Linka bezpečí | Sexuální vyzrávání

Sexuální vyzrávání

Co se dozvíš:

  • Jak se mění tělo v dospívání
  • Kdy můžeš začít se sexem
  • Co je to antikoncepce
  • Jak je to s pornem
  • Co s tím, když máš jinou sexuální orientaci
  • Co tě čeká při první návštěvě gynekologa
  • Ve slovníčku najdeš vysvětlení některých výrazů

O tělesném dospívání, o sexu, milování, antikoncepci, pohlavních orgánech, menstruaci a dalších věcech se někdy dost těžko mluví nahlas. Je naprosto normální zajímat se o sex, mít otázky nebo nějaké pocity, se kterými si nevíš rady. Není ostuda se zeptat. S rodiči to však může být trapné. Dospělí si navíc často myslí, že na to máte ještě čas. Kamarádi zase nemusí mít ty správné informace a na internetu můžeš najít hodně divné stránky, které neodpovídají tomu, jak to všechno skutečně je. Jestli chceš, zkus pro sebe najít odpovědi v naší poradně.

Tělesné změny v dospívání

Během dospívání se tvoje tělo tak neuvěřitelně rychle změní, že nemusíš vědět, co si s novým tělem vlastně počít. Může přijít nejistota, jestli je s tebou všechno v pořádku, a snaha porovnávat se s ostatními. Puberta a s ní spojené tělesné změny přicházejí obvykle mezi 11. - 15. rokem, u dívek většinou dříve než u chlapců.

Dívkám začnou růst prsa, ochlupení v podpaží a na genitáliích, objeví se menstruace – pravidelné měsíční krvácení. Klukům se postupně mění hlas na hlubší, hrubnou chlupy na nohou, objevuje se ochlupení v podpaží, na genitáliích, na hrudi. Objevuje se samovolný výron semene, nejčastěji ráno po probuzení, tzv. poluce. Holkám i klukům se zhorší pleť, začnou se více mastit vlasy. Také se střídají nálady, často během dne několikrát, což vede k nepředvídatelným a silným reakcím. Každý dospívá jinak rychle, mezi dospívajícími jsou viditelné rozdíly. Je fajn respektovat, že to tak je, a zbytečně to nekomentovat. Nikdo rychlost svého dospívání nemůže ovlivnit. Každý nakonec ale tělesnými i psychickými změnami projde.

Modelový příběh:

Už si připadám fakt divně...všechny holky ve třídě už mají menstruaci, jen já pořád ne. A taky mám nejmenší prsa ze všech, bojím se, že mě žádnej kluk nebude chtít. Co mám udělat, abych už taky menstruovala a měla prsa?

Co s tím

  • Zkus se co nejméně srovnávat s ostatními, i když to není snadné. Každý je jedinečný, každému se tělo mění jinak, v jiném tempu. A každému se líbí něco jiného.
  • Pokud máš ve svém okolí někoho dospělého, zkus se ho zeptat, na co potřebuješ nebo co tě znejišťuje. Je fajn, když to mohou být rodiče, ale nemusí to být jen oni. Možná máš důvěru k někomu jinému – tetě, trenérovi, staršímu sourozenci.
  • Najdi si pro sebe správné, ověřené informace, které tě mohou zklidnit. Informace můžeš najít v knihách, např. Co se od kamarádek nedozvíš nebo Desatero pro kluky. Knížky si můžeš i půjčit v knihovně nebo je tam jen pročíst, pokud si je nechceš nosit domů. Další informace najdeš i na stránkách Sexuálně. Dej pozor, na které stránky narazíš při vyhledávání informací, které tě zajímají. Některé nejsou vhodné pro děti, mohou tě zbytečně vylekat nebo přinést matoucí informace. Mrkni se i do naší poradny, jestli se dozvíš to, co tě zajímá.
  • Pokud ne, neváhej se ozvat na Linku bezpečí. Nebudeme se ti smát, ani nám nebude připadat trapné, že se ptáš.

První pohlavní styk

První pohlavní styk je v České republice povolený od 15 let. Od toho věku spolu mohou dva lidé sexuálně žít. Dřívější sexuální aktivity mohou být považovány za sexuální zneužití, a to i v případě, že byly dobrovolné. Dívce, která ještě neměla pohlavní styk, se říká panna, chlapci panic.

