Linka bezpečí | Psychické potíže

Psychické potíže

Co se dozvíš:

  • Co jsou psychické potíže
  • Jak souvisí s dospíváním
  • Tipy na změnu
  • Kdo je psycholog, psychiatr, psychoterapeut

Psychické (duševní) potíže zahrnují mnoho nejrůznějších starostí a problémů. Ovlivňují pocit pohody a to, jak se většinu času cítíme. Také jaké máme vztahy a jak se k ostatním i sami k sobě chováme nebo jaké myšlenky nás napadají. Někdy mohou dokonce ovlivnit i naše zdraví. Jsou to ale potíže, které mají své řešení, časem je lze lépe zvládat a mohou se zlepšit.

Psychické potíže a projevy

Psychické potíže může zažívat každý z nás

Mohou mít různou závažnost a délku trvání. Některé se dají zvládnout doma s pomocí drobných změn, jindy je potřeba zapojit třeba rodiče, blízké nebo odborníky. Jsou i takové potíže, které vyžadují dlouhodobější péči nebo léčbu pomocí léků.

Psychické potíže se v průběhu dospívání objevují docela často. Je to přirozený vývoj – v těle se děje mnoho změn a narážíme na nové životní situace. Záleží na mnoha okolnostech, jak se toto vše daří zvládnout.

S některými starostmi si člověk dokáže poradit sám za pomoci vlastních sil, zkušeností, metodou „pokus-omyl“. Když už si sám neví rady, je v pořádku využít pomoc druhých. Už jenom proto, abychom si utřídili myšlenky a rozmysleli, co dál. Mohou pomoci i radou. Stejně jako u jiných potíží.

Jak se mohou projevovat psychické potíže:

  • Nervozita, podráždění, napětí, obavy. Tyto a mnohé další pocity mohou být projevem stresu. I ten patří mezi psychické potíže.
  • Můžeš zažívat smutek v kratších nebo delších fázích, které se nelepší a ovlivňují každodenní život.
  • Nebo se ti objevují pocity úzkosti a strachu, které se v danou situaci vůbec nehodí. Například zažíváš obrovský strach, který tě zablokuje při zdánlivě obyčejné situaci.
  • Potíže mohou přinést i obrovské návaly vzteku, podrážděnosti a zlosti nebo naopak euforie, a to i v případech, kdy k tomu není žádný důvod.
  • Přidat se může i horší soustředění, opakující se nepříjemné myšlenky, které nejdou zahnat, nebo myšlenky na sebevraždu nebo ublížení si.
  • Tohle všechno se navíc může hodně střídat. V jednom dni můžeš zažívat velký mix takových pocitů, což bývá vyčerpávající. Může se proto také objevit veliká únava, změna nebo ztráta chuti k jídlu, potíže s jídlem, bolesti hlavy nebo břicha. I to se zahrnuje do psychických potíží.
  • Když se k tomu přidá ještě nespavost, může to být stav opravdu velkého vyčerpání.
  • Bývá pak obvyklé, že se v důsledku výše zmíněných prožitků můžeš začít stranit ostatním, třeba i přestaneš dělat věci, které tě dřív těšily.
  • Při psychických potížích se může objevit celková změna v chování, lidé mohou říkat, že se někdo „změnil“.
  • Někdo může při psychických potížích pít alkohol, kouřit nebo i užívat jiné látky (prášky, energeťáky, marihuana, kratom a další drogy).
  • Psychická nepohoda může proměňovat i tvoje vztahy. Častěji se objevují hádky, rozchody, je potíž si nějaký vztah udržet.

Nemusíš zažívat toto všechno, aby se dalo říct, že máš psychické potíže. Pokud se prostě necítíš v některé oblasti dobře, dopřej si pomoc. I kdyby to byl jen jeden bod, je to dost na to, aby sis ty nebo někdo ve tvém okolí, zasloužil péči a pomoc. Podívej se, jak na to.

