Sexualita
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Partnerské vztahy jsou v životě člověka důležité. Většina lidí se chce cítit milovaná, mít po svém boku někoho, o koho se může opřít, může mu důvěřovat a sdílet s ním svůj život. V období dospívání to může být hodně těžké, protože teprve sbíráme zkušenosti a snažíme se vyznat se nejen v partnerovi, ale i sami v sobě.
Vztahy s kamarády jsou neméně důležité a pečovat o ně může být někdy docela náročné. Vztah, který je přítomný neustále a který také zasouží naší pozornost, je vztah sám k sobě. Podívej se na naše tipy, třeba ti podobné situace pomohou ulehčit.
Seznámit se s tím pravým partnerem nemusí být vůbec snadné. Můžeš mít pocit, že všichni kolem jsou šťastně zadaní a ty pořád nemůžeš narazit na někoho, kdo by tě zaujal. Nebo máš někoho vyhlídnutého. Myslíš na něj, snažíš se dostat do jeho blízkosti, dát o sobě vědět, možná cítíš nejen zájem, ale i zamilovanost. Ten druhý o tobě ale zatím neví a ty nevíš, jak jeho pozornost upoutat. Můžeš se bát odmítnutí, ztrapnění před partou nebo spolužáky, stydět se takového člověka oslovit. Je to přirozené a věř, že podobné pocity prožívá někdy většina mladých lidí i nezadaní dospělí.
Rozejít se ve vztahu není jen tak. Ať už jsi ten, kdo se rozchází, nebo se s tebou někdo rozešel. Rozchody jsou náročné situace provázené spoustou emocí. Můžeš cítit bolest, vztek, nenávist, lítost, beznaděj, strach z budoucnosti bez milované osoby. Není to ale konec tvého života, i když to tak teď můžeš cítit. Všechny tyto prožitky jsou přirozené a k rozchodu patří. Každému trvá různě dlouho, než bolest z rozchodu odezní.
O nevěře hovoříme, když jeden z partnerů svého partnera podvede (intimně se stýká, má pohlavní styk) s někým jiným. Pokud se o tom podvedený partner dozví, často zažívá hodně náročné pocity jako zradu, lítost, zklamání, vztek, odpor. Je to v takové situaci úplně přirozené. Přemýšlí, jestli ze vztahu odejít nebo se snažit odpustit a jít dál. Nevěra většinou velmi silně naruší pocit důvěry, může otřást sebevědomím. Často se i ten, kdo byl ve vztahu nevěrný, trápí a lituje, že druhého zranil.
Někdy se stává, že ve vztahu, který byl zpočátku skvělý, začnou převažovat neshody a hádky. Partnerům se nedaří domluvit, mají jiné názory a nejde najít společné řešení. Vadit může, jak se partner k druhému partnerovi chová, kolik s spolu tráví času, jak moc jsou v kontaktu. Nebo se nedokáží domluvit na tom, jak trávit společný čas. Příčin může být mnoho. Čas od času se konflikty a problémy objeví v každém vztahu. Někdy jdou překonat, ale mohou mít podobu až vážné krize, kterou je těžké zvládnout.
Je v pořádku trávit čas i sám svou vlastní zábavou, nemusí jít o osamělost. Někdy ti to tak může vyhovovat.
Možná se ale někdy cítíš osaměle. Mít kolem sebe kamarády, na které je spolehnutí a se kterými je zábava, je fajn. Mít přátele vypadá jako samozřejmost. Je ale spousta lidí, kteří se cítí opuštění. Jsou nešťastní z toho, že jsou dlouhodobě sami a nemají blízké přátele.
Někdo je stydlivější a špatně se seznamuje s druhými lidmi, protože neví, co si s nimi povídat. Osamělost může způsobit také přestěhování se a změna školy, nebo třeba i šikana, či konflikt v partě, který vede ke ztrátě kamarádů.
Občas se můžeš dostat do situace, že máš o svého kamaráda strach. Kamarád může prožívat něco těžkého a svěřit se ti. Může si s tebou povídat třeba o tom, že se jeho rodiče rozvádějí, že mu někdo ubližuje nebo také, že si ubližuje sám, že ho nebaví život, že má potíže s jídlem. Nebo zjistíš, že je obětí šikany, že kouří nebo experimentuje s drogami. Takových možností je spousta. Je pochopitelné, že ti není lhostejné, co prožívá, a že se o něj začneš obávat. Někdy můžeš kamaráda znát jen z online světa, a cítit se proto bezmocně. Hůř se pro něj zajišťuje pomoc, když neznáš nikoho v jeho okolí. I kontakt s ním může být náročnější. A nemáš, jak si ověřit, co se skutečně děje.
Možná tě potěšilo, že se kamarád svěřil právě tobě. Vážnost jeho potíží a to, jak je prožívá, tě ale také může hodně zaskočit a být ti nepříjemné, že to víš. Můžeš mít pocit, že na řešení jeho starostí nestačíš, i když mu chceš pomoct. Nemusíš vědět, co s tím. Nebo je prostě těžké s tím zůstat sám/sama.