Je důležité vědět, že už při prvním sexu může dívka otěhotnět, pokud již menstruuje. Při prvním pohlavním styku dojde u dívek k porušení panenské blány, což může být spojené s mírným krvácením. Některé dívky nekrvácejí vůbec, i to je v pořádku a neznamená to, že před tím nebyly panny. Někdy se panenská blána poruší již dříve při sportu, úrazu, zavádění tamponu nebo je tak tenká a pružná, že skutečně nekrvácí. Některé dívky první pohlavní styk bolí, někdy jen nepatrně, někdy trochu více. Je důležité, aby se dívka vždy cítila připravená na sex, v klidu, bezpečí, důvěřovala svému klukovi. Pak je většinou bolest mírná.

První sex by měl být pro kluky i holky příjemný, intimní zážitek prožitý s někým, koho milují. Není třeba na něj spěchat, každý je připravený jindy. Průměrný věk prvního pohlavního styku v České republice je 17 let.

Modelový příběh:

Všichni kluci machrujou, kolikrát už se vyspali s holkou. Popisujou to dost nechutně, kolikrát si říkám, jestli to je vůbec pravda. Ale stejně si přijdu trapnej, že jsem ještě neměl sex. Nemám ani holku, tak to je dost složitý. Neumím si představit sbalit holku a vyspat se s ní někde za keřem. Chtěl bych, aby to pro nás oba bylo hezký, ale zřejmě jsem jedinej, kdo o tom nějak přemýšlí…

Co s tím

  • Dej si čas. Nenech se zneklidnit historkami ostatních, vůbec nemusí být pravdivé a i kdyby byly, nic to nevypovídá o tobě. Každý je na sex připravený jindy. Nejde jen o tělesnou připravenost, ale i o to, jak se na to cítíš. První sex by měl být hezký, příjemný pro oba dva, ve chvíli, kdy to oba dva chtějí a mají k tomu dobré podmínky.
  • Mluv se svým partnerem/partnerkou o tom, jestli už se na sex cítíš. A pokud ne, neboj se to říct. Nenuť se do ničeho, co skutečně nechceš. Dopřejte si společný čas, kdy poznáváte svá těla, objevujete, co se tomu druhému i tobě líbí. Pohlavní styk není jediná sexuální aktivita.
  • Dopředu si promluvte o antikoncepci, kterou budete používat. Měli byste se shodnout na variantě, která bude pro oba přijatelná.
  • Pro oba by měl být sex dobrovolný a příjemný. Nikdo by neměl druhého nutit dělat, co nechce.
  • Poraď se s někým, komu důvěřuješ, jestliže si v něčem nejsi jistý/á.
  • Obrať se na Linku bezpečí, anonymně s tebou probereme, co budeš potřebovat.

Těhotenství

Nečekané a neplánované těhotenství může být pořádný šok pro oba partnery. Mohou se cítit bezradní a vyděšení, mít strach, co bude dál. Mít strach z reakce rodičů. Dívka se může obávat, jak se zachová partner. Jejich reakce mohou být podpůrné, ale i zraňující. Partneři přemýšlejí o spoustě otázek (např. jestli si dítě nechat nebo přerušit těhotenství, co se školou, jak vše zvládnout finančně). Jsou to těžké otázky a je důležité na ně nezůstat samotní. Je úplně normální mít v takové situaci strach a zmatkovat. Ze začátku může vše vypadat neřešitelně, ale existuje víc možností, co jde udělat, hodně záleží i na tom, kolik je ti let. Jen je třeba zachovat klid, jednat a nečekat, jestli se to časem nespraví samo.

Modelový příběh:

S přítelkyní jsme měli sex. I když jsem použil kondom, zpozdila se jí už týden menstruace. Oba se moc bojíme, že je těhotná. Nedovedu si představit, co by na to řekli rodiče, oba ještě studujeme…co máme dělat?

Co s tím

Jsi dívka:

  • Pokud máš strach, že jsi těhotná, vydrž alespoň do 14 dnů od rizikového styku a pak si udělej těhotenský test. Ten koupíš v lékárně nebo drogerii, není cenově nedostupný. Postupuj podle návodu, který na něm je. Když vyjde negativně, zkus si ho udělat znovu za týden, či za dva. V den, kdy máš dostat menstruaci už by měl být rozhodně spolehlivý.
  • Jestliže ti těhotenský test vyjde pozitivně, udělej si pro jistotu ještě jeden a objednej se co nejdříve na gynekologii. Lékař ti kromě testu z moči udělá také ultrazvukové vyšetření a krevní testy, na základě kterých s jistotou potvrdí nebo vyloučí těhotenství. Je důležité návštěvu lékaře neodkládat, protože čím dříve je těhotenství potvrzeno, tím více máš času a možností se rozhodnout, co dál.
  • Pokud se rozhodneš v těhotenství nepokračovat, čím dříve ho ukončíš, tím šetrnější postup pro tebe jde zvolit.
  • Máš plné právo se rozhodnout v těhotenství pokračovat. Záleží vždy na podmínkách, které máš, na podpoře lidí kolem tebe, na tom, jak se cítíš. Žádné rozhodnutí není špatně.
  • Nezůstávej na takové rozhodnutí sama. Mluv o všem se svým klukem, pokud to jde, protože jeho se to také týká. Najdi pro sebe oporu v někom dospělém, ideálně ve svých rodičích nebo v rodičích tvého kluka.
  • Obrať se na Linku bezpečí, podpoříme tě a pomůžeme se vyznat v možnostech, které máš.

