Úmrtí

Může se stát, že někdo z Tvých blízkých zemře. Mohl být nemocný, zemřít při nehodě anebo stářím.

Taková událost vždy člověka zasáhne, a to jak dospělého, tak i dítě. Každý takovou ztrátu prožívá jinak. Říká se tomu truchlení. Můžeš cítit velký zármutek, smutnou náladu, ale i vztek, že se to stalo. Někdy člověk má dojem, že necítí vůbec nic. Můžeš mít obavy, jestli se ještě budeš někdy cítit jako dřív. Někdo se snaží dělat, jakoby se nic nestalo, jiný třeba pláče. Někdy Ti to může být hodně líto a jindy zase vzpomínáš na chvíle, které jste spolu zažili.
Reakce na úmrtí bývá silná. Je to normální, když jsi měl/a někoho rád/a. A není žádná ostuda dát najevo, jak Ti je. Když ztratíš svého zvířecího kamaráda, kterého jsi bral jako člena rodiny, může to bolet stejně silně, jako by šlo o člověka.

Co s tím?
  • Důležité je přijmout, že smutek a bolest jsou pocity, které jsou normální, když Ti někdo zemřel.
  • Není vůbec lehké zažít úmrtí někoho, koho jsi dobře znal. Když potřebuješ, mluv o tom, co se stalo. Řekni blízkým o tom, jak se cítíš. Není dobré dusit to v sobě.
  • Starej se o sebe. Když Ti není dobře, můžeš snadno zapomínat na své základní potřeby. Proto dbej na to, abys každý den dobře jedl a pil. Snaž se odpočinout si a relaxovat. Třeba nenáročným sportem nebo procházkou v přírodě.

Někdy si člověk radši povídá s někým, kdo není z rodiny nebo přítel. Nabízíme Ti proto volání k nám na Linku bezpečí na čísle 116111 zdarma 24 hodin denně.
Úmrtí

Modelový příběh:

Před měsícem mi umřel při autonehodě táta. Vůbec se z toho nemůžu vzpamatovat. Furt se mi chce brečet, nic mě nebaví, nemůžu se na nic soustředit, zhoršila jsem se ve škole. Nevím, co mám dělat. S mámou o tom nechci mluvit, taky se vždycky akorát rozbrečí, a holky ve škole … mám pocit, že je tím už otravuji… jenže já si nemůžu pomoct, prostě na něj musím pořád myslet...

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.