Někdy se stane, že si kamarádi přestanou rozumět. Pohádají se, mají jiný názor. Ne všechny hádky musí ukončit přátelství. Občasné neshody mezi lidmi, kteří jsou si blízcí, jsou běžné.
Někdy do přátelství zasáhne někdo jiný, kdo předchozí vztahy naruší.
Když kamarádské vztahy přestávají fungovat, je přirozené, že tě to mrzí, štve, trápí. Můžeš plakat, žárlit, pochybovat o sobě, mít vztek, cítit vinu nebo naopak nepochopení.
Je přirozené, že každý člověk chce být přijímán svým okolím a že má tendence se s ním srovnávat. Chce být oblíbený a vážit si sám sebe.
Někdy se stane, že nejsme spokojeni sami se sebou, máme pocit, že všichni lidé jsou lepší, žijí zajímavější život. Zejména v období dospívání je obvyklé se srovnávat a může se stát, že si kvůli tomu člověk vůbec nevěří. Velký vliv sehrávají i sociální sítě, kde však nemusí být vždy vše reálné. Přesto to mnoho lidí ovlivní.
Zkus najít chvíli, kdy jste spolu sami a zeptat se jí na to, čím to je. Můžeš jí i říct, co to s tebou dělá, když tě přehlíží, a že se v tom nevyznáš. Když se to bude hodit, zkus jí říct o tom, co k ní cítíš. A že je ti s ní fajn, když jste spolu sami a rád bys ní někam šel.
Zkus se soustředit na věci, které tě baví a dělají ti dobře. Každá chvilka, kdy je ti fajn a tvůj život ti připadá v pořádku, je důležitá. Vyrážej mezi lidi, bav se s nimi, najdi si nějaké záliby, kde se můžeš s někým novým poznat (posilovna, kurz fotografování, malování, kurz bojového umění, taneční, nějaký další sport). Je spousta lidí, kteří jsou zrovna sami, není to jen tvá situace, i když ve tvém okolí možná ano. Dej si čas, vztahy nejsou soutěž.
Teď to nejde vidět a nedaří se tomu možná ani věřit, protože rozchod s milovaným člověkem je velká ztráta, která přináší spoustu bolesti. Čas ale hraje ve tvůj prospěch. Každému to trvá jinak dlouho, než se s rozchodem vyrovná, bolest se ale nakonec zmírní, časem přejde úplně.
Nikdo tě nemůže nutit zůstat ve vztahu, ve kterém již být nechceš. I když to pro tvého kluka může být velmi těžké, ty máš právo se rozhodnout tak, jak to cítíš a potřebuješ. Jde zvolit ohleduplnou cestu, nehodnotit toho druhého, spíše mluvit o sobě, proč vztah opouštíš. Je pak na tvém klukovi, jak se o sebe postará, aby situaci zvládl. Může si říct o pomoc blízkým, obrátit se na Linku bezpečí, vyhledat pomoc psychologa. Stejné možnosti máš i ty, ani rozcházet se není snadné.
Záleží jen na tobě. Dej si čas na takové rozhodnutí. Někdy se stane, že to nejde, i když se člověk snaží. Záleží na mnoha okolnostech – jaký byl váš vztah předtím, zda už se to někdy dříve stalo, jestli toho partner lituje a stojí o tebe. Snaha zvládnout nevěru a pokračovat ve vztahu, je nutná na obou stranách. Obnovit ve vztahu důvěru může trvat delší dobu. Je dobré si vše vysvětlit, vyjasnit si, co od sebe dál ti dva očekávají a potřebují, a pokud se rozhodnou, že ve vztahu chtějí pokračovat, již se k nevěře nevracet – ani ji nevyčítat, ani se nechovat tak, aby se partner znovu obával.
Neshody nebo krize přicházejí v každém vztahu. Jejich zvládnutí může vztah posílit. Promysli si, co je pro tebe ve vztahu důležité a co od druhého potřebuješ. Mluv s ním o tom. Pokud je to potřeba, zkus to opakovaně. Dej partnerovi/partnerce najevo, že o váš vztah stojíš, ale potřebuješ v něm něco změnit. Uvidíš, jak se k tomu postaví a jak vám půjde hledat dohody. Může se stát, že to nepůjde, budeš ale vědět, že jsi pro váš vztah udělal/a maximum.
Zjisti si o tom víc
Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání
Když školní starosti vystřídá nečekané těhotenství
Co je dobré zkusit a čemu je naopak lepší se úplně vyhnout
Vliv na fyzické a duševní zdraví
I se známými lidmi jsou jistá rizika
Hranice může být tenká, trpět mohou ale obě strany
Jak si nastavit hranice a říct „ne“, když píše, že už „to“ zase udělala
Co všechno je v mých silách dělat?
Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda, říct si o pomoc. Ozvi se.
Naše služby jsou určeny pro děti a studenty do 26 let.
Až budeš kontaktovat Linku bezpečí, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje (třeba kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy), pokud si to nebudeš přát. To znamená, že jsi pro nás anonymní.
Služba je zdarma. Není pro nás důležité, jakou hudbu posloucháš, jestli jsi věřící, jestli se ti líbí kluci nebo holky, kolik máte doma peněz, nebo jakou barvu vlasů nosíš.