Jsi chlapec:

  • Požádej svou dívku, aby si udělala po 14 dnech od pohlavního styku těhotenský test. Můžeš jí ho koupit. Pokud vyjde pozitivně, ať si udělá pro jistotu druhý.
  • Podpoř svou dívku, aby navštívila gynekologa, pokud by byl i druhý těhotenský test pozitivní. Můžeš ji k lékaři doprovodit.
  • Domluvte se s partnerkou, jak budete dál postupovat. Mluvte o svých představách i obavách.
  • Ať už se partnerka rozhodne pro těhotenství, nebo pro jeho přerušení, zkus to respektovat. Jde o její zdraví, má na takové rozhodnutí nárok.
  • Hledej pro sebe podporu u svých blízkých.
  • Obrať se na Linku bezpečí, probereme spolu, co budeš potřebovat.

Antikoncepce

Antikoncepce je způsob, jak při sexu předcházet otěhotnění a přenesení pohlavních nemocí. Existují různé formy ochrany. Některé metody nejsou vůbec spolehlivé, jako třeba řídit se podle plodných dnů partnerky nebo tzv. přerušovaná soulož, kdy se kluk snaží ejakulovat mimo tělo dívky.

Jediná forma antikoncepce, která chrání nejen před otěhotněním, ale i před pohlavními nemocemi, je kondom. Kondom se navléká na ztopořený penis a po použití se vyhazuje. Je vždy nutné použít nový kondom na každý pohlavní styk. Kondom je běžně dostupný. Zakoupíš ho v obchodě nebo třeba v trafice či drogérii.

Další formy ochrany před těhotenstvím předepisuje většinou ženský lékař – gynekolog. Ten na základě posouzení dívčina zdravotního stavu dokáže poradit, jaká antikoncepce bude nejlepší. Jde o hormonální antikoncepci, kterou užívá dívka ve formě tabletek nebo hormonálních náplastí, případně kroužků, které se zavádějí do pochvy.

Modelový příběh:

Chceme se s přítelem poprvé milovat, ale nevíme, jaká antikoncepce je nejvhodnější. Máme se moc rádi, ale fakt bych nechtěla hned otěhotnět. S mámou se o tom bavit nemůžu, strašně by měl seřvala, že na to mám ještě čas…

Co s tím

  • Mluv dopředu se svým partnerem o tom, jakou antikoncepci použít, a buďte připraveni, až budete chtít mít sex.
  • Používání kondomu může chtít zpočátku trochu cviku. Vyzkoušejte si to ještě před pohlavním stykem. Budete pak klidnější a sex si více užijete.
  • Pokud chceš mít sex s někým, koho pořádně neznáš, použij kondom i přesto, že třeba užíváš hormonální antikoncepci. A to proto, že u neznámého partnera nikdy nevíš, jestli tě nemůže něčím nakazit.
  • Dodržuj návod k použití hormonální antikoncepce a choď na pravidelné prohlídky k lékaři.
  • Pokud se stydíš koupit kondomy, popros někoho ze známých. Ale můžeš to zkusit i ty, zjistíš, že to vlastně nic není.
  • O předepsání antikoncepce se pobav se svým gynekologem. Je na to zvyklý, je to přirozená věc a známka zodpovědného přístupu k sexu. Může tě doprovodit někdo, kdo tě při tom podpoří.
  • Zeptej se svých blízkých dospělých na jejich názor a zkušenosti s antikoncepcí.
  • Obrať se na Linku bezpečí, vyslechneme tě a podpoříme.