Modelový příběh:

…mám problém, který se možná někomu zdá malý, ale mně ne... nic mě nebaví, přestala jsem chodit na atletiku, prostě na to nemám sílu a motivaci, naši si myslej, že si vymýšlím, že jsem jen líná, ale tak to podle mě není, prostě se nepřinutím…nikdo mi nerozumí, už to radši ani nikomu nevysvětluju, nemám na to sílu…. cítím se fakt hrozně…

Co s tím

Pokud máš kolem sebe někoho dospělého, s kým máš dobrý vztah a komu věříš, obrať se na něj. Společně můžete probrat, co zažíváš, v jakých situacích a jak dlouho to trvá. Společně naplánujete další kroky ke změně.

Samotný rozhovor přináší úlevu. Mít prostor pro sdělení všeho, co potřebuješ, může poskytnout veliké uvolnění. Obzvlášť, když v něm získáš pochopení od druhého.

Co můžeš pro sebe udělat?

Podívej se, jaký je tvůj denní režim a životní styl. Při pravidelném dodržování pohybu, stravování, spánku můžeš změnit opravdu hodně. Můžeš nabrat sílu řešit ostatní starosti. Některé mírné psychické potíže můžeš odstranit.

Cvič, hýbej se: Fyzická aktivita uvolňuje hormony spokojenosti, které pomáhají zlepšit náladu. Zařaď pravidelné cvičení do svého týdenního režimu. Např: Jdi domů delší cestou svižnou chůzí aspoň 20 minut denně. Zařaď aktivní a cílený pohyb aspoň 3x týdně.
Spánek: Nedostatek spánku ovlivňuje náladu. Choď spát a vstávej přibližně ve stejný čas, (alespoň v týdnu od po – pá), aby spánek trval cca 8 hodin (dle věku). Před spaním neotevírej telefon aspoň 40 minut. Dopřej si teplou sprchu nebo vanu, pusť si relaxační tichou hudbu nebo si čti knížku. V noci regeneruje celé tělo, včetně mozku, který také potřebuje odpočinek.
Jez zdravě: Nezdravá strava má také vliv na to, jak se cítíš. Zkus nejíst těsně před spaním a zařaď denně ovoce a zeleninu. Samozřejmě i tady se dočteš, že energy drinky, fast food a alkohol a návykové látky do zdravého stravování nepatří. Víme, že to psychickému zdraví škodí. Zkus změnu a pozoruj, co se s tvým tělem a náladou děje. Také pravidelné jídlo a pitný režim mohou proměnit, jak se přes den cítíš.
Čas s přáteli a rodinou: Trávení času s rodinou a přáteli zlepšuje náladu, ale také zpevňuje vztahy a otevírá možnosti, jak se snáze svěřit, když se něco děje. Důležité je s lidmi se potkávat jinde než v online hrách a na sítích.

Online: Je prokázáno, že sociální sítě a nadměrný čas v online režimu škodí psychickému zdraví. Možná to zní jako otřepaná fráze, ale zkus přemýšlet o tom, jaký mají vliv na tebe osobně. Dej si omezený čas na sítě a sleduj jen to, co ti něco dobrého přináší. Nesrovnávej se s tím, co vidíš, a komentáře ber vždy s rezervou. Bav se s rodiči a známými o tom, co na sítích a v onlinu sleduješ. Najdi si každý den čas na to být záměrně offline.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

  • Pokud tvoje potíže přetrvávají déle než několik týdnů.
  • Problémy ovlivňují každodenní život, vztahy, práci nebo školu.
  • Napadají tě myšlenky na sebevraždu nebo sebepoškozování nebo jiné myšlenky, které jsou nesnesitelné.
  • Uvědomuješ si, že změny v chování jsou natolik výrazné, že si jich všímají i ostatní lidé.
  • Cokoliv jiného, co vyhodnotíš jako důvod pro návštěvu odborníka.

Jak na to?

  • Začni od blízkého ve svém okolí. S ním domluv, kam a ke komu se můžeš objednat.
  • Nebo kontaktuj školního psychologa, pokud ho ve škole máte.
  • Poraď se u nás na Lince bezpečí (116 111, chat, mail).
  • Nevíš, kdo co dělá? Podívej se, na jakého odborníka se přesně obrátit.

