InternetVýhody a nevýhody internetu
Internet je výborný pomocník, který pomáhá komunikovat s lidmi, je tam spousta zábavy, taky se tam dají získávat informace. Na druhou stranu na internetu nebo přes mobilní telefon se k Tobě může jednoduše dostat někdo, kdo Ti chce ublížit, nebo Tě šikanovat. Proto je moc důležité, abys věděl/a, jak být v bezpečí i on-line.

Co s nebezpečnými situacemi na internetu?

Seznamování
Internet se často využívá k seznamování. Může být prima poznat nové přátele nebo i kluka nebo holku na chození právě na internetu. Je ale dobré dodržovat pravidla bezpečného internetu, aby vše proběhlo bez problémů. Na chatu, v e-mailu, nebo na sociálních sítích nikdy neuváděj svoje jméno spolu s adresou, telefonním číslem nebo dalšími osobními údaji nebo s podrobnými informacemi z Tvého osobního života. A to proto, aby Tě nikdo, kdo nemá dobré úmysly, nemohl vyhledat a takové informace zneužít třeba ke krádeži nebo Ti ublížit. Vystupuj na internetu nejlépe pod přezdívkou (nickem) a dobře si hlídej svá hesla a nikomu je nesděluj. Ani nejlepším kamarádům.

Někdy se může stát, že na chatu, sociální síti, na skypu, nebo na seznamce narazíš na někoho, kdo vypadá sympaticky a rád/a by ses s ní/m poznal/a osobně. Na takové setkání si vždy s sebou vezmi kamaráda nebo kamarádku a řekni někomu dospělému, kam se chystáš jít. Dobré je dát si sraz někde, kam chodí hodně lidí, třeba na náměstí. Nikdy totiž nevíš, jestli ten, se kterým sis dopisoval/a, mluví pravdu. Někdy na schůzku lákají lidé, kteří se za přátele jen vydávají.

Sociální sítě
Sociální sítě jako Facebook, Twitter nebo třeba Lidé jsou dnes samozřejmost a používá je každý mladý člověk, aby byl v obraze. Účet na sociální síti jde nastavit tak, aby Tvé fotky a informace o Tobě viděli jen lidé, kterým to dovolíš. Vždy než pošleš na svůj profil fotku, přemýšlej, jestli ji v pohodě mohou vidět i třeba rodiče, učitelé nebo všichni spolužáci. Jakmile se fotka dostane na internet, nezabráníš kopírování a tomu, aby se dostala tam, kam nemá. S nastavením soukromí na nejužívanější sociální síti - na Facebooku, Ti na Lince bezpečí rádi poradíme.

Nevhodný obsah
Na internetu v počítači nebo v mobilu můžeš kdykoliv narazit na stránky nebo fotografie s obsahem, který Tě zaskočí, šokuje, vystraší nebo třeba znechutí. Může jít o sexuální scény, násilí nebo zobrazení krutosti apod. Pokud něco takového zažiješ, je dobré se s tím někomu dospělému svěřit. Třeba rodičům nebo někomu dalšímu, koho máš rád a víš, že Tě bude poslouchat. Taky je Ti k dispozici Linka bezpečí na chatu, e-mailu i na telefonu.

Kyberšikana
Kyberšikana je formou šikany. Probíhá pomocí internetu a nebo mobilu. Víc si o ní můžeš přečíst v kapitole Šikana.

Chceš se o problémech na internetu a jejich řešení dozvědět více? Podívej se na
www.e-bezpeci.cz/

Ať už Tvoje starosti souvisí s internetem a mobilními telefony nebo ne, Linka bezpečí je Ti k dispozici. Můžeš nám zatelefonovat i napsat e-mail, nebo si popovídat na chatu Linky bezpečí.

Kam dál?
Informace můžeš také čerpat na Blogu Linky bezpečí, nebo si poslechni náš Podcast "Na tenké Lince":Internet

Modelový příběh:

Na Facebooku jsem poznala jednoho kluka. Poslal mi svou fotku, byl to sympaťák. Hodně jsme si psali a úplně jsem se do něj zamilovala…Chtěl po mně, abych se mu ukázala na webku…v sexy prádle… nejdřív jsem se styděla, ale nechtěla jsem ho ztratit, tak jsem to udělala…strašně toho lituju! Od té doby mi začalo peklo…vydírá mě, že si mě vyfotil, chce, abych se mu ukázala nahá, jinak tu fotku všem pošle…nevím, co mám dělat…. 

Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Zachováváme naprostou anonymitu svých klientů.

Trápí tě něco podobného?

Pokud tě cokoli trápí, neboj se svěřit, protože ne nadarmo se říká, že sdělená bolest je poloviční a sdělená radost pak dvojnásobná. Na Lince bezpečí jsme nepřetržitě ve dne v noci, kdykoliv tě nejen rádi vyslechneme, ale pokusíme se ti i pomoci.