Porno

Porno je zobrazení sexu nepřirozenou formou. Jde o fotografie nebo filmy, ve kterých jsou lidé v neobvyklých sexuálních pozicích či aktivitách. Lidé na takových záběrech mají nepřirozeně velké poprsí, penisy, neobvykle dlouho trvá pohlavní styk či orgasmus. Běžný sex dvou lidí takto neprobíhá ani nevypadá. Z tohoto důvodu je porno určeno jen pro dospělé, kteří již umí rozlišit, že nejde o skutečnost. Dětem nebo mladým lidem s nedostatkem zkušeností může porno narušit představy o tom, jaký je běžný sex. Ten je pak nemusí uspokojovat nebo si připadají nedostačiví ve svém zjevu či výkonu. Na sledování porna může dokonce vzniknout i závislost, protože člověku již pak běžné sexuální podněty nestačí ke vzrušení či uspokojení. V České republice je sledování porna dovoleno až od 18 let.

Modelový příběh:

Můj kluk se mnou poslední dobou nechce spát. Pořád se různě vymlouvá, přitom dřív jsem to byla já, kdo ho kolikrát odmítal, protože to chtěl pořád. Bála jsem se, jestli mi není nevěrný, tak jsem mu vlezla do mobilu. Vím, že se to nemá. Žádnou jinou holku jsem mu v telefonu nenašla, zato ale pornostránky, který má v historii. Takže místo toho, aby spal se mnou, kouká na porno:(

Co s tím

  • Je přirozené, že tě může porno zajímat, pokud se s ním někde setkáš.
  • Nevěnuj mu příliš pozornosti. Nesrovnávej své tělo s pornoherci, ani neporovnávej své sexuální zážitky s tím, co uvidíš.
  • Pamatuj, že nejde o přirozený sex lidí. Jde o filmový průmysl, který se snaží lidi zaujmout, někdy až šokovat, něčím neobvyklým.
  • Pokud tě něco vyděsilo nebo znepokojilo, najdi pro sebe někoho dospělého, kterému se můžeš svěřit.
  • Obrať se na Linku bezpečí. Nebudeme tě soudit, ani se ti smát, v klidu s tebou vše probereme.

Homosexualita

Homosexuálové jsou lidé, které přitahují jedinci stejného pohlaví. Lesby, pokud jde o dívky, ženy. A gayové, pokud jde o chlapce, muže. Sexuální orientace, stejně jako sexuální identita (jestli se cítím jako žena nebo muž) je vrozená věc, kterou nelze vůlí ovlivnit.

Uvědomění si své sexuální orientace může proběhnout v jakémkoliv věku. Někdy je to jasné a někdy to provází spousta nejistoty. Možným vodítkem, jak se v sobě vyznat, může být to, s kým se cítíš dobře, s kým naopak ne, kdo tě přitahuje, kdo se objevuje v tvých sexuálních fantaziích.

Vlastnímu přijetí své sexuální orientace se říká vnitřní coming out. Zveřejnění sexuální orientace lidem v okolí se označuje jako coming out (“vyautovat se”). Je jen na tobě kdy a komu se rozhodneš svěřit jako prvnímu.

Homosexuálové to mohou mít někdy v životě složité. Zvlášť když se nesetkají s pochopením u svého okolí, třeba ve škole nebo v rodině. Není výjimkou, že kluk nebo holka proto svou homosexuální orientaci před lidmi tají.

Nikdo ale nemůže za to, jaký se narodí. Všichni lidé mají svou hodnotu bez ohledu na jejich sexuální orientaci.

Modelový příběh:

Nevím, jak mám našim říct, že jsem gay. Bojím se, že je zklamu, že mě odvrhnou, táta bude asi řvát…já už jsem s tím smířený, svého přítele miluju, jen se to bojím přiznat rodičům a klukům ve škole…

Co s tím

  • Respektuj sám/sama sebe. Tvá sexuální orientace je v pořádku, i když můžeš zažívat nepříjemné reakce.
  • Rozmysli se, komu se chceš svěřit jako prvnímu a kdy to uděláš. Nemusíš mluvit se všemi lidmi najednou a ve stejné době. Možná máš někoho, komu důvěřuješ a nebojíš se jeho reakce. Čím více lidí, kteří tě přijímají, budeš mít kolem sebe, tím snazší může být se pak svěřit i těm, jejichž reakce se obáváš. Je jen na tobě, kdy a jakým způsobem svůj coming out uděláš.
  • Zajdi na S barvou ven. Najdeš tam spoustu informací, poradnu, peer průvodce, poradnu pro rodiče.
  • Řekni rodičům, aby tě objednali k psychologovi, pokud je pro tebe období, kdy si uvědomuješ svou sexuální orientaci, nebo kdy procházíš coming outem, moc náročné.
  • Obrať se na Linku bezpečí, bez předsudků s tebou budeme mluvit o tom, co potřebuješ.