Proč mám psychické potíže?

Přemýšlíš, proč máš potíže právě ty?

Někdo ví a jiný netuší. Příčiny se často navíc vzájemně prolínají. Na každého mohou mít různý vliv jiné věci. Níže najdeš příklady toho, co všechno může být příčinou.

Dědičnost: Některé psychické potíže zdědíme třeba jako barvu očí nebo tvar nosu. Zdědit můžeš i to, že častěji vnímáš podráždění, úzkost nebo se uzavíráš do sebe. Není to ale pravidlo. Také to zdědit nemusíš.

Hormony: V dospívání jsou hormony zdrojem mnoha změn. Rosteš, mění se ti tvary a proporce těla, také jeho funkce (např. menstruace), klukům se mění hlas a možná přijdeš i na jiné změny, které se dějí teď tobě. Proměňovat se mohou nálady, střídat se, to vše vlivem hormonálních změn. Ty mohou být příčinou mnoha projevů psychických potíží.

Situace a potíže v životě: Každý člověk si v životě zažije něco náročného (i příjemné situace jako třeba oslava narozenin mohou být zdrojem stresu – klapne všechno, jak má?). Některým lidem se v životě stalo něco opravdu dramatického nebo zlého. A to se pak nedá zapomenout. Například když zemře někdo blízký, je dlouhodobě nemocný nebo veliká zrada důvěry od dospělého, blízkého. Také třeba násilí doma, křik a hrubé chování, alkohol nebo užívání drog. Ale třeba také šikana nebo veliká samota. Tyto a mnohé další jsou události, které se do života otisknou a mohou vyvolat psychické potíže.

Modelový příběh:

…zjistil jsem, že už vůbec nemám sílu zvednout se z postele. Úplně mě přestal zajímat skate, neměl jsem chuť číst další vysmátý zprávy na IG. Prostě totální depka…otci došla trpělivost, že nebude živit líného puberťáka…ukázalo se, že je to hormonální nerovnováhou nebo něco takého, vůbec jsem nebyl líný, ale nemocný… sice to trvá, ale už mi léky začínají zabírat a cítím se líp…

Co s tím

Psychické potíže nezlehčuj. Pokud se necítíš dobře, vyhledej pomoc.

  • Při psychických potížích se lidé necítí dobře, i když k tomu zdánlivě nemusí mít žádný důvod. Možná i ty žiješ ve spokojené rodině bez konfliktů a velkých problémů. Přesto se necítíš úplně dobře a hledáš vysvětlení. To je moc dobře.
  • Občas mohou dospělí, rodiče nebo ve škole považovat tvé chování za vzdor, protest, lenost nebo dokonce „naschvál“. Někdy může být velmi obtížné říci jim, jak se cítíš a co prožíváš, nebo pro to nemají dost pochopení. Přesto je užitečné to nevzdávat a mluvit s nimi otevřeně, jen tak mohou pochopit, co se v tobě děje. Zkoušej hledat různé způsoby, jak jim to dát vědět (např. promluvit si, napsat jim to, nechat to vysvětlit kamaráda, příbuzného, který ti rozumí).

U koho hledat pomoc:

  • Rodiče, širší rodina, blízký známý, trenéři, učitelé, kdokoliv, komu důvěřuješ.
  • Školní psycholog: Pomáhá nastavovat vztahy v třídních kolektivech, poskytuje poradenství žákům a studentům.
  • Psycholog: Poskytuje poradenství, pomáhá zvládat psychické a vztahové problémy, vyhodnocuje testy (např: na ADHD)
  • Psychiatr: Může předepisovat léky a poskytovat lékařskou péči pro duševní onemocnění.
  • Psychoterapeut: Vede terapie s cílem dlouhodobějších změn.
  • Krizové linky: Poskytují prostor ke sdílení, uvolnění, užitečné tipy, odkazy na odborníky.
  • OSPOD: Orgán sociálně právní ochrany dítěte, lidově řečeno „sociálka“. Pomáhá v rodinách, kde je násilí, agrese, psychické týrání a celkově, kde se dětem nedaří dobře.

