivý.
Také se ale můžeš cítit polichoceně, že se kamarád/ka svěřila právě tobě – můžeš mít kolem toho různé pocity..
Tvůj úkol není dotyčného zachraňovat. Ochraň nejprve sebe, aby toho na tebe nebylo moc. Ani ty na to nemusíš být sám/a.
Jak reagovat, když se „to“ dozvím?
Dozvíš se o tom náhodou: Pak je pochopitelné, jestliže je reakce spontánní. Může se projevit jako zděšení, úlek, strachem o druhého a strnutím, ale také naštváním. Křik a zákazy nebo dokonce tresty nejsou reakcí, která v takovou chvíli prospěje. Přesto se stát může. Vždy je ale možné se časem o všem pobavit znovu a pokud je to na místě, třeba se i omluvit.
Rozhovor tě čeká: V ideálním případě bude druhý otevřený rozhovoru. Možná se ti svěří, co ho trápí. Nabídnout můžeš společné hledání podpory. Pokud o sebepoškozování nechce mluvit víc, než sám řekl, respektuj to. Přesto by o tom měl vědět dospělý. Kamarád by měl vědět, že se potřebuješ svěřit ty sám rodičům nebo jinému dospělému. Držet tajemství, za kterým stojí sebepoškozování a dopad na zdraví není v pořádku.
Ale je krátkodobá, dočasná. Uvolní nahromaděné napětí, přehluší duševní bolest nebo prázdnotu. Jde o nezdravou a nebezpečnou techniku, jak zvládat potíže a nepříjemné pocity. Nevede k dlouhodobé úlevě, ale nabalují se na ni další potíže, které se stupňují.
Na sebepoškozování vzniká závislost. Proto je důležité vyhledat pomoc co nejdříve.
Začarovaný kruh: Po ublížení si se dostavují výčitky a pocity viny. Ty vyvolávají chuť si znovu ublížit. Je to začarovaný kruh, ze kterého není vidět cesta ven. Ubližování sobě navíc časem roste a vede k tomu, že se člověk přestává mít rád. Následkem toho se mohou objevit i sebevražedné myšlenky.
Sebepoškozování také přináší komplikace v podobě jizev a zranění, která mohou být větší, než byl původní úmysl nebo se mohou zanítit či jinak zkomplikovat.
Je důležité vyhledat pomoc co nejdříve.
Jestli sis ublížil/a jednou nebo dvakrát, toto chování neopakuj a najdi jiný, zdravý způsob úlevy. Nejlépe s někým, kdo ti pomůže a uvidí i jiné možnosti.
Největší chuť si ublížit netrvá moc dlouho, většinou do půl hodiny, 20 – 30 minut. Zkus hledat jiný způsob úlevy od napětí, např:
Odkláněcí techniky jsou možnost, jak akutní nutkání „ublížit si“ odvrátit. Nutkání trvá většinou 20 – 30 minut. Po této době začíná slábnout. Překonat tuto kritickou dobu je náročné. Existuje však podpora, která může pomoci ulevit jinak a dobu 20 minut přečkat. To je velmi důležité.
Podívej se dolů na seznam technik.
Připomínáme, že celková úzdrava však spočívá v procesu hledání příčin a postupné změně nejlépe v psychoterapeutickém procesu.
Cílem zůstává dobu dvaceti minut naplnit jinou činností. Nebo činnostmi. Pomáhá zapojit tělo i mysl.
Cítím hněv, nespokojenost, neklid
Je mi smutno. Chce se mi plakat. Cítím depresi a slabost
Necítím nic. Maximálně prázdno. Nereálno
Nedovedu se soustředit. Těkám
S pomocí psychoterapie či za podpory psychologa lze problém začít řešit a hledat příčinu. Podívej se, jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a psychoterapeutem. Sebepoškozování není vhodné zlehčovat. Berte ho vážně. Hledat podporu je často potřeba i pro toho, kdo o něm ví.
Okamžitě:
Přímou a okamžitou pomoc najdeš na Lince bezpečí. Jsme na telefonu, chatu nebo emailu. Využij odkláněcí techniky a oddal nutkání ublížit si.
Je tvé fyzické zranění velké a hluboké? Zavolej rychlou záchrannou službu 155, zajdi k lékaři nebo řekni o pomoc dospělému, aby ti pomohl zranění ošetřit.
Dlouhodobě:
S docházením k psychologovi musí souhlasit tvoji zákonní zástupci (nejčastěji to jsou rodiče), pokud ti ještě nebylo 18 let. Někdy lze na první schůzku přijít bez jejich souhlasu a až tam vymyslet, jak si o souhlas rodičům říct. I na to se můžeš při objednávání zeptat.
Zjisti si o tom víc
Zkus hledat jiný způsob úlevy od napětí
E-mailová poradna nabízí, co v reálném světě děti nezažívají
Někdy se může zdát, že není jiné řešení, než nebýt
Jak zvládat napětí a nutkání k sebepoškozování
Jak překonat akutní nutkání ublížit si
Jak si nastavit hranice a říct „ne“, když píše, že už „to“ zase udělala
Jak být oporou a nepanikařit; a jak situaci naopak nezhoršit
Co všechno je v mých silách dělat?
Je přirozené, že když člověku není dobře, hledá možnosti, jak si ulevit. Sebepoškozování ale není bezpečná forma. Nese s sebou velká rizika a způsobuje další napětí. Musíš to schovávat, nedaří se ti ulevit jinak, můžeš se zranit víc, než bylo v plánu a na sebepoškozování také vzniká závislost a těžko se ho pak zbavuje.
Na krátkou chvíli může, ale dlouhodobě to nefunguje. Protože sebepoškozování nevyřeší problémy, kvůli kterým si ubližuješ.
Promluv si nejprve s někým jiným, dospělým. Tím si urovnáš a zformuluješ myšlenky a slova, které chceš říct. Dospělý ti v tom může pomoci a třeba tě i povzbudit.
Pokud nechceš mluvit s dospělým, připrav se na rozhovor sám/a. Připrav si, co přesně chceš říct a jak bys chtěl/a, aby ti rodiče pomohli. Pokud budeš mít své myšlenky připravené, bude pro tebe snazší říct je nahlas.
Přemýšlej o důvodech, proč chceš s rodiči mluvit: Může to být zdravotní stav, psychické zdraví nebo potřeba podpory a pomoci. Důvody nezlehčuj, rodiče chtějí vědět, když se jejich dítěti nedaří dobře.
Naplánuj si den, hodinu, místo a rozhodni se to říct. Můžeš říct rodičům (nebo jen jednomu), že chceš o něčem mluvit například odpoledne, zítra.
V hledání odvahy ti může pomoci i volání na Linku bezpečí a rozhovor s naším konzultantem.
Vyber si, jestli oslovíš oba rodiče nebo jen jednoho. Najdi chvíli, kdy rodiče nejsou ve shonu nebo na odchodu ven a mají na tebe čas. Pokud sbíráš odvahu a je to těžké, napiš rodiči nejprve sms, že bys rád/a o něčem večer mluvil/a, bude snazší téma později otevřít. Můžeš napsat také vzkaz nebo dopis, ve kterém popíšeš, jak se cítíš a co bys potřeboval/a. Na procházce venku se někomu mluví lépe, za chůze mohou slova přijít snáze, tak je i toto možnost, jak to říci rodičům.
Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda, říct si o pomoc. Ozvi se.
Naše služby jsou určeny pro děti a studenty do 26 let.
Až budeš kontaktovat Linku bezpečí, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje (třeba kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy), pokud si to nebudeš přát. To znamená, že jsi pro nás anonymní.
Služba je zdarma. Není pro nás důležité, jakou hudbu posloucháš, jestli jsi věřící, jestli se ti líbí kluci nebo holky, kolik máte doma peněz, nebo jakou barvu vlasů nosíš.