Slovníček

Může se stát, že zaslechneš výraz, kterému nerozumíš. Je to přirozené, nikdo nezná všechno;).

Modelový příběh:

Kluci mi furt nabízejí grupáč, ale já nevím, co to znamená...

Co s tím

  • Podívej se do našeho slovníčku níže
  • Nech si to vysvětlit od někoho, koho se nebudeš stydět zeptat
  • Najdi si informace např. v knihách "Co se od kamarádek nedozvíš" nebo "Desatero pro kluky", případně na stránkách Sexuálně.

Slovníček:

Anální sex zahrnuje sexuální aktivity, včetně pohlavního styku, související s drážděním (stimulací) análního otvoru (zadek, konečník, řitní otvor). Vzhledem k tomu, že se jedná spíš o rizikovější formu sexu, která může vést k nákaze pohlavně přenosnými nemocemi v důsledku drobných poranění, je důležité používat kondom. Doporučuje se také použití lubrigačního gelu a to zejména proto, že anální otvor není tak pružný a přirozeně vlhký jako pochva.

Antikoncepce je souhrnný název pro prostředky zabraňující nechtěnému otěhotnění.
Nejrozšířenější a nejdostupnější – KONDOM (nasazuje si muž na ztopořený penis), chrání nejen před nechtěným otěhotněním, ale i před pohlavními nemocemi. Hodně využívané jsou také HORMONÁLNÍ TABLETY (užívá žena) nebo NÁPLASTI – předepisuje lékař. Dalšími formami antikoncepce mohou být například SPERMICIDY (forma vaginálních kapslí, roztoku), PESAR (nehormonální antikoncepce pro ženy), FEMIDOM (kondom pro ženy, zavádí se do vaginy před pohlavním stykem, chrání též před pohlavně přenosnými nemocemi) nebo NITRODĚLOŽNÍ TĚLÍSKO. Za nespolehlivé antikoncepční metody jsou považovány přerušovaná soulož nebo počítání plodných dnů.

Bisexualita je sexuální, erotická nebo emocionální přitažlivost k mužům i ženám.

Dildo je erotická pomůcka ve tvaru penisu, která se na rozdíl od vibrátoru nehýbe.

Ejakulace je výron (vystříknutí) semene z penisu muže.

Erekce (ztopoření) penisu je přirozený jev, při kterém se penis postaví a ztvrdne. Na svědomí to mají speciální tělíska v penisu, která se při sexuálním vzrušení naplní krví, čímž penis naroste, vzpřímí se a ztuhne.

Femidom je tzv. ženský kondom, který si žena zavede před pohlavním stykem do pochvy. Má tvar menšího gumového sáčku. Před prvním použitím se doporučuje vyzkoušet jeho zavedení v klidu o samotě.

Francouzák je polibek, při kterém mají partneři více otevřená ústa než u normálního polibku a kromě rtů se také dotýkají jazyky.

Gay je kluk nebo muž, kterého přitahují kluci/muži.

Grupáč, jinak též gang bang – jde o výraz pro skupinový sex, kdy se mazlí, hladí, líbá, má pohlavní styk více lidí než jen dva partneři.

Gynekologie (“gynda”) - lékařský obor zabývající se léčbou, preventivními prohlídkami ženských pohlavních orgánů, gynekolog sleduje i vývoj miminka v matčině břiše a poskytuje poradenství během těhotenství.

Heterosexualita je termín, kterým označujeme sexuální orientaci na opačné pohlaví. Muže přitahují ženy, ženy přitahují muže.

Homosexualita u člověka znamená, že má sexuální orientaci na stejné pohlaví. Muže přitahují muži a ženy přitahují ženy.

Klitoris, nebo také poštěváček je součást ženských pohlavních orgánů. Nachází se nad vchodem do pochvy.  Pomáhá při navození pohlavního vzrušení a žena/dívka jím může dosáhnout orgasmu.

Kondom (prezervativ, hovorově taky guma nebo šprcka) – gumový balónek, který se nasazuje na ztopořený penis. Kondom chrání jak před otěhotněním (zachytí sperma, které se nedostane do styku s tělem ženy), tak i před pohlavně přenosnými nemocemi.

Lesba je dívka nebo žena, kterou přitahují dívky/ženy.

LGBT je zkratka, která obsahuje slova lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové.

Lubrikační gel napomáhá ke zvlhčení intimních míst a tím může zpříjemnit pohlavní styk.