Jak předejít psychickým potížím?

  • Buduj si pevné přátelské vztahy. Podpora rodiny a dalších lidí ve tvém okolí jsou základem pro možnost říci si včas o pomoc. Můžeš tak mít pocit, že někam patříš. Můžeš mít s kým sdílet to, co prožíváš.
  • Neodkládej potíže. Zkus je začít řešit společně s někým hned, jak se objeví.
  • Dodržuj zdravý životní styl nebo se o to alespoň pokoušej. Choď pravidelně spát, zařaď do jídelníčku zdravé potraviny, místo energeťáků zkus vodu, hýbej se – zařaď sport.

Ke komu zajít?

Kdo je psycholog, psychiatr, psychoterapeut

Psycholog, psychiatr, psychoterapeut jsou odborníci na duševní zdraví. Každý z nich má ale trochu jiný úkol a také možnosti, jak pomoci.

Psycholog je odborník, se kterým je možné si povídat o různých těžkostech (např. náročných vztazích, rozchodech, když nám někdo ublíží, ale i když si ubližujeme sami). S jeho pomocí jde nalézt cestu, jak těžkosti zvládat či překonat. Pomocí testů zjišťuje tvoje schopnosti, předpoklady nebo potíže v učení. Tomu se říká tomu diagnostika. Nebo může dávat různá doporučení rodičům nebo do školy, jak zlepšit tvoji situaci. Pak se tomu říká poradenství. Možná máte ve škole školního psychologa. Ten se ještě k tomu stará o školní kolektiv a je tam pro tebe, když potřebuješ.

Psychiatr je lékař, který léčí duševní potíže. Pomáhá např. při depresi, při sebepoškozování, sebevražedných myšlenkách, při poruchách příjmu potravy. Může předepisovat léky, které často kombinuje s psychoterapií (léčbou povídáním). Chodit se za ním dá jednou za čas do ambulance, nebo se u něj dá léčit dlouhodobě v kuse v psychiatrické nemocnici.

Na psychiatra se obracíme, když máme dlouhodobé, náročné psychické potíže, které zhoršují náš život.

Psychoterapeut je odborník na duševní zdraví, který pomáhá porozumět tomu, co se v tobě děje. Porozumění sobě přináší úlevu. Také společně hledáte, co si skutečně přeješ a jak toho dosáhnout. Dává ti pochopení a možnost říct, co potřebuješ, a neodsoudí tě za nic z toho, co si myslíš, cítíš nebo přeješ. Nabízí bezpečný prostor, a tak může vzniknout pevný vztah.

Modelový příběh:

…rozešel se se mnou kluk. Byla jsem z toho tak vyřízená, že jsem se začala hádat s kámoškama, se všema doma a zhoršila jsem se ve škole. Nakonec mě máma vzala k psychologovi, protože už nevěděla, co se mnou. Povídala jsem si s ním, o tom, co prožívám, a začalo se mi ulevovat. Asi to bylo docela dobrý rozhodnutí…

Co s tím

  • U psychiatra se vyplácí mluvit hodně otevřeně a vyptávat se na všechno, čemu nerozumíš. Pokud ti předepíše léky, je důležité s ním mluvit o tom, jak na tebe účinkují. Je to proto, aby mohl vybrat léky co nejvhodněji a aby ti předepsal správné dávkování. Dochází se na kontroly asi tak jednou za dva měsíce.
    K psychiatrovi je potřeba se předem telefonicky objednat. S tím ti mohou pomoci rodiče nebo někdo jiný dospělý. Počítej s tím, že do 18 let budeš potřebovat s péčí psychiatra souhlas rodičů, někdy i jejich doprovod k němu.
  • U psychologa: S tím, že budeš chodit k psychologovi, musí souhlasit tvoji rodiče, pokud ti ještě nebylo 18 let. Někdy jde na první schůzku přijít bez jejich souhlasu a až tam vymyslet, jak si o souhlas rodičům říct. I na to se můžeš při objednávání zeptat. Docházet k psychologovi můžeš častěji nebo i jen jednorázově. Záleží na tom, s čím tam přicházíš.
  • U psychoterapeuta: Také k psychoterapeutovi se většinou lze objednat se souhlasem rodičů. Často přijdete na první schůzku společně a domlouváte, na čem budete „pracovat“ a co chcete měnit. Pak už rodiče přijdou jen podle domluvy. Někteří terapeuti mají smlouvy s pojišťovnami. Pokud by měl ten tvůj smlouvu s tvou zdravotní pojišťovnou, nic neplatíš nebo ti bude na několik sezení přispívat určitou částkou. Jinak se sezení platí.

