Sexuální zneužívání

Pokud dítě nebo mladý člověk je někým nucen účastnit se sexuálních aktivit, říká se tomu sexuální zneužívání. Může jít o líbání, dotýkání na intimních místech, pohlavní styk. O pohlavní zneužití se jedná i v případě, kdy jsi nucen sledovat sexuální aktivitu druhých lidí, nebo prohlížet si pornografická videa a fotografie. Dokonce pokud Tě někdo nutí k tomu, aby ses před ním sám/sama sebe dotýkal/a na intimních místech, tak i to je sexuální zneužívání.

Ten, kdo zneužívá, je nejčastěji někdo z blízkého okolí. Může to být i někdo, koho máš rád. (Tvůj příbuzný, soused, učitel nebo třeba rodinný přítel.) To rozhodně neznamená, že takové chování je v pořádku! Sexuální násilí se někdy objevuje i ve vztahu mezi partnery. Vždy je takové chování špatné a máš právo se mu bránit. Nikdo nesmí dělat nic sexuálního, když se Ti to nelíbí, nepřeješ si to nebo je Ti to nepříjemné. Tvoje tělo patří jenom Tobě a je plně na Tvém rozhodnutí, jestli se ho druzí smějí dotýkat nebo ne. 
Může se stát, že dospělý říká, že to bude vaše společné tajemství, které nesmíš nikomu prozradit. Je to ale jen kvůli tomu, že ví, že dělá něco, co se nesmí.

Co s tím?
Může to chtít hodně velkou dávku odvahy, abys to někomu řekl/a. Jsou lidé, kteří Tě vyslechnou a pomohou Ti. Když to neuděláš, nejspíš to bude pokračovat. 
Říct to můžeš někomu dospělému, komu důvěřuješ – někomu z příbuzných či známých, hodné učitelce/učiteli, své doktorce/doktorovi. Všichni mají povinnost Ti pomoci.
Nebo můžeš zajít na městský či obecní úřad na oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kde pracují sociální pracovnice/pracovníci. Jejich úkolem je pomáhat dětem, kterým se z nějakého důvodu doma nedaří dobře.  Oznámit to můžeš i na Policii.

Pokud by Ti nešlo promluvit o tom, co zažíváš, s nikým z těchto lidí, možná by pro Tebe bylo jednodušší napsat nám svůj příběh na chat nebo do e-mailu. Pokud se rozhodneš zavolat na Linku bezpečí na čísle 116111, nebudeme Tě do ničeho nutit.
Můžeš si už na ústředně říct, že chceš mluvit s ženou nebo s mužem, a pokud to bude možné, vyhovíme Ti. Když nebudeš chtít popisovat detaily ze sexuálních zážitků, rozhodně nemusíš. Záleží opravdu jenom na Tobě, co budeš říkat.
Často pomůže, když se člověk svěří a už na to není sám. Můžeme vymýšlet, i co by se dalo dělat dál, aby se sexuální zneužívání zastavilo. I tady platí, že když zůstaneš v anonymitě (nebudeš se představovat), nebudeme o tom, co se Ti děje, nikomu říkat.
Pokud si to ale budeš přát a povíš nám svoje jméno, a odkud jsi, můžeme Ti pomoct více. Můžeme kontaktovat odborníky, kteří zajistí, abys byl/a v bezpečí a sexuální zneužívání přestalo. I o tom si můžeme na Lince bezpečí popovídat.

Sexuální zneužívání

Modelový příběh:

...strašně se bojím dnešního večera, co se zase stane…máma musí do práce a já zůstanu doma sama s jejím přítelem…nechci!.. sahá na mě a nutí mě dělat věci, který nechci…bolí mě to…štítím se pak sama sebe a nejraději bych umřela…bojím se to někomu říct, že by mi nevěřili, stydím se...

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.