Masturbace je sebeuspokojování, které provozují muži i ženy a při kterém se dotýkají pohlavních orgánů. Může jít o tření, hlazení nebo jiný způsob doteku, který je člověku příjemný a má mu navodit hezké pocity, případně orgasmus.

Menstruace (měsíčky, perioda, menses, krámy) je přirozené krvácení z pochvy ženy, které se opakuje každý měsíc. Při tomto krvácení se z těla ženy odplavuje neoplodněné vajíčko. Dívky začínají menstruovat v pubertě. Je to znamení, že dívka pohlavně dozrála a v jejím těle se začala tvořit vajíčka (ženské pohlavní buňky). Při menstruaci, která může trvat 2 až 7 dnů, se používají vložky, tampony, kalíšky nebo menstruační kalhotky. Každé dívce vyhovuje něco jiného.

Necking zahrnuje hlazení, mazlení a erotické dotyky mezi partnery od hlavy do pasu.

Nebinární jsou lidé, kteří sebe neprožívají, jako ženu/dívku ani jako muže/chlapce.

Onanie je stejně jako masturbace sebeuspokojování se. Toto slovo se více používá u mužů. Onanování je dráždění penisu způsobem, který je pro muže příjemný a směřuje k orgasmu. Onanie je zcela přirozená a patří k sexuálnímu dospívání.

Orální sex je sex, při kterém se partneři uspokojují ústy. Může jít o líbání, lízání, nebo cucání penisu či pochvy.

Orgasmus neboli vyvrcholení jsou příjemné pocity, které člověk zažívá při sexu nebo masturbaci. U mužů dochází k vystříknutí spermatu ze ztopořeného penisu, u žen ke slastným stahům ve vagíně, případně na vnějších pohlavních orgánech, někdy může být doprovázeno také výronem čiré kapaliny z vagíny.

Penis neboli mužský pohlavní úd se nachází v rozkroku mezi nohama. Kromě penisu má muž taky dvě varlata, ve kterých se tvoří mužské pohlavní buňky – spermie.

Pesar je obdoba ženského kondomu, kterou si žena zavádí do pochvy. Má tvar kloboučku, který zabraňuje vstupu spermií do dělohy.

Petting zahrnuje hlazení, mazlení a erotické dotyky bez samotného pohlavního styku. Může při něm dojít k orgasmu.

Pohlavně přenosné choroby jsou nemoci, které se mohou přenést při nechráněném pohlavním styku nebo i při jiných sexuálních aktivitách mezi partnery. Jsou to bakterie, viry, plísně nebo paraziti. Léčit je potřeba zpravidla všechny sexuální partnery. Jako zatím nejspolehlivější ochrana proti jejich přenosu je použití kondomu při pohlavním styku. Léčbou žen se zabývá gynekolog, (příp. venerolog) a mužů venerolog, urolog, případně kožní lékař.

Pohlavní styk u heterosexuálů jde o spojení ženského a mužského pohlaví, které probíhá tak, že muž zasune ztopořený penis do vagíny (pochvy) ženy. Pohlavním stykem můžeme také nazvat fyzické propojení osob stejného pohlaví.
V České republice je pohlavní styk podle zákonů povolen od 15 let, tato hranice předpokládá určitou emoční, tělesnou a sociální zralost.

Poluce je samovolný výron semene, který se děje klukům ve spánku. Často je způsoben erotickým snem, ale není to pravidlo. Tímto způsobem se tělo zbavuje vytvořených spermií. Jde o přirozený jev.

Polyamorie je životní styl, kdy člověk žije v několika milostných vztazích dohromady. Nejde o nevěru nebo podvádění, ale o vzájemnou dohodu.

Porno je fotka nebo video, kde jsou zachyceni lidé při sexu. V České republice je podle zákonů pornografie dostupná od 18 let. Porno ukazuje často intenzivnější, nereálné sexuální scény a vztahy. Herci jsou v něm většinou znázorňováni jako dokonalí a extra výkonní.

Prostituce je poskytování sexuálních služeb za peníze nebo jinou protihodnotu.

Queer je pojem zastřešující osoby jiné sexuální preference než heterosexuální.

Sex je mnohovýznamové slovo, nejčastěji chápáno jako pohlavní styk a aktivity, které mu předcházejí nebo ho nahrazují, jako je líbání, hlazení nebo mazlení.
V České republice je pohlavní styk podle zákonů povolen od 15 let, tato hranice předpokládá určitou emoční, tělesnou a sociální zralost.

Sexting znamená elektronické rozesílání zpráv, obrázků a videí se sexuálním obsahem.

