Internet
Výhody a nevýhody internetu
Internet je výborný pomocník, který pomáhá komunikovat s lidmi, je tam spousta zábavy, taky se tam dají získávat informace. Na druhou stranu na internetu nebo přes mobilní telefon se k Tobě může jednoduše dostat někdo, kdo Ti chce ublížit, nebo Tě šikanovat. Proto je moc důležité, abys věděl/a, jak být v bezpečí i on-line.
Co s nebezpečnými situacemi na internetu?
Seznamování
Internet se často využívá k seznamování. Může být prima poznat nové přátele nebo i kluka nebo holku na chození právě na internetu. Je ale dobré dodržovat pravidla bezpečného internetu, aby vše proběhlo bez problémů.
Na chatu, v e-mailu, nebo na sociálních sítích nikdy neuváděj svoje jméno spolu s adresou, telefonním číslem nebo dalšími osobními údaji nebo s podrobnými informacemi z Tvého osobního života. A to proto, aby Tě nikdo, kdo nemá dobré úmysly, nemohl vyhledat a takové informace zneužít třeba ke krádeži nebo Ti ublížit.
Vystupuj na internetu nejlépe pod přezdívkou (nickem) a dobře si hlídej svá hesla a nikomu je nesděluj. Ani nejlepším kamarádům.
Někdy se může stát, že na chatu, sociální síti, na skypu, nebo na seznamce narazíš na někoho, kdo vypadá sympaticky a rád/a by ses s ní/m poznal/a osobně.
Na takové setkání si vždy s sebou vezmi kamaráda nebo kamarádku a řekni někomu dospělému, kam se chystáš jít. Dobré je dát si sraz někde, kam chodí hodně lidí, třeba na náměstí.
Nikdy totiž
nevíš, jestli ten, se kterým sis dopisoval/a, mluví pravdu. Někdy na schůzku lákají lidé, kteří se za přátele jen vydávají.
Sociální sítě
Sociální sítě jako Facebook, Twitter nebo třeba Lidé jsou dnes samozřejmost a používá je každý mladý člověk, aby byl v obraze.
Účet na sociální síti jde
nastavit tak, aby Tvé fotky a informace o Tobě viděli jen lidé, kterým to dovolíš. Vždy
než pošleš na svůj profil fotku, přemýšlej, jestli ji v pohodě mohou vidět i třeba rodiče, učitelé nebo všichni spolužáci. Jakmile se fotka dostane na internet, nezabráníš kopírování a tomu, aby se dostala tam, kam nemá. S nastavením soukromí na nejužívanější sociální síti - na Facebooku, Ti na Lince bezpečí rádi poradíme.
Nevhodný obsah
Na internetu v počítači nebo v mobilu můžeš kdykoliv narazit na stránky nebo fotografie s obsahem, který Tě zaskočí, šokuje, vystraší nebo třeba znechutí. Může jít o sexuální scény, násilí nebo zobrazení krutosti apod. Pokud něco takového zažiješ,
je dobré se s tím někomu dospělému svěřit. Třeba rodičům nebo někomu dalšímu, koho máš rád a víš, že Tě bude poslouchat. Taky je Ti k dispozici Linka bezpečí na chatu, e-mailu i na telefonu.
Kyberšikana
Kyberšikana je formou
šikany. Probíhá pomocí internetu a nebo mobilu. Víc si o ní můžeš přečíst v kapitole
Šikana.
Chceš se o problémech na internetu a jejich řešení dozvědět více? Podívej se na
www.e-bezpeci.cz/
Ať už Tvoje starosti souvisí s internetem a mobilními telefony nebo ne,
Linka bezpečí je Ti k dispozici. Můžeš nám zatelefonovat i napsat e-mail, nebo si popovídat na chatu Linky bezpečí.
Kam dál?
Informace můžeš také čerpat na
Blogu Linky bezpečí, nebo si poslechni náš Podcast
"Na tenké Lince":