Obecně je v České republice veliký zájem o služby, které tito odborníci nabízejí. Někdy se stane, že dostaneš termín za hodně dlouho. Do té doby ale můžeš využít Linku bezpečí nebo krizová centra (Locika, Dětské krizové centrum, Anabell a další).

Můžeš si také stáhnout aplikace pomáhající zvládat psychické potíže jako je Nepanikař, VOS, Calmio, Calm, The mindfulness app, Headspace.

Často se ptáš

Pomoc můžeš hledat u psychologa. Kdyby měl dlouhou objednací lhůtu, můžeš si pro odbornou pomoc a podporu dojít do nejbližšího krizového centra. Krizové centrum je zařízení, do kterého může přijít dítě samo, napoprvé i bez vědomí rodičů, a žádat o pomoc ve své náročné situaci. Někdy jsou centra zaměřena na konkrétní problém - např. Dětské krizové centrum se zaměřuje na zneužívání a týrání. Pomáhají zadarmo, nejčastěji tam pracují psychologové, psychiatři a sociální pracovníci. Jít tam můžeš bez objednání, prostě když to potřebuješ.

Psycholog pomáhá prostřednictvím psychoterapie (léčbou povídáním). Té jsou různé směry, proto ti nemusí způsob práce hned prvního psychologa vyhovovat. Také je důležité, aby ti byl lidsky příjemný. Neboj se jemu nebo rodičům říct, když ti to u něj nesedí. Je v pořádku jít k někomu jinému.

Pokud máš sebevražedné myšlenky, které se daří zvládnout ve spolupráci s psychologem, či psychiatrem, můžeš na léčbu docházet jen ambulantně. To znamená, že tě nikam nezavřou.
V případě, kdy nepůjde sebevražedné myšlenky zvládnout a budou ohrožovat tvůj život, můžou tě tvoji blízcí nebo záchranná služba převézt do psychiatrické nemocnice k léčebnému pobytu (hospitalizaci).

Záleží na tvém zdravotním stavu. O způsobech léčby se pobav s lékaři, měli by ti vše vysvětlit. V psychiatrické nemocnici dostaneš prostor si odpočinout. Budou s tebou mluvit o tom, co prožíváš. Můžeš dostat léky, které ti pomohou se zklidnit, vyspat, nabrat síly. Pobyt bývá různě dlouhý podle toho, jak se léčba vyvíjí.

Videa, články, podcasty

Zjisti si o tom víc

Může být mírná nebo tě může úplně pohltit

Mít depresi není ostuda, ani selhání; řekni si o pomoc

Chceš to probrat, najít tipy?

Poradna

Vyber si téma, o kterém se chceš dozvědět víc.

Napiš nám

Proberme na chatu nebo e-mailu, co tě trápí.   

Denně 9-13h a 15-19h

e-mail volno

Odpověď do 3 pracovních dnů

Zavolej nám

Chceš si o tom radši promluvit po telefonu?

Volej kdykoliv a zdarma

Nonstop

Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda, říct si o pomoc. Ozvi se.

Naše služby jsou určeny pro děti a studenty do 26 let.

Až budeš kontaktovat Linku bezpečí, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje (třeba kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy), pokud si to nebudeš přát. To znamená, že jsi pro nás anonymní.

Služba je zdarma. Není pro nás důležité, jakou hudbu posloucháš, jestli jsi věřící, jestli se ti líbí kluci nebo holky, kolik máte doma peněz, nebo jakou barvu vlasů nosíš.