Tělesné týrání
Když Ti někdo ubližuje nebo Tě zraní, jedná se o tělesné týrání. Takové jednání způsobuje bolest, zranění, škrábance, řezné a bodné rány, zlomeniny, podlitiny a modřiny. Někdy je tělesné týrání tak kruté, že může zapříčinit i smrt.
Co je tělesné týrání?
-
Bití,
-
fackování,
-
kopání,
-
tahání za vlasy,
-
bití předměty,
-
házení a třesení,
-
škrcení,
-
pálení.
Týrat mohou rodiče, ale i sourozenci nebo třeba partner nebo partnerka. Také šikanování je formou tělesného týrání.
Nikdo nemá právo se k Tobě takhle chovat! Tělesné týrání se může stát jen jednou, ale taky může trvat delší dobu.
Týrání zraňuje tělo, ale bolí i na duši.
Dítě nebo mladý člověk, který zažije tělesné týrání, může být vystrašený a cítit velkou úzkost. Může se cítit osaměle a zoufale, uzavírat se do sebe. Může přemýšlet nad útěkem z domova nebo nad sebepoškozováním či dokonce mít sebevražedné myšlenky. Může se horšit ve škole.
Pokud násilí probíhá už dlouhou dobu, časem se může stát, že se oběť vzdá a cítí se bezcenně. Už nedoufá, že by mu/jí mohl někdo pomoci a násilí začne vnímat jako normální. Takové pocity jsou reakcí na velké dlouhodobé násilí, které nikdo nezastavil.
Co s tím?
Nenechávej si to pro sebe! I když to může být těžké, je třeba o týrání někomu říct. Týrání může dlouho probíhat v rodině za zavřenými dveřmi a nikdo o něm nemusí vědět. Když se o týrání svěříš, může se situace změnit. Zasloužíš si žít v bezpečí. Říct to můžeš někomu dospělému, komu důvěřuješ – někomu z příbuzných či známých, hodné učitelce/učiteli, své doktorce/doktorovi. Všichni mají povinnost Ti pomoci. Nebo můžeš zajít na městský či obecní úřad na oddělení sociálně-právní ochrany dětí, kde pracují sociální pracovnice/pracovníci. Jejich úkolem je pomáhat dětem, kterým se z nějakého důvodu doma nedaří dobře.
Pokud o tom potřebuješ vědět víc, zavolej na Linku bezpečí. Můžeme si promluvit o tom, jak Ti je. Můžeme Ti předat kontakty na odborníky. Pokud nám sdělíš své jméno a adresu, můžeme Ti i zařídit, že za Tebou sociální pracovnice/pracovník přijde. Je jen na Tobě, co všechno nám budeš chtít říct. Zavolej nám na Linku bezpečí, nebo nám napiš.