Kyberšikana

Mezi šikanování řadíme i ubližování přes internet nebo mobilní telefon.
Patří sem:
  • Umístění Tvých fotek na internet, ať už fotek, kde Ti to třeba nesluší, nebo třeba nějaké fotomontáže s Tvým obličejem.
  • Různé nadávky, urážení a sprosté výroky na Tvém účtu na Facebooku.
  • E-mail, který Tě má urážet, rozeslaný všem známým.
  • Webová stránka s informacemi o Tobě, která si má z Tebe dělat legraci.
  • Mobilem natočené ponižující video, nebo zvukový klip vystavený na internetu.
Všechno tohle je kyberšikanování a je stejně špatné jako „obyčejná“ šikana. Někdy je ale ještě těžší se kyberšikaně bránit.V čem je kyberšikana horší?
  • Obětí se může stát kdokoliv.
  • Kyberšikanování se ani nemusí opakovat...stačí jen jedna fotka, kterou si všichni přepošlou!
  • Na rozdíl od šikany může probíhat nepřetržitě. Stačí být online. Proto můžeš mít pocit, že z kyberšikany není úniku, dostihne Tě i doma.
  • Nemusí být jasné, kdo šikanuje - může si založit nový e-mail, skrýt IP adresu nebo své mobilní telefonní číslo.
  • Kyberšikana se může rychleji rozšířit, například na sociálních sítích jako je Facebook nebo e-mailem.

Co s tím?
Když Tě někdo obtěžuje
přes internet nebo přes mobil, vždy si uchovávej zprávy nebo jejich kopie. Je to důležité pro vyšetřování kyberšikany! Na zprávy raději neodpovídej. Existuje víc doporučení, která mohou pomoci kyberšikaně předcházet.

V takové chvíli můžeš potřebovat podporu a dobré přátele, kteří Tě podrží. Svěř se rodičům, aby rozuměli tomu, co se děje a co prožíváš, a mohli Ti pomoci. Není Tvá chyba, že Tě někdo šikanuje.

Pokud tohle zažíváš, můžeš kdykoliv využít služeb Linky bezpečí a zatelefonovat nám na 116111, nebo napsat na chat Linky bezpečí či se nám svěřit v e-mailu. Čím dřív to začneš řešit, tím dřív se vše zlepší. Držíme Ti palce!

Kam dál?
Informace můžeš také čerpat na Blogu Linky bezpečí, nebo si poslechni náš Podcast "Na tenké Lince":

Kyberšikana

Modelový příběh:

Nevím, co mám dělat…kluci mě vyfotili, jak mám skvrnu na kalhotech a rozeslali to po škole, dali to i na FB, všichni se mi posmívaj, dokonce jsem dostala SMS, že si mám pořídit tampóny. Máma mi říkala, že to přejde, ale stalo se to už před třemi měsíci a od té doby se to zhoršuje. Přestaly se se mnou bavit i nějaké kámošky, píšou si o mně hnusný věci a smějou se mi za zády…nejradši bych nebyla…

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.