Spermicidy jsou látky, které chemicky ničí spermie (znemožňují jejich pohyb), je to forma nehormonální antikoncepce. Zavádějí se před každým pohlavním stykem do pochvy. Spermicidy snižují riziko nákazy u některých pohlavních chorob (kondom je účinný proti všem pohlavním chorobám).

Spermie je pohyblivá mužská pohlavní buňka, která se tvoří ve varlatech v šourku. Vypadá jako pulec – má hlavičku a bičík, který jí umožňuje se pohybovat.

Stydké pysky malé a velké stydké pysky jsou volná kůže části vagíny, které kryjí její vchod a močovou trubici.

Šourek je mužský pohlavní orgán, vak, který se nachází za penisem a jsou v něm uložena varlata.

Švédská trojka je termín pro provozování sexuálních aktivit ve třech lidech.

Swinger – jedná se o výměnu partnerů za účelem sexu (schází se tak nejen svobodní, ale i ženatí muži a vdané ženy).

Transgender je osoba, která se neidentifikuje s pohlavím, se kterým se narodila.

Transsexuál je člověk, který se narodil s pohlavními znaky muže, ale cítí se být ženou nebo se narodil s pohlavními znaky ženy a cítí se být mužem.

Transvestit/a je muž převlékající se do ženských šatů.

Urologie je lékařský obor, který se zabývá nemocemi a prevencí vylučovací soustavy a mužských pohlavních orgánů.

Vagína nebo pochva je ženský pohlavní orgán, který je ukrytý v těle ženy v rozkroku. Vstupní bránu do vagíny tvoří velké a malé pysky ohanbí (neboli stydké pysky).

Varlata jsou mužský pohlavní párový orgán uložený v šourku a probíhá v nich zrání spermií.

Venerologie je lékařský obor, který se zabývá studiem a léčbou pohlavně přenosných chorob.

Venušiny kuličky jsou erotická pomůcka, kterou si ženy zavádějí do pochvy. Jejich použití má také pozitivní zdravotní účinky, protože posilují pánevní dno. Nejčastěji mají tvar dvou spojených kuliček.

Vibrátor je erotická pomůcka nejčastěji ve tvaru penisu, která se používá například při masturbaci jako náhrada penisu.

Zamilovanost je emocionální stav, při kterém člověk prožívá velkou přitažlivost, touhu a štěstí v souvislosti s danou osobou.

Žalud je zakončení penisu, které je překryto volnější kůží zvanou předkožka.

Často se ptáš

Je jen na tobě, kdy a jak to rodičům řekneš. Pokud se bojíš, že pro rodiče bude těžké tvou sexuální orientaci přijmout, můžeš se nejprve svěřit někomu, u koho čekáš přijímající reakci (sourozenci, někomu z příbuzných, rodinnému známému). Zkus si na rozhovor s rodiči najít dostatek času a klidnou chvíli, zdůrazni, že to, co jim chceš říct, je pro tebe důležité. Je možné, že od rodičů slýcháš nehezké komentáře k lidem s jinou sexuální orientací. To však ještě nemusí znamenat, že nepřijmou své dítě. Rodiče mohou v první chvíli reagovat podrážděně, zlostně, pláčem. Může za tím být jejich bezradnost nebo obavy o tebe. Možná budou jen potřebovat čas, aby novou informaci postupně přijali. Pokud by se jim to nedařilo, nabídni jim S barvou ven, kde provozují poradnu i pro rodiče.

Sex mezi dvěma lidmi by měl být vždy založený na dohodě a důvěře. Nenech se donutit dělat něco, co nechceš. Zkus svému klukovi říct, že se ti to nelíbí a proč. Měl by to respektovat. A pokud by to respektovat nechtěl, zvaž, jestli je to ten správný partner pro tebe. Nemusíš si nechat dělat věci, se kterými nesouhlasíš.

Někdy se to může stát. Jestliže se bojíte nechtěného těhotenství, poraďte se v lékárně a kupte si některý z přípravků, které brání otěhotnění. Návštěvu lékárny neodkládejte, čím dříve se přípravek užije, tím lépe. Obvykle je potřeba si ho vzít do 72 hodin od pohlavního styku. Jde o přípravek, který by se měl užívat výjimečně, protože hodně ovlivňuje hormonální hodnoty v těle. Je proto důležité neužívat ho místo běžné antikoncepce.

Někteří muži nemají rádi kondom, protože jim snižuje požitek ze sexu. Vždy je na domluvě obou partnerů, jakou antikoncepci budou používat. Pokud nechceš užívat hormonální antikoncepci nebo ti nevyhovuje, nenech se k tomu nutit. Existují i další antikoncepční prostředky, jako např. pesar. Jejich používání však již vyžaduje trochu cviku a zkušeností. Kondom je vždy nejjednodušší forma antikoncepce, kterou můžete použít.

Délka penisu není pro spokojený sexuální život rozhodující. Je přirozené, že se v dospívání pozoruješ a porovnáváš s ostatními. Průměrná délka penisu v ČR v klidu je okolo 10 cm, při erekci (ztopořený, postavený penis) okolo 15 cm. Je to však jen opravdu orientační. Aby byla partnerka (partner) při sexu spokojená, je mnohem důležitější než délka tvého penisu, jak se k sobě budete chovat a že bude probíhat v příjemné atmosféře.

To, že pozoruješ vrstevníky stejného pohlaví, kteří ti přijdou hezcí, přitažliví, ještě vůbec nemusí znamenat, že jsi lesba nebo gay. Je v pořádku, že se ti líbí dívat se na hezkého člověka, i když je stejného pohlaví.
To, že jako holka pozoruješ jiné holky, je přirozené a nemusí to znamenat nic jiného, než že se ti prostě líbí. Můžeš se s nimi srovnávat, inspirovat se tím, čím tě zaujaly, obdivovat je za něco. Přesto tě nemusí přitahovat i sexuálně a můžeš chodit s klukem.
Občasné sexuální představy či sexuální zážitek s člověkem stejného pohlaví, mohou a nemusí svědčit o homosexualitě. V období dospívání lidé často se svou sexualitou experimentují a hledají sami sebe. Většinou se všem lidem časem sexuální orientace vyjasní. Někdy k tomu potřebují pomoc psychologa nebo sexuologa. Pokud se ti v sobě nedaří vyznat, řekni si o odbornou pomoc.

Nejlépe těhotenským testem z ranní moči nejdříve 14. den po pohlavním styku, nebo od doby, kdy měla dorazit menstruace. Test zakoupíš v lékárně nebo v některých drogeriích. Pokud chceš mít jistotu, je třeba navštívit gynekologa, který může udělat přesnější test z krve a podívat se ultrazvukem. Vyšetření trvá krátce a je nebolestivé.

Pokud je ti méně než 16 let, tak ano. Jde o lékařský zákrok, se kterým rodiče musí souhlasit. Jestliže je ti mezi 16 a 18 lety, můžeš se pro interrupci rozhodnout sama, lékař ale musí o provedeném zákroku rodiče informovat. Nemusí s tím souhlasit předem, ale dozví se o tom. Jestliže je ti více než 18 let, lékař už rodiče informovat nebude, jsi dospělá.

Můžeš v těhotenství pokračovat a dítě dát po narození k adopci. O tom, jak se to přesně dělá, se můžeš poradit na úřadě v místě tvého trvalého bydliště, na oddělení, které se jmenuje orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Tam pracují sociální pracovnice, které ti se vším pomohu. Mohou tobě a tvým rodičům také vysvětlit, jaké jsou další možnosti. S dítětem také může zůstat doma třeba tvoje máma nebo máma tvého přítele. Mohou ti tak pomoci se o dítě starat, abys třeba mohla dostudovat.

Videa, články, podcasty

Zjisti si o tom víc

Pochybovat o sobě je běžná součást dospívání

Coming out

Od poznání, vnitřního přijetí až po "jak s barvou ven"

Trans lidé

Když se neztotožňuji s tím, co mi bylo po narození určeno

Chceš to probrat, najít tipy?

Poradna

Vyber si téma, o kterém se chceš dozvědět víc.

Napiš nám

Proberme na chatu nebo e-mailu, co tě trápí.   

Denně 9-13h a 15-19h

e-mail volno

Odpověď do 3 pracovních dnů

Zavolej nám

Chceš si o tom radši promluvit po telefonu?

Volej kdykoliv a zdarma

Nonstop

Jsme tu i pro tebe. Není žádná ostuda, říct si o pomoc. Ozvi se.

Naše služby jsou určeny pro děti a studenty do 26 let.

Až budeš kontaktovat Linku bezpečí, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje (třeba kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy), pokud si to nebudeš přát. To znamená, že jsi pro nás anonymní.

Služba je zdarma. Není pro nás důležité, jakou hudbu posloucháš, jestli jsi věřící, jestli se ti líbí kluci nebo holky, kolik máte doma peněz, nebo jakou barvu vlasů nosíš.