Psychické týrání

Když někdo zraňuje Tvé city a dělá něco, kvůli čemu jsi smutná/ý a máš pocit, že nestojíš za nic, jde o psychické týrání. Po takovém chování můžeš cítit vinu, smutek i zoufalství a bezmoc. Psychické týrání zanechává velké rány na duši, protože se objevuje obvykle v blízkých vztazích - v rodině nebo mezi partnery. Psychické týrání může probíhat i v dalších vztazích, třeba mezi učitelem a žákem nebo mezi vrstevníky.

Jak může vypadat psychické týrání?

  •  Křik a nadávky,
  •  ponižování a shazování,
  •  zastrašování,
  •  ignorování a vylučování z rodinného dění,
  •  přílišná snaha Tě kontrolovat nebo na Tebe činit nátlak,
  •  zakazování přátel, domácí vězení a zákaz zábavy,
  • vystavování nebezpečným situacím nebo takovým, kdy zažíváš velký stres (domácí násilí, zneužívání drog nebo alkoholu).

Co s tím?
Slýchat nebo zažívat doma podobné věci není v pořádku. Není to ale rozhodně Tvá vina, pokud to tak je.
Máš právo na klidný domov s lidmi, kteří Tě mají rádi. Týrání se můžeš bránit.
Můžeš o něm říct někomu dospělému, komu důvěřuješ – někomu z příbuzných či známých, hodné učitelce/učiteli, své doktorce/doktorovi. Všichni mají povinnost Ti pomoci.
Nebo můžeš zajít na městský či obecní úřad na oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kde pracují sociální pracovnice/pracovníci. Jejich úkolem je pomáhat dětem, kterým se z nějakého důvodu doma nedaří dobře.  Pokud o tom potřebuješ vědět víc, zavolej na Linku bezpečí.  Můžeme si promluvit o tom, jak Ti je. Můžeme Ti předat kontakty na odborníky. Pokud nám sdělíš své jméno a adresu, můžeme Ti i zařídit, že za Tebou sociální pracovnice/pracovník přijde.

Pokud si myslíš, že jsi zažil/a psychické týrání, zavolej na naši linku a svěř se nám s tím, co Tě potkalo. Nemáš se za co stydět, naopak zasloužíš si podporu a pomoc.

Zavolat můžeš na 116111 po celý den i v noci zdarma z mobilu i z pevné linky. Nebo přijď v otvíracích hodinách na náš chat, nebo nám pošli e-mailovou zprávu, do tří pracovních dnů Ti odpovíme. Svěřit se s psychickým týráním chce pořádný kus odvahy, ale na Lince bezpečí se nemusíš bát, že by se Ti někdo smál, nebo nevěřil tomu, co říkáš. Jsme tady pro Tebe.

Psychické týrání

Modelový příběh:

... máma mě nesnáší, že jí připomínám otce… taky jsem prej taková nula, nikdy nic nedokážu, jsem na nic, jen mi nadává, nikdy jsem od ní neslyšel, že by mě měla ráda…nikdy mě prej neměla mít…ségra je její miláček, furt si něco špitají, chodí spolu nakupovat, do kina, ale mě s sebou nikdy nevezmou… je mi to strašně líto, ničím se jí nezavděčím…nevím, co mám dělat...

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.