Moje dítě se řeže! Co dělat?!
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Nejčastějším tématem, které s námi mladí gayové a lesby řeší, je coming out, přeloženo do češtiny – „vyjít ven“, „přihlásit se“, „ukázat“. Dalším důvodem volání je pak situace, kdy o své orientaci děti někomu řekly a setkaly se s negativní reakcí, čelí posměchu či se staly obětí šikany.
O čem je vůbec takový coming out? Zkuste si představit devítiletou dívku, která (nejen) v tomto týdnu, kdy probíhá festival Prague Pride, slyší v médiích prohlášení o tom, jak zkažení a deviantní „tihle“ lidé v průvodu jsou. Doma občas zaslechne, že „tihle“ lidé nám nevadí, ale proč si to nenechají na doma, proč se musí tímto způsobem ukazovat? A od kámošů ví, že „ty seš lesba“ je nadávka.
A teď si představte, že za 5 let, začne tato dívka cítit náklonnost k dívkám. Nevybrala si to sama, prostě to tak je. Volá na Linku bezpečí, a mluví o tom, že všechny kámošky kolem randí s kluky a ona se pomalu zamilovává do spolužačky. Ví ale, že je to „fuj“, že se to nesmí a že máma minule fakt otráveně přepnula televizi, když běžela scéna ze seriálu, kdy se dvě ženy držely za ruce. Naučila se a převzala homofobní postoje, se kterými se od mala potkávala. To je zaděláno na slušný zmatek…
Právě v tuto chvíli začíná u dívky proces coming outu, uvědomuje si svou odlišnost a bojuje s tím, jak sebe sama přijmout. Dovolit si o sobě přemýšlet jako o lesbě, chce totiž hodně odvahy. Musí překonat stud a možná i odpor, čili pocity, které se vázaly k „těm homosexuálům“ a najednou by měla být sama lesba. Jiná dívka by možná tento rozpor začala schovávat, potlačovat a přetvařovat se. Hrdinka z našeho příběhu je ale opravdová hrdinka a svůj coming out završí tím, že začne o své odlišnosti mluvit před ostatními – rodiči, kamarády, známými. Ne kvůli tomu, že se potřebuje ukazovat, že spí s dívkami, ale kvůli tomu, že nechce lhát o tom, že víkend strávila na horách s Janou, do které je zamilovaná. A k tomu je potřeba dostatečná dávka hrdosti neboli anglicky „pride“.
Videa, články, podcasty
Čeho se vyvarovat a o co se naopak snažit
Může se stát, že trpím poruchami příjmu potravy a nevím o tom?
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Kdy zpozornět a jak postupovat, když dítě hovoří o